Ο Λόγος του Βασιλιά (2010)
O Άλμπερτ, Δούκας του Γιορκ και αρκετά κλειστός χαρακτήρας, ταλαιπωρείται από μια εξουθενωτική δυσκολία στην ομιλία. Ύστερα από ένα δημόσιο σκάνδαλο, ο Άλμπερτ πρέπει να αναλάβει τον θρόνο στη θέση του αδερφού του, Ντέιβιντ. Παρά το πρόβλημά του, είναι πλέον αυτός ο βασιλιάς. Η σύζυγός του Ελίζαμπεθ, βρίσκει έναν λογοθεραπευτή, τον Λάιονελ Λογκ, και έτσι μια σημαντική φιλία γεννιέται ανάμεσα στους δύο άντρες, που δεν διορθώνει απλά την ομιλία του Άλμπερτ, αλλά και τον βοηθά να βρει το σθένος να κυβερνήσει ως βασιλιάς.
Director: Tom Hooper
Colin Firth King George VI |
|
Geoffrey Rush Lionel Logue |
|
Helena Bonham Carter Queen Elizabeth |
|
Guy Pearce King Edward VIII |
|
Timothy Spall Winston Churchill |
|
Michael Gambon King George V |
|
Jennifer Ehle Myrtle Logue |
|
Derek Jacobi Archbishop Cosmo Lang |
|
Freya Wilson Princess Elizabeth |
|
Ramona Marquez Princess Margaret |
|
Richard Dixon Private Secretary |
|
Robert Portal Equerry |
|
Eve Best Wallis Simpson |
|
Paul Trussell Chauffeur |
|
Adrian Scarborough BBC Radio Announcer |
|
Andrew Havill Robert Wood |
|
Charles Armstrong BBC Technician |
|
Roger Hammond Dr. Blandine Bentham |
|
Calum Gittins Laurie Logue |
|
Dominic Applewhite Valentine Logue |
|
Ben Wimsett Anthony Logue |
|
David Bamber Theatre Director |
|
Jake Hathaway Willie |
|
Patrick Ryecart Lord Wigram |
|
Teresa Gallagher Nurse |
|
Simon Chandler Lord Dawson |
|
Claire Bloom Queen Mary |
|
Orlando Wells Duke of Kent |
|
Tim Downie Duke of Gloucester |
|
Dick Ward Butler |
|
John Albasiny Footman |
|
Danny Emes Boy in Regent's Park |
|
Anthony Andrews Stanley Baldwin |
|
John Warnaby Steward |
|
Roger Parrott Neville Chamberlain |
|
Dean Ambridge Royal Marine (uncredited) |
|
Julianne Buescher Mrs. Cooper - Vocalist |
|
James Currie Binky (uncredited) |
|
Graham Curry Infantry (uncredited) |
|
Tony Earnshaw Policeman (uncredited) |
|
Sean Talo BBC Technician / Soldier (uncredited) |
Editing | Tariq Anwar | Editor |
Production | Geoffrey Rush | Executive Producer |
Production | Bob Weinstein | Executive Producer |
Production | Harvey Weinstein | Executive Producer |
Crew | Ludwig van Beethoven | Additional Music |
Sound | Alexandre Desplat | Original Music Composer |
Art | Eve Stewart | Production Design |
Costume & Make-Up | Paul Gooch | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Carmel Jackson | Hairstylist |
Sound | Andie Derrick | Foley |
Sound | Peter Burgis | Foley |
Sound | Peter Clarke | Music Editor |
Production | Nina Gold | Casting |
Costume & Make-Up | Jenny Beavan | Costume Design |
Crew | Albert Martínez Martín | Thanks |
Directing | Chris Stoaling | Second Assistant Director |
Directing | Martin Harrison | First Assistant Director |
Production | Emile Sherman | Producer |
Crew | Andrew Mackie | Thanks |
Crew | Richard Payten | Thanks |
Production | Iain Canning | Producer |
Sound | Jean-Pascal Beintus | Orchestrator |
Camera | Danny Cohen | Director of Photography |
Camera | Danny Cohen | Camera Operator |
Production | Mark Foligno | Executive Producer |
Production | Paul Brett | Executive Producer |
Directing | Tom Hooper | Director |
Costume & Make-Up | Nana Fischer | Hairstylist |
Production | Tim Smith | Executive Producer |
Writing | David Seidler | Writer |
Art | Julia Castle | Art Department Coordinator |
Visual Effects | Mark Holt | Special Effects Supervisor |
