Το Μεγάλο Φαβορί (2003)
Ένα μικρό, κακοποιημένο άλογο κούρσας, ο Seabiscuit, θα δώσει όραμα, συναισθηματική διέξοδο αλλά και δόξα σε έναν απόκληρο εκπαιδευτή αλόγων, έναν μεγαλοεπιχειρηματία που βιώνει μια προσωπική τραγωδία, έναν φτωχό, άτυχο μα πεισματάρη jockey, καθώς και ελπίδα στον χειμαζόμενο από τη μεγάλη οικονομική κρίση των 30’s αμερικανικό λαό.
Director:
Gary Ross
Writer:
Gary Ross
Tobey Maguire Red Pollard |
|
David McCullough Narrator |
|
Jeff Bridges Charles Howard |
|
Chris Cooper Tom Smith |
|
Elizabeth Banks Marcela Howard |
|
Gary L. Stevens George Woolf |
|
Eddie Jones Samuel D. Riddle |
|
William H. Macy Tick Tock McGlaughlin |
|
Royce D. Applegate Dutch Doogan |
|
Chris McCarron Charley Kurtsinger |
|
Michael Ensign Steamer Owner |
|
Jesse Hernandez Male Mariachi Band |
|
Paul Vincent O'Connor Bicycle Supervisor |
|
Ed Lauter Charles Strub |
|
Michael O'Neill Mr. Pollard |
|
Annie Corley Mrs. Pollard |
|
Valerie Mahaffey Annie Howard |
|
Michael Angarano Young Red Pollard |
|
Dyllan Christopher Frankie Howard |
|
Matt Miller Pimlico Starter |
|
Gary Ross Pimlico Track Announcer |
|
Michael B. Silver Baltimore Doctor |
|
Jay Cohen Bugle Player |
|
Cameron Bowen Pollard Child |
|
Carl M. Craig Sam |
|
David Doty Land Broker |
|
James Keane Car Customer |
|
Mariah Bess Pollard Child |
|
Noah Luke Pollard Child |
|
Hans Howes White Horse Trainer |
|
Finder's Key Seabiscuit |
Production | Debra Zane | Casting |
Production | Kathleen Kennedy | Producer |
Production | Terri Taylor | Casting |
Editing | William Goldenberg | Editor |
Production | Frank Marshall | Producer |
Camera | John Schwartzman | Director of Photography |
Production | Tobey Maguire | Executive Producer |
Production | Roger Birnbaum | Executive Producer |
Production | Gary Barber | Executive Producer |
Art | Andrew Neskoromny | Art Direction |
Art | Leslie A. Pope | Set Decoration |
Crew | Heather Burton | Stunts |
Sound | Randy Newman | Original Music Composer |
Crew | Dan Bradley | Stunt Coordinator |
Directing | Dan Bradley | Second Unit Director |
Art | Jeannine Oppewall | Production Design |
Costume & Make-Up | Judianna Makovsky | Costume Design |
Crew | David Leitch | Stunts |
Sound | Anna MacKenzie | ADR Editor |
Sound | Ezra Dweck | Sound Effects Editor |
Sound | Dino DiMuro | Sound Effects Editor |
Sound | Christopher Assells | Sound Effects Editor |
Sound | Per Hallberg | Supervising Sound Editor |
Camera | Ian Fox | Camera Operator |
Sound | Tod A. Maitland | Production Sound Mixer |
Camera | Mitchell Amundsen | Second Unit Director of Photography |
Writing | Gary Ross | Screenplay |
Directing | Gary Ross | Director |
Production | Gary Ross | Producer |
Writing | Laura Hillenbrand | Novel |
Production | Jane Sindell | Producer |
Production | Robin Bissell | Executive Producer |
Production | Allison Thomas | Executive Producer |
Camera | Michael Stone | Camera Operator |
Costume & Make-Up | Margo Baxley | Costume Supervisor |
Camera | Bill Roe | Second Unit Director of Photography |
Costume & Make-Up | Lisa Tomczeszyn | Assistant Costume Designer |
Editing | Jonathan Chibnall | First Assistant Editor |
Costume & Make-Up | Gary Archer | Prosthetics |
Crew | Michael Lantieri | Special Effects Coordinator |
Sound | Kimaree Long | Dialogue Editor |
Crew | Silvio Wolf Busch | Stunt Coordinator |
Costume & Make-Up | Susan Germaine | Hairstylist |
Directing | Adam Somner | First Assistant Director |
Costume & Make-Up | Colleen Kelsall | Assistant Costume Designer |
Camera | François Duhamel | Still Photographer |
Costume & Make-Up | Thomas Nellen | Makeup Department Head |
Sound | Andy Nelson | Sound Mixer |
Visual Effects | Kim Lee | Visual Effects Producer |
Art | Randall D. Wilkins | Set Designer |
Directing | Julie Pitkanen | Script Supervisor |
Art | Steven Melton | Property Master |
Sound | Robert Renga | Sound Recordist |
Sound | Constance A. Kazmer | Dialogue Editor |
Lighting | David R. Christensen | Gaffer |
Camera | Andrew Rowlands | Steadicam Operator |
Visual Effects | Cari Thomas | Visual Effects Producer |
Camera | Kurt E. Soderling | Helicopter Camera |
Sound | Anna Behlmer | Sound Mixer |
Costume & Make-Up | Carolyn Elias | Hair Department Head |
Sound | Karen Baker Landers | Supervising Sound Editor |
Sound | Peter Staubli | Sound Effects Editor |
Sound | Chris Hogan | Dialogue Editor |
Sound | Bruce Tanis | Sound Effects Editor |
Sound | Dan Hegeman | Sound Effects Editor |
Sound | Chris Jargo | ADR Supervisor |
Sound | David A. Cohen | ADR Editor |
Sound | Craig Heath | Sound Recordist |
Lighting | Frank Dorowsky | Rigging Gaffer |
Costume & Make-Up | Joani Yarbrough | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Sian Grigg | Makeup Artist |
Sound | Scott Sanders | Sound Effects Editor |
Lighting | Justin Holdsworth | Gaffer |
Costume & Make-Up | Marcia Patten | Costume Supervisor |
Lighting | Rick Harris | Rigging Grip |
Crew | Michael Scheffe | Visual Effects Art Director |
Visual Effects | Richard R. Hoover | Visual Effects Supervisor |
Art | Francine Byrne | Art Department Coordinator |
Art | Circe Mirano | Art Department Coordinator |
Visual Effects | Tom Pahk | Special Effects Supervisor |
Visual Effects | Donald Elliott | Special Effects Supervisor |
Visual Effects | Eric Withee | Visual Effects Coordinator |
Crew | Andrea Maxwell | Visual Effects Editor |
Camera | Scott Lampert | Camera Operator |
Lighting | Shane Brott | Rigging Grip |
Costume & Make-Up | Lydia Milars | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | June Bracken | Makeup Artist |
Crew | Tad Griffith | Stunts |
Crew | Mark W. Jones | Driver |
Directing | Basti Van Der Woude | Second Assistant Director |
Sound | Jay Cohen | Musician |