Sorry to Bother You (2018)
Η υπόθεση της ταινίας περιστρέφεται γύρω από τον Cassius, έναν τριαντάρη μαύρο τηλεπωλητή, με πρόβλημα με την αυτοπεποίθησή του, που ανακαλύπτει μία μαγική δύναμη πώλησης, η οποία ζει μέσα του. Ξαφνικά ανεβαίνει στην ομάδα ελίτ της εταιρείας που δουλεύει. Η ανάκαμψη στην καριέρα του αποτελεί κόκκινο πανί στη σχέση με την κοπέλα του, Detroit, μία καλλιτέχνη που είναι κρυφά μέρος σε μία στιλ Banksy καλλιτεχνική κολεκτίβα, το Left Eye. Το αδιανόητο χτυπάει κόκκινο όταν ο Cassius θα γνωρίσει τον κοκαϊνομανή, απεχθή, ασταμάτητα αισιόδοξο διευθύνοντα σύμβουλο της εταιρείας, Steve Lift.
Director:
Boots Riley
Writer:
Boots Riley
LaKeith Stanfield Cassius Green |
|
Tessa Thompson Detroit |
|
Jermaine Fowler Salvador |
|
Omari Hardwick Mr. _______ |
|
Terry Crews Sergio |
|
Kate Berlant Diana DeBauchery |
|
Michael X. Sommers Johnny |
|
Danny Glover Langston |
|
Steven Yeun Squeeze |
|
Armie Hammer Steve Lift |
|
Robert Longstreet Anderson |
|
David Cross Cassius Green's White Voice (voice) |
|
Patton Oswalt Mr. _______'s White Voice (voice) |
|
Lily James Detroit's White British Voice (voice) |
|
Forest Whitaker First Equisapien / Demarius |
|
Rosario Dawson Voice in Elevator (voice) |
|
Shelley Mitchell Mrs. Costello |
|
Jerry McDaniel Man Eating Dinner |
|
Indigo Jackson Cynthia Rose / Neanderthal Woman |
|
Eric Jacobus Blackwater Commander |
|
Elaine A. Clark Game Show Host |
|
Mistah F.A.B. Car Passenger |
|
Val Garrahan Woman on Couch |
|
Chad Briggs Billboard Worker |
|
Ken Baggott TV News Reporter |
|
David Fine Street Preacher |
|
Damion Gallegos Jim Ellman |
|
Michael Rhys Kan Mr. Son |
|
Molly Brady Entertainment News Host |
|
Nato Green Man in Crowd |
|
W. Kamau Bell Other Man in Crowd |
|
Safiya Fredericks Colette |
|
Sara Buskirk WorryFree Commercial Voice (voice) |
|
Terel Gibson NTV Spots Announcer |
|
Lyrics Born Game Show Contestant |
|
Gabby La La Health Clinic Receptionist |
|
Thessaly Lerner DIY Wig-Making Host |
|
Ken Gamble Screaming Equisapien (voice) |
|
Keniece Ford Left Eye Street Artist |
|
Gina Madrid Left Eye Street Artist |
|
Spy Emerson Left Eye Street Artist |
|
Silk E Left Eye Street Artist |
|
Jacinta Kaumbulu Left Eye Street Artist |
|
Sara Melekova Left Eye Street Artist |
|
Annie Chen Left Eye Street Artist |
|
Akilah A. Walker Left Eye Street Artist |
|
Akia Greybill Left Eye Street Artist |
|
Makiah Green Left Eye Street Artist |
|
Mahari Crown Fake Cassius Green (uncredited) |
|
Tom Woodruff Jr. Equisapien (uncredited) |
|
Dawayne Jordan Football Player (uncredited) |
|
James D. Weston II Blackwater Agent (uncredited) |
|
Teresa Navarro Telemarketer (uncredited) |
|
Tony Toste Blackwater Agent (uncredited) |
|
William W. Barbour Soldier / Party Guest (uncredited) |
|
Marcella Bragio Power Caller / Lady in Red (uncredited) |
Production | Forest Whitaker | Producer |
Production | Kim Roth | Executive Producer |
Production | Caroline Kaplan | Executive Producer |
Costume & Make-Up | Valerie White | Set Costumer |
Costume & Make-Up | Valerie White | Key Costumer |
Production | Sarah Kliban | Casting Associate |
Production | Eyde Belasco | Casting |
Production | Kelly Williams | Producer |
Camera | Doug Emmett | Director of Photography |
Writing | Boots Riley | Screenplay |
Directing | Boots Riley | Director |
Sound | Boots Riley | Original Music Composer |
Production | George Rush | Producer |
Production | Debbie Brubaker | Line Producer |
Production | Debbie Brubaker | Co-Producer |
Production | Brian Benson | Co-Producer |
Directing | Brian Benson | First Assistant Director |
Crew | Vanessa Hope | Thanks |
Production | Philipp Engelhorn | Executive Producer |
Editing | Terel Gibson | Editor |
Sound | Aleksandra Stojanovic | Foley Artist |
Sound | Michael McMenomy | Supervising Sound Editor |
Crew | Andrew Lewis | Special Effects Coordinator |
Sound | Ruy García | Supervising Sound Editor |
Sound | Ruy García | Sound Re-Recording Mixer |
Camera | Jayson Johnson | Assistant Camera |
Production | Nina Yang Bongiovi | Producer |
Production | Michael Y. Chow | Executive Producer |
Production | Jonathan Duffy | Producer |