Crew | Viral Thakkar | CG Supervisor |
Production | Deepak Sikka | Co-Executive Producer |
Crew | Christos Michaels | Thanks |
Crew | Emma Zee | Post Production Supervisor |
Art | David Hindle | Supervising Art Director |
Art | Judy Farr | Set Decoration |
Costume & Make-Up | Marco Scotti | Costume Supervisor |
Sound | Lee Walpole | Supervising Sound Editor |
Sound | Martin Jensen | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Gerard McCann | Supervising Sound Editor |
Sound | Paul Hamblin | Sound Re-Recording Mixer |
Visual Effects | Derek Bird | Visual Effects Supervisor |
Production | Peter Heslop | Line Producer |
Crew | Collette Nunes | Visual Effects Editor |
Camera | Martin Kenzie | Second Unit Director of Photography |
Sound | John Midgley | Production Sound Mixer |
Costume & Make-Up | Alex Rouse | Wigmaker |
Crew | Migs Rustia | Visual Effects Editor |
Crew | Paul Stemmer | Visual Effects Editor |
Visual Effects | Melinka Thompson-Godoy | Visual Effects Producer |
Sound | Catherine Hodgson | Sound Effects Editor |
Production | Jamie Lengyel | Location Manager |
Visual Effects | Thomas M. Horton | Visual Effects Producer |
Costume & Make-Up | Kristyan Mallett | Prosthetic Supervisor |
Costume & Make-Up | Christine Whitney | Makeup Artist |
Camera | Zac Nicholson | Steadicam Operator |
Camera | Laurie Sparham | Still Photographer |
Crew | Emma Davie | Unit Publicist |
Art | Bruce Bigg | Property Master |
Production | David Broder | Location Manager |
Art | Camilla Stephenson | Location Scout |
Art | Leon McCarthy | Art Direction |
Costume & Make-Up | Frances Hannon | Hair Designer |
Directing | Cathy Doubleday | Script Supervisor |
Sound | Matthew Skelding | Dialogue Editor |
Sound | Forbes Noonan | ADR & Dubbing |
Sound | Andre Schmidt | Dialogue Editor |
Lighting | Paul McGeachan | Gaffer |
Production | Simon Egan | Co-Producer |
Production | Gareth Unwin | Producer |
Production | Erica Bensly | Production Manager |
Production | Jeff Maynard | Executive In Charge Of Post Production |
Crew | James Davis III | Special Effects |
Visual Effects | Cyntia Büll | Digital Compositors |
Visual Effects | Charlotte Collings | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Kelly Fischer | Digital Compositors |
Visual Effects | Ilamuruguselvan | Digital Compositors |
Visual Effects | Danny S. Kim | Visual Effects |
Visual Effects | Hanuman Patel | Digital Compositors |
Editing | Jeff Smithwick | Color Timer |
Sound | Maggie Rodford | Music Supervisor |
Sound | Nicolas Charron | Orchestrator |
Sound | Sylvain Morizet | Orchestrator |
Crew | Carl Isherwood | Transportation Captain |
Crew | Simon Jones | Transportation Captain |
Crew | Dennis Davidson | Public Relations |
Crew | Neil Swain | Dialect Coach |
Art | Philip Lobban | Location Scout |
Crew | Teresa Mahoney | Stand In |
Crew | Nick Jeffries | Armorer |
Art | Alan Chesters | Construction Manager |
Art | Douglas Ingram | Storyboard Artist |
Crew | Scarlett Mackmin | Choreographer |
Editing | Gareth Spensley | Colorist |
Costume & Make-Up | Sally Turner | Assistant Costume Designer |
Crew | Steve Morphew | Stand In |
Sound | Philip Clements | Assistant Sound Editor |
Crew | Tony Tromp | Visual Effects Editor |
Production | Fiona Garland | Production Coordinator |
Production | Marilyn Goldsworthy | Production Accountant |
Crew | Edwin Morris Hooper | In Memory Of |