Η Ενοχή του Κένεντι (2018)
18 Ιουλίου, 1969. Ο γερουσιαστής Τεντ Κένεντι φεύγει από ένα πάρτι στο Chappaquiddick της Μασαχουσέτης με συνοδηγό τη Μαίρη Τζο Κόπεχνε, μία πολλά υποσχόμενη σχεδιάστρια στρατηγικής που είχε συνεργαστεί με τον Μπόμπι Κένεντι για την καμπάνια του την προηγούμενη χρονιά. Οι συνθήκες αυτού που ακολούθησε έχουν προκαλέσει αντιδράσεις εδώ και 50 χρόνια. Το μόνο σίγουρο είναι ότι το αυτοκίνητο έπεσε από μία γέφυρα με αποτέλεσμα η συνοδηγός να χάσει τη ζωή της, γιατί ο Τεντ Κένεντι ανέφερε το δυστύχημα 10 ώρες μετά. Το περιστατικό σηματοδότησε το τέλος της ζωής της νεαρής Κόπεχνε, καθώς και το τέλος των προσδοκιών του Τεντ Κένεντι για την προεδρική θέση.
Director: John Curran
Jason Clarke Ted Kennedy |
|
Kate Mara Mary Jo Kopechne |
|
Ed Helms Joseph Gargan |
|
Bruce Dern Joseph Kennedy |
|
Jim Gaffigan Paul Markham |
|
Olivia Thirlby Rachel Schiff |
|
Clancy Brown Robert McNamara |
|
Taylor Nichols Ted Sorensen |
|
John Fiore Chief Arena |
|
Gillian Mariner Gordon Cricket |
|
Katie Henoch Suzy |
|
Lexie Roth Nance Lyons |
|
Angela Hope Smith Maryellen Lyons |
|
Vincent Tycer David Burke |
|
Victor Warren Stephen Smith |
|
David De Beck Sargent Shriver |
|
Barry Press Burke Marshall |
|
Matthew Lawler Dun Gifford |
|
Beth Petrou Ann Gargan |
|
Thomas Kee Walter Steele |
|
Andria Blackman Joan Kennedy |
|
Donald Watson Dr. Watt |
|
Walter Driscoll Dr. Mills |
|
Joe Chase John Farrar |
|
Joseph Zamparelli Officer Look |
|
Charlotte Dore Gwen Kopechne |
|
Tim Jackson Joseph Kopechne |
|
Damien Di Paola Ray LaRosa |
|
Ed Peed Eugene Frieh |
|
Bill Humphreys James Reston |
|
Gary Tanguay TV Interviewer |
|
Diana Boudreau Police Secretary |
|
Alison Wachtler Liz Trotta |
|
Tony Viveiros Floor Producer |
|
Sean Patrick Hopkins Ross Richards |
|
Tamara Hickey Marilyn Richards |
|
Nancy O'Brien Neighbor |
|
Tom O'Brien Neighbor's Husband |
|
Noah Carpenter Teddy Jr. |
|
Sarah Elizabeth Mitchell Senate Secretary |
|
A.J. Accardi Hotel Clerk |
|
Theresa Curran Cantor |
|
Michele Proude Vicki |
|
Michael Fennimore Chief of Staff |
|
George Capaccio Doctor |
|
Dustin Tucker Senatorial Aide |
|
Jack Harte Reporter #1 |
|
Bob Jaffe Reporter #2 |
|
Brian Currie Reporter #3 |
|
Paul Pape Dick Drayne (voice) |
|
Jake Head James Smith (voice) |
|
Chris Edgerly Edmund Dinis (voice) |
|
Wally Wingert Newscaster (voice) |
|
Piotr Michael Newscaster (voice) |
|
Bill Mootos Older Reporter |
|
Jody Ebling Ethel Kennedy |
|
Philip Dorn Hebert Jack Crimmins |
|
Holt Murray Mr. Samuels |
|
Sawyer Murray Donnie |
|
Rick Malone Steele Cronie |
|
Rick Hamilton Ferry Captain |
|
Caleb Enos Deckhand |
|
Paul Taft Vineyard Gazette Photographer |
|
David Callanan Charles Tretter |
|
Thomas Whitestone Organist |
|
Patrick Sheehan Lawyer |
|
Jeff Savage John Culver |
|
Tom Briody Lawyer |
|
David Lucas Lawyer |
|
Ed O'Keefe Funeral Priest |
|
Thomas Brogan Edgartown Policeman |
|
Robert Burke Admin Worker |
|
Charles Mathison Admin Worker |
|
Luke Nelson Admin Worker |
|
Robert Tremouille Admin Worker |
|
Skye Gladstone Dike House Inhabitant |
|
Timothy Canady Security Agent |
|
Patrick Parhiala Security Agent |
|
Whitney Cass Security Agent |
|
Robert Conley Security Agent |
|
Michael Swanson Security Agent |
|
Ralph Bennett Fire Truck Driver |
|
Nathan Bruckler Tow Truck Driver |
|
Camille Faman Female Employee |
|
Carrie Ann Quinn RMV Attendant |
|
Susan Garfield Senate Staffer (uncredited) |
|
Marinko Radakovic Reporter |
|
Paul Bellefeuille Dike House Resident (uncredited) |
|
Joe Cali Reporter (uncredited) |
|
Jesse Christensen Reporter (uncredited) |
|
Rob DiNinni Reporter #4 (uncredited) |
|
Stephen F Feeley Funeral guest / mourner (uncredited) |
|
William Galatis Shiretown Inn Guest (uncredited) |
|
John Hawe Stephen Sorenson (uncredited) |
|
Bobby Kenney Investigative News Reporter (uncredited) |
|
Dov Kling-Levine Protester / Local (uncredited) |
|
Jimmy Malcolm News Photographer (uncredited) |
|
Jason Mulcahy Reporter (uncredited) |
|
Anthony Pelton Plymouth Pennsylvania Polic Officer (uncredited) |
|
Bill Porter Investigative News Reporter (uncredited) |
|
Harold Rudolph Funeral attendee (uncredited) |
|
John Sarnie Mourner (uncredited) |
|
Alexander Platt Stan Moore |
|
Sigrid Lium Senate Staffer (uncredited) |
Production | Mary Vernieu | Casting |
Costume & Make-Up | David C. Robinson | Costume Design |
Crew | Hank Amos | Stunt Double |
Crew | Wade Allen | Stunt Coordinator |
Camera | Maryse Alberti | Director of Photography |
Production | Mark Ciardi | Producer |
Directing | John Curran | Director |
Art | Dana MacDuff | Property Master |
Art | Jennifer Engel | Set Decoration |
Directing | Nicolas Harvard | First Assistant Director |
Directing | Nicolas Harvard | Second Unit Director |
Art | John P. Goldsmith | Production Design |
Sound | Garth Stevenson | Original Music Composer |
Sound | Christopher S. Aud | Sound Re-Recording Mixer |
Art | David Rotondo | Construction Coordinator |
Sound | Aaron Glascock | Sound Designer |
Editing | Keith Fraase | Editor |
Sound | Ulrika Akander | ADR & Dubbing |
Writing | Andrew Logan | Writer |
Sound | Lucas Nilsson | Foley Artist |
Sound | Peter Stevenson | Boom Operator |
Art | Chloe Arbiture | Supervising Art Director |
Production | Marisol Roncali | Casting |
Crew | Duffy Gaver | Stunts |
Crew | Heidi Pascoe | Stunt Double |
Crew | Arthur Hiou | Stand In |
Art | Jack Coyle | Construction Coordinator |
Writing | Taylor Allen | Writer |
Production | Chris Fenton | Producer |
Production | Campbell G. McInnes | Producer |
Sound | Paul Bruski | ADR Recordist |
Directing | Scooter Perrotta | Second Second Assistant Director |
Art | Beth Anderson | Property Master |
Directing | Alyssa Boffoli | Second Assistant Director |
Sound | Kevin S. Parker | Sound Mixer |
Sound | Jacob Ortiz | ADR Mixer |
Art | Lindsay Boffoli | Property Master |
Art | Matthew Nutter | Graphic Designer |
Crew | Michael C. Brennan | Stunt Double |
Crew | Anthony Genova | Utility Stunts |
Art | Lisa Nagid | Assistant Property Master |
Production | Kyle Convissar | Co-Producer |
Art | Josue Palos | Set Designer |
Art | Van Tran | Art Department Coordinator |
Art | Monica Sotto | Assistant Art Director |
Art | John Isaac Watters | Set Designer |
Production | Dan Mintz | Executive Producer |