Κραυγή αγωνίας 2 (1997)
Δύο χρόνια μετά τα τραγικά γεγονότα στο Γούντσμπορο, η Σίντνεϊ Πρέσκοτ και ο Ράντι Μικς φοιτούν στο κολέγιο Γουίντσορ και προσπαθούν να συνεχίσουν τη ζωή τους. Η δημοσιογράφος Γκέιλ Γουέδερς έχει γράψει βιβλίο για τα γεγονότα με τίτλο «The Woodsboro Murders», το οποίο γυρίστηκε σε ταινία με τίτλο «Stab», στην οποία πρωταγωνιστεί η Tori Spelling στο ρόλο της Σίντνεϊ. Λίγο πριν βγει η ταινία στις αίθουσες, οι φόνοι αρχίζουν και πάλι. Αυτή τη φορά, όμως, η Σίντνεϊ είναι έτοιμη να αντιμετωπίσει τον δολοφόνο.
Director:
Wes Craven
Writer:
Kevin Williamson
Neve Campbell Sidney Prescott |
|
Courteney Cox Gale Weathers |
|
David Arquette Dewey Riley |
|
Jerry O'Connell Derek Feldman |
|
Timothy Olyphant Mickey Altieri |
|
Jamie Kennedy Randy Meeks |
|
Laurie Metcalf Debbie Salt |
|
Elise Neal Hallie McDaniel |
|
Sarah Michelle Gellar Cici Cooper |
|
Liev Schreiber Cotton Weary |
|
Jada Pinkett Smith Maureen Evans |
|
Omar Epps Phil Stevens |
|
Duane Martin Joel Jones |
|
Lewis Arquette Chief Hartley |
|
Rebecca Gayheart Sorority Sister Lois |
|
Portia de Rossi Sorority Sister Murphy |
|
Heather Graham 'Stab' Casey |
|
Roger L. Jackson Ghostface (voice) |
|
Joshua Jackson Film Class Guy #1 |
|
Marisol Nichols Dawnie |
|
Tori Spelling Tori Spelling / 'Stab' Sidney |
|
Luke Wilson 'Stab' Billy |
|
David Warner Gus Gold |
|
Selma Blair Cici's Friend on Phone |
|
Rasila Schroeder Screaming Girl Up Aisle |
|
Peter Deming Popcorn Boy |
|
Molly Gross Theater Girl #1 |
|
Rebecca McFarland Theater Girl #2 |
|
Kevin Williamson Cotton's Interviewer |
|
Sandy Heddings Girl in Dorm Hallway |
|
Dave Allen Clark Reporter Outside Theater |
|
Joe Washington Reporter #1 |
|
Angie Dillard Reporter #2 |
|
John Patrick Reporter #3 |
|
Craig Shoemaker Artsy Teacher |
|
Walter Franks Film Class Guy #2 |
|
Nina Petronzio Film Class Mopey Girl |
|
Stephanie Belt Reporter #4 |
|
Richard Bruce Doughty Reporter #5 |
|
Cornelia Kiss Coroner at Cici's House |
|
Lucy Lin ER Doctor |
|
Philip Pavel Officer Andrews |
|
Nancy O'Dell Tori's Interviewer |
|
Greg Meiss Zeus |
|
Adam Shankman Ghost Dancer |
|
Kris Andersson Dancer |
|
Carmen M. Chavez Dancer |
|
Anne Fletcher Dancer |
|
Erik Hyler Dancer |
|
Sebastian La Cause Dancer |
|
Lance MacDonald Dancer |
|
Laurie Sposit Dancer |
|
Ryan Lee Swanson Dancer |
|
Sarah Christine Smith Dancer |
|
Jack Baun Tackled Cell Phoner |
|
Christopher Doyle Officer Richards |
|
Jason Horgan Fraternity Brother #1 |
|
Daniel K. Arredondo Fraternity Brother #2 |
|
John Embry Fraternity Brother #3 |
|
Corey Mendell Parker Library Guy |
|
Tim Hillman Captain Down |
|
Mark Oliver Reporter #6 |
|
Jennifer Weston Reporter #7 |
|
Shelly Benedict Reporter #8 |
|
Paulette Patterson Usher Giving Out Costumes |
|
Wes Craven Doctor (uncredited) |
|
Jason Trost Audience Member (uncredited) |
|
Franco Castan Student (uncredited) |
|
Carrie Collins College Student (uncredited) |
|
Rodney L. James Photographer (uncredited) |
|
Matthew Lillard Guy at Party (uncredited) |
|
Deadra Moore College Professor (uncredited) |
Production | Cathy Konrad | Producer |
Production | Lisa Beach | Casting |
Production | Sarah Katzman | Casting Assistant |
Sound | Rick Alexander | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Bill Abbott | Music Editor |
Production | Bob Weinstein | Executive Producer |
Production | Harvey Weinstein | Executive Producer |
Sound | Marco Beltrami | Original Music Composer |
Production | Daniel Lupi | Co-Producer |
Directing | Wes Craven | Director |
Sound | Doc Kane | ADR Mixer |
Camera | Paul Hughen | Camera Operator |
Camera | Scott Andrew Ressler | First Assistant Camera |
Lighting | Tim Collins | Rigging Grip |
Camera | Peter Deming | Director of Photography |
Art | Bob Kensinger | Set Decoration |
Crew | Clay Boss | Stunts |
Crew | Rick Barker | Stunts |
Art | Bob Ziembicki | Production Design |
Art | Ted Berner | Art Direction |
Costume & Make-Up | Keith G. Lewis | Set Costumer |
Crew | Adam Shankman | Choreographer |
Sound | Happy Walters | Music Supervisor |
Writing | Kevin Williamson | Screenplay |
Production | Kevin Williamson | Executive Producer |
Writing | Kevin Williamson | Characters |
Production | Marianne Maddalena | Producer |
Production | Nicholas Mastandrea | Associate Producer |
Directing | Nicholas Mastandrea | First Assistant Director |
Editing | Patrick Lussier | Editor |
Costume & Make-Up | Kathleen Detoro | Costume Design |
Crew | Michael Haynes | Stunts |
Production | Andrew Rona | Co-Executive Producer |
Production | Cary Granat | Co-Executive Producer |
Sound | G.W. Brown | Supervising ADR Editor |
Sound | John Kwiatkowski | Dialogue Editor |
Sound | Joe Milner | Sound Editor |
Sound | Todd Toon | Supervising Sound Editor |
Crew | Sophia M. Crawford | Stunt Double |
Costume & Make-Up | Judy Murdock | Makeup Artist |
Crew | Kurt Bryant | Stunts |
Production | Barbara Harris | ADR Voice Casting |
Crew | Melvin Jones | Stunts |
Editing | Greg D'Auria | Assistant Editor |
Crew | Chris Durand | Stunts |
Production | Julie Plec | Associate Producer |
Crew | Ron Trost | Special Effects Coordinator |
Costume & Make-Up | Jane Galli | Makeup Artist |
Crew | Terry Kempf | Propmaker |
Sound | Laura Macias | Foley Artist |
Sound | John Kurlander | Scoring Mixer |
Sound | Gregg Barbanell | Foley Artist |
Sound | Andy D'Addario | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Geno Hart | Transportation Coordinator |
Crew | Jennifer Badger | Stunt Double |
Lighting | Dan Cornwall | Electrician |
Sound | Howell Gibbens | Dialogue Editor |
Camera | Kirk R. Gardner | Steadicam Operator |
Costume & Make-Up | Amanda Zenil | Set Costumer |
Art | J.P. Jones | Property Master |
Crew | Christopher Doyle | Stunts |
Sound | Jason King | Sound Editor |
Sound | Jason King | Foley Editor |
Sound | Richard D. Rogers | Sound Re-Recording Mixer |
Costume & Make-Up | Carol Schwartz | Makeup Department Head |
Costume & Make-Up | Dugg Kirkpatrick | Hair Department Head |
Directing | Ronit Ravich-Boss | Script Supervisor |
Production | Daniel K. Arredondo | Associate Producer |
Sound | Jon Kull | Orchestrator |
Costume & Make-Up | Robyn Williams | Set Costumer |
Art | Aimee Rousey | Art Department Coordinator |
Costume & Make-Up | Louisa V. Anthony | Key Hair Stylist |
Costume & Make-Up | Richard Marin | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Beth Katz | Makeup Artist |
Sound | Kurt Nicholas Forshager | Sound Effects Editor |
Crew | Leslie Hoffman | Stunts |
Sound | Ed Gerrard | Music Supervisor |
Crew | Anthony Cecere | Stunt Coordinator |
Sound | Pete Anthony | Orchestrator |
Crew | Joe Cosentino | Transportation Captain |
Editing | Lisa Mozden | Assistant Editor |
Camera | Scott Browner | Camera Operator |
Lighting | Rick A. West | Chief Lighting Technician |
Lighting | Waide R. Allen | Lighting Technician |
Crew | Ted Barba | Stunts |
Lighting | Derick Pritchard | Lighting Technician |
Sound | F. Scott Taylor | First Assistant Sound Editor |
Camera | Kimberly Wright | Still Photographer |
Sound | Rich Green | Foley Artist |
Crew | Dane Farwell | Stunts |
Sound | Valerie Davidson | Sound Editor |
Sound | Valerie Davidson | Foley Editor |
Sound | David Diamond | Boom Operator |
Production | Kelly A. Snyder | Production Accountant |
Crew | Allen Robinson | Stunts |
Crew | Nancy Thurston | Stunts |
Crew | Hugh Aodh O'Brien | Utility Stunts |
Crew | Mitchell Dean | Utility Stunts |
Sound | Scott Weber | Foley Mixer |
Directing | Lucille OuYang | Second Assistant Director |
Production | Tim Hillman | Location Manager |
Lighting | Flint Ellsworth | Lighting Technician |
Production | Ajay Dass | Extras Casting |
Crew | Barbara Anne Klein | Stunt Double |
Camera | Katie Santore | Camera Loader |
Lighting | Peyton Skelton | Lighting Technician |
Production | Richard Potter | Co-Executive Producer |
Production | Jerri Whiteman | Payroll Accountant |
Art | Mark Balda | Construction Foreman |
Crew | Roy Dickson | Propmaker |
Art | Douglas Machala | Set Dresser |
Art | Martin Roy Mervel | Set Designer |
Crew | Christine Brady | Stunts |
Crew | Kelsee King-Devoreaux | Stunt Double |
Crew | Lee Waddell | Stunts |
Lighting | Jason Elias | Assistant Chief Lighting Technician |
Lighting | Ben Gaskin | Lighting Technician |
Lighting | Brian Kinzey | Lighting Technician |
Lighting | Greg Peoples | Lighting Technician |
Lighting | Ron Sands | Lighting Technician |
Camera | Cliff Sperry | Dolly Grip |
Editing | Michael Wertz | First Assistant Editor |
Production | James W. Croke | Production Coordinator |
Production | Michele Carmel Long | Production Coordinator |