Journey's End (2017)
Κατά τη διάρκεια τεσσάρων ημερών τον Μάρτιο του 1918, στα χαρακώματα της πρώτης γραμμής του Α` Παγκοσμίου Πολέμου, μια μικρή ομάδα βρετανών στρατιωτών περιμένουν τον εχθρό να τους βομβαρδίσει με το πυροβολικό του, θεωρώντας τον θάνατο τους κάτι το βέβαιο. Εκεί θα καταφτάσει ο 18χρονος υπολοχαγός Ράιλι και θα ενωθεί με την ομάδα που διοικεί ο 20χρονος λοχαγός Στάνχοπ, ο οποίος τυχαίνει να είναι παιδικός του φίλος και ήρωας, αλλά έχει πλέον αλλάξει σε σημείο να μην αναγνωρίζεται.
Director:
Saul Dibb
Writer:
Simon Reade
Asa Butterfield Raleigh |
|
Sam Claflin Captain Stanhope |
|
Paul Bettany Osborne |
|
Tom Sturridge Hibbert |
|
Toby Jones Mason |
|
Stephen Graham Trotter |
|
Robert Glenister The Colonel |
|
Theo Barklem-Biggs Watson |
|
Miles Jupp Hardy |
|
Oliver Dimsdale Adjutant |
|
Jake Curran Hammond |
|
Andy Gathergood Sergeant Major C Troup |
|
Nicholas Agnew Corporal Pincher |
|
Alaïs Lawson Angele |
|
Jack Riddiford Evans |
|
Rupert Wickham General Raleigh |
|
Laurent Andruet Jarvis |
|
Jack Holden Bert |
|
Adam Colborne Private Graham |
|
Derek Barr Captain Reid |
|
Rose Reade Margaret |
|
Eirik Bar Ernst |
|
Elliot Balchin Peters |
|
Will Adamsdale Lieutenant Hamison |
|
Robert Glenister Colonel |
|
Harry Jardine Private Jarvis |
|
Tom Ward-Thomas Subaltern |
Production | John Hubbard | Casting |
Production | Ros Hubbard | Casting |
Costume & Make-Up | Anushia Nieradzik | Costume Design |
Production | Marshall Leviten | Line Producer |
Production | Adrian Politowski | Executive Producer |
Writing | R.C. Sherriff | Novel |
Writing | R.C. Sherriff | Theatre Play |
Production | Steve Milne | Executive Producer |
Directing | Saul Dibb | Director |
Camera | Nick Wall | Still Photographer |
Camera | Laurie Rose | Director of Photography |
Art | Philip Barber | Art Direction |
Art | Kristian Milsted | Production Design |
Production | Gilles Waterkeyn | Executive Producer |
Production | Mary Burke | Executive Producer |
Camera | James Layton | Steadicam Operator |
Sound | Hildur Guðnadóttir | Music |
Directing | Michael Curtis | Second Assistant Director |
Writing | Simon Reade | Screenplay |
Production | Simon Reade | Producer |
Sound | Matis Rei | Sound Effects Editor |
Production | Andrew Bonner | Production Manager |
Sound | Natalie Holt | Original Music Composer |
Production | Robert Norris | Executive Producer |
Sound | Barnaby Smyth | Foley |
Sound | Andy Shelley | Supervising Sound Editor |
Sound | Stephen Griffiths | Supervising Sound Editor |
Production | Guy de Beaujeu | Producer |
Sound | Robin Gerrard | Boom Operator |
Crew | Dean Forster | Stunt Coordinator |
Costume & Make-Up | Lesley Noble | Makeup Supervisor |
Production | Christian Eisenbeiss | Executive Producer |
Visual Effects | Nick Rideout | Special Effects Supervisor |
Camera | Nick Gillespie | Camera Operator |
Visual Effects | John Rafique | Special Effects Supervisor |
Editing | Tania Reddin | Editor |
Production | Bastien Sirodot | Executive Producer |
Art | Libby Uppington | Set Decoration |
Camera | Steffan Hill | Still Photographer |
Sound | Mathias Schuster | Foley Editor |
Production | Sue de Beauvoir | Executive Producer |
Crew | Chris Morrison | Stunts |
Editing | Justin Dolby | Dialogue Editor |
Costume & Make-Up | Sarah Moore | Wardrobe Supervisor |
Art | Rachel Garlick | Storyboard Artist |
Art | Phil Smith | Property Master |
Directing | Ana Garrido | Script Supervisor |
Sound | Al Green | Music Editor |
Sound | Mark Kirby | Music Supervisor |
Camera | Rob Baker Ashton | Still Photographer |
Visual Effects | Anna Fusacchia | VFX Editor |
Visual Effects | Simon Pennequin | VFX Editor |
Visual Effects | Tony Kock | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Emma Pellan | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Jelmen Palsterman | Visual Effects Supervisor |
Sound | Dafydd Parry | Boom Operator |
Costume & Make-Up | Roseann Samuel | Hair Designer |
Costume & Make-Up | Roseann Samuel | Makeup Designer |
Production | Ivan Dunleavy | Executive Producer |
Crew | Laura Pettitt | Unit Publicist |
Directing | Kingsley Hoskins | Third Assistant Director |
Crew | Kevin McCurdy | Fight Choreographer |
Writing | Vernon Bartlett | Novel |
Costume & Make-Up | Conal Palmer | Prosthetic Makeup Artist |
Lighting | Paul Murphy | Gaffer |
Production | Sophie Pearson | Casting Assistant |
Crew | Richard Cartwright | Armorer |
Crew | Andrew Burford | Stunts |
Production | Charles Auty | Executive Producer |
Lighting | John Truckle | Best Boy Electric |
Production | Aneta Chalas | Production Coordinator |
Production | Lisa Lloyd | Assistant Production Coordinator |
Crew | Andrius Davidenas | Stunts |
Art | Anwen Haf | Standby Art Director |
Production | Sam Parker | Executive Producer |
Sound | Bryn Thomas | Production Sound Mixer |
Production | Will Machin | Executive Producer |
Camera | Jonathan Stanley | Second Assistant Camera |
Camera | Heather Crompton | First Assistant Camera |
Production | Aaron Hartley | Executive Producer |
Art | Lucy Fuest | Art Department Assistant |
Directing | David Stafford | First Assistant Director |
Production | David Grindley | Executive Producer |
Art | P.R. Smith | Property Master |
Production | Natalie Brenner | Executive Producer |
Production | Jessica Elise Evans | Assistant Production Coordinator |
Production | Geraldine Ditano | Production Accountant |
Art | Dale Jordan Johnson | Graphic Designer |
Camera | Rico Bam | Camera Trainee |
Camera | David J. Bremner | Key Grip |