Ο Πεταλούδας (2017)
Η ιστορία του Χένρι ενός διαρρήκτη Χρηματοκιβωτίων του παριζιάνικου υποκόσμου, ο οποίος κατηγορείται άδικα για έναν φόνο και τελικά καταδικάζεται σε ισόβια για να εκτίσει την ποινή του σε ένα ξακουστό σωφρονιστικό ίδρυμα που βρίσκεται στο «Νησί του Διαβόλου». Αποφασισμένος να ξανακερδίσει την ελευθερία του ο Πεταλούδας συμμαχεί με έναν ιδιόρρυθμο παραχαράκτη που με αντάλλαγμα την προστασία του, προσφέρεται να χρηματοδοτήσει την απόδραση του Πεταλούδα.
Director:
Michael Noer
Writer:
Aaron Guzikowski
Charlie Hunnam Henri 'Papillon' Charrière |
|
Rami Malek Louis Dega |
|
Christopher Fairbank Jean Castili |
|
Eve Hewson Nennete |
|
Michael Socha Julot |
|
Brian Vernel Guittou |
|
Nicholas Asbury Commandant |
|
Louisa Pili Clara |
|
Antonio de la Cruz Tribouillard |
|
Andre Flynn Galgani |
|
Yorick van Wageningen Warden Barrot |
|
Nikola Kent Deputy Warden Brioulet |
|
Mark Phelan Sierra |
|
Michael Adams Bartiloni |
|
Roland Møller Celier |
|
Slavko Sobin El Caiman |
|
Luka Peroš Santini |
|
Goran Navojec Smuggler |
|
Dragan Mićanović Doctor Guibert |
|
Joel Basman Maturette |
|
Petar Ćirica Abda |
|
Nenad Heraković Mouton |
|
Brian Nickles Manhunter #1 |
|
Cali Nelle Manhunter #2 |
|
Eydel Francisco Balbuena Manhunter #3 |
|
Reshad Strik Prison Guard #4 |
|
Tommy Flanagan Masked Breton |
|
Lorena Andrea Lali |
|
Poppy Mahendra Zoraima |
|
Juan Leonardo Solari Zori |
|
Veronica Quilligan Mother Superior |
|
Mirjam Novak Young Irish Nun |
|
Demetri Goritsas Jean-Pierre Castelnau |
Sound | Michael Payne | Sound Effects Editor |
Production | Mary Vernieu | Casting |
Camera | Hagen Bogdanski | Director of Photography |
Camera | Martin Hume | Camera Operator |
Production | Terence Chang | Executive Producer |
Writing | Dalton Trumbo | Original Film Writer |
Sound | Linda Cohen | Music Supervisor |
Art | Jennifer M. Gentile | Set Decoration |
Editing | John Axelrad | Editor |
Art | Tom Meyer | Production Design |
Production | Sean Guest | Associate Producer |
Directing | Sean Guest | First Assistant Director |
Production | Ram Bergman | Producer |
Production | Kevan Van Thompson | Executive Producer |
Production | Joshua Maurer | Executive Producer |
Crew | John Portnoy | Post Production Supervisor |
Directing | Michael Noer | Director |
Crew | Joy Ellison | Dialect Coach |
Production | David Koplan | Producer |
Sound | David Buckley | Original Music Composer |
Writing | Henri Charrière | Book |
Writing | Aaron Guzikowski | Screenplay |
Production | Roger Corbi | Producer |
Art | Nenad Pečur | Art Direction |
Production | Joey McFarland | Producer |
Sound | Andrew DeCristofaro | Supervising Sound Editor |
Costume & Make-Up | Bojana Nikitović | Costume Design |
Sound | Novica Jankov | Sound Mixer |
Sound | Scott Johnson | Music Editor |
Art | Natasha Gerasimova | Art Direction |
Production | Yan Fisher-Romanovsky | Executive Producer |
Art | Tom Frohling | Art Direction |
Costume & Make-Up | Adina Bucur | Costume Supervisor |
Art | Thomas A. Morris Jr. | Construction Coordinator |
Sound | Tara Blume | Foley Artist |
Sound | Geordy Sincavage | Foley Artist |
Art | Dušan Pešić | Leadman |
Sound | Rick Owens | Foley Artist |
Sound | Bill R. Dean | Sound Effects Editor |
Sound | Mark Paterson | Sound Re-Recording Mixer |
Art | Steven M. Saylor | Set Designer |
Sound | Anna Behlmer | Sound Re-Recording Mixer |
Camera | Robert Patzelt | Steadicam Operator |
