Colette (2018)
Η αληθινή ιστορία της Γαλλίδας μυθιστοριογράφου Κολέτ η οποία αφού παντρεύτηκε έναν συγγραφέα, μετακόμισε στο Παρίσι και ξεκίνησε μία σειρά βιβλίων υπό το όνομα του συζύγου της.
Director:
Wash Westmoreland
Writers:
Richard Glatzer, Wash Westmoreland, Rebecca Lenkiewicz.
Keira Knightley Colette |
|
Dominic West Willy |
|
Denise Gough Missy |
|
Fiona Shaw Sido |
|
Robert Pugh Jules |
|
Eleanor Tomlinson Georgie Raoul-Duval |
|
Ray Panthaki Veber |
|
Dickie Beau Wague |
|
Jake Graf Gaston De Caillavet |
|
Polina Litvak Lily |
|
Rebecca Root Rachilde |
|
Máté Haumann Count Muffat |
|
Karen Gagnon Aspiring Actress |
|
Katinka Egres Hungarian Countess |
|
Alexis Latham Second Heckler |
|
Attila Árpa Heckler |
|
Peter Schueller Reporter |
|
Caroline Boulton Flossy |
|
Masayoshi Haneda Baptiste (uncredited) |
|
Scott Alexander Young Hotel Manager (uncredited) |
|
Julian Wadham Ollendorff |
|
Al Weaver Schwob |
|
Aiysha Hart Polaire |
|
Virág Bárány Lotte Kinceler |
|
Shannon Tarbet Meg |
|
Janine Harouni Jeanne De Caillavet |
|
Johnny K. Palmer Paul Héon |
|
Arabella Weir Mme. De Caillavet |
|
Sloan Thompson Matilde |
|
Kylie Watt Opera Singer |
|
Joe Geary