Costume & Make-Up | Margaret Caragan | Special Effects Makeup Artist |
Production | Heather MacLean | Location Manager |
Sound | Daniel Brennan | Sound Re-Recording Mixer |
Visual Effects | Gordon T. Wittmann | Visual Effects Producer |
Costume & Make-Up | Deirdra Elizabeth Govan | Costume Design |
Camera | Joe Lindsay | Steadicam Operator |
Camera | Joe Lindsay | "B" Camera Operator |
Directing | Andrea Manners | Script Supervisor |
Sound | Justine Baker | ADR Mixer |
Sound | Fred Runner | Sound Mixer |
Art | Jason Kisvarday | Production Design |
Art | Kelsi Ephraim | Set Decoration |
Sound | Thomas Pinney | Boom Operator |
Art | Charlie Textor | Property Master |
Production | Charles D. King | Producer |
Production | Poppy Hanks | Executive Producer |
Sound | Kristin Catuogno | Sound Recordist |
Sound | Merrill Garbus | Original Music Composer |
Costume & Make-Up | Josie Rodriguez | Key Makeup Artist |
Sound | Lidia Tamplenizza | Dialogue Editor |
Production | Chris Martin | Production Manager |
Directing | Hilton Jamal Day | Second Assistant Director |
Production | David Snook | Production Accountant |
Costume & Make-Up | Antoinette Yoka | Hair Department Head |
Costume & Make-Up | Treja McClish | Assistant Makeup Artist |
Lighting | Julien De Benedictis | Rigging Grip |
Camera | Joe Heath | Grip |
Costume & Make-Up | Deirdre Scully | Costume Supervisor |
Editing | Angela Organ | Assistant Editor |
Camera | Nik Wendelsdorf | Grip |
Crew | Josh Rappaport | Post Production Supervisor |
Production | Josh Rappaport | Co-Producer |
Art | Stephen Dudro | Art Direction |
Lighting | Mike Booth | Best Boy Electric |
Sound | Mitsuko Alexandra Yabe | Music Editor |
Sound | Allen Lau | Assistant Sound Editor |
Art | Christian Hoobyar | Set Dresser |
Lighting | Nicolas 'Nico' Ortiz y Pino | Rigging Grip |
Crew | Phillip Buckley | Set Medic |
Production | Rashod Edwards | Assistant Location Manager |
Crew | Sara Anders | Craft Service |
Production | Gus Deardoff | Executive Producer |
Camera | Mathew Marden | Key Grip |
Editing | Sam Daley | Colorist |
Costume & Make-Up | Kirsten Coleman | Makeup Department Head |
Art | Melanie Leandro | Assistant Property Master |
Sound | Ryan Coursey | Sound Re-Recording Mixer |
Visual Effects | Darren Orr | Visual Effects Supervisor |
Production | Michael K. Shen | Executive Producer |
Production | Saisie M. Jang | Assistant Location Manager |
Camera | Buddy Allen Thomas | First Assistant Camera |
Costume & Make-Up | Sarah Coy | Assistant Makeup Artist |
Camera | Christofer Moscoso | Best Boy Grip |
Camera | Luke Lasley | First Assistant "B" Camera |
Sound | Vladimir Kerkez | Foley Recordist |
Camera | Emily Hock | Second Assistant Camera |
Lighting | Drew Nelson | Gaffer |
Production | Noelle Bernhard | Production Coordinator |
Costume & Make-Up | Markus Fokken | Set Costumer |
Production | Laura F. Haynes | Production Coordinator |
Crew | Erik Hattan | Transportation Captain |
Art | Jason Hoobyar | Leadman |
Art | Roweena Mackay | Art Department Coordinator |
Camera | Danger Charles | First Assistant "B" Camera |
Camera | Brian Bisby | Assistant Camera |
Camera | Nicholas Alexander | Grip |
Lighting | Eric Paulsen | Electrician |
Lighting | Tandy Kyne | Electrician |
Camera | Carlos Herter | Grip |
Camera | Orlando Rivera | Grip |
Camera | Zach Towner | Grip |
Art | Shane Alan Richard | Assistant Property Master |
Art | Gaerick Duffin | Set Dresser |
Art | Larry Eisler | Set Dresser |
Art | Jason Feldman | Set Dresser |
Art | Jesse Orona | Set Dresser |
Art | Nick Koehler | Set Dresser |
Art | Gregory Reft | Set Dresser |
Art | David Alan Gardner | Construction Coordinator |
Art | Mariana Urban | Art Department Assistant |
Costume & Make-Up | Paula Jean Fredrickson | Tailor |
Costume & Make-Up | Amanda Mofield | Hair Supervisor |
Directing | Sam Purdy | Second Second Assistant Director |
Directing | Nick Alvarez | Second Second Assistant Director |
Production | Marcy Guiragossian | Extras Casting |
Crew | Marco Seropian | Set Medic |
Crew | Max Kosma | Craft Service |
Art | Theresa Berens | Graphic Designer |
Crew | Anitra Patterson | In Memory Of |
Crew | Pam The Funkstress | In Memory Of |