Sound | Becky Sullivan | Supervising Sound Editor |
Sound | Laura Harris Atkinson | Dialogue Editor |
Costume & Make-Up | Martina Šubić-Dodočić | Hair Supervisor |
Costume & Make-Up | Martina Šubić-Dodočić | Makeup Supervisor |
Art | Dragan Kaplarević | Construction Manager |
Production | Tamara Pešić | Location Manager |
Art | Marija Nikolić | Art Department Coordinator |
Crew | Ceris Price | Unit Publicist |
Crew | Kohli Calhoun | Dialect Coach |
Art | Ivana Stefanović | Property Master |
Editing | Julian McDougald | Digital Intermediate Producer |
Sound | Patrick Christensen | ADR Mixer |
Production | Kate Ringsell | Casting |
Directing | Marina Lešić | Script Supervisor |
Art | Dušan Demić | Set Designer |
Camera | Mikša Anđelić | Camera Operator |
Camera | Miloš Kodemo | Steadicam Operator |
Costume & Make-Up | Kirstin Chalmers | Hair Designer |
Costume & Make-Up | Kirstin Chalmers | Makeup Designer |
Art | Bojana Nikolić | Assistant Set Decoration |
Camera | José Haro | Still Photographer |
Art | Lauren Rosenbloom | Set Designer |
Costume & Make-Up | Laura Lilley | Key Hair Stylist |
Costume & Make-Up | Laura Lilley | Key Makeup Artist |
Editing | Lee Haugen | Editor |
Camera | Trifunovic Dragan | Aerial Director of Photography |
Sound | Zoran Prodanović | Boom Operator |
Production | Marisol Roncali | Casting |
Costume & Make-Up | Tatjana Lipanović | Makeup Artist |
Sound | Ryan Wassil | Foley Mixer |
Sound | Rob Davidsson | ADR Mixer |
Production | Joanna Vellacott | Production Coordinator |
Crew | James Grogan | Stunt Coordinator |
Directing | James Grogan | Second Unit Director |
Costume & Make-Up | Luka Antonić | Costume Coordinator |
Production | Jelena Blažić | Unit Production Manager |
Art | Andrej Kostic | Storyboard Artist |
Costume & Make-Up | Violeta Živančević | Tailor |
Art | Ana Milosevic | Assistant Art Director |
Editing | Tony Dustin | Digital Intermediate Colorist |
Art | Jeremy Holroyd | Construction Manager |
Art | Dániel Miklós | Set Designer |
Sound | Philip Klein | Orchestrator |
Camera | Lazar Milanović | Dolly Grip |
Camera | Milan Mihajlović | Second Assistant Camera |
Directing | Milica Djordjevic | Third Assistant Director |
Lighting | Zoran Pecenkovic | Electrician |
Lighting | Rado Ivančević | Rigging Gaffer |
Art | Uroš Stojanović | Graphic Designer |
Art | Igor Kandic | Set Designer |
Camera | Branislav Stojanović | First Assistant "B" Camera |
Camera | Marko Gligorijevic | Underwater Camera |
Production | Renee Minasian | Post Production Coordinator |
Costume & Make-Up | Irena Rajnvajn | Key Costumer |
Editing | Scott Morris | First Assistant Editor |
Art | Sanja Bulat | Leadman |
Crew | Marko Oršolić | Scenic Artist |
Camera | Dragan Jović | Key Grip |
Sound | Gregor Mazurczuk | Sound Recordist |
Directing | James Andrew Haven | Second Assistant Director |
Production | Patrick Wengler | Associate Producer |
Art | Randy Crabb | Construction Manager |
Art | Jelena Danko | Set Designer |
Art | Ana Saric | Set Designer |
Art | Milos Stankovic | Construction Manager |
Art | Hristina Stojanovic | Set Designer |
Editing | Eddy Garcia | Assistant Editor |
Sound | Ed McCormack | Orchestrator |
Production | Christina Pallot | Production Coordinator |
Crew | Nikola Boskovic | Drone Operator |
Camera | Milica Dimitrijevic | Second Assistant Camera |
Lighting | Nemanja Živić | Electrician |
Sound | Geert van Gaalen | ADR Recordist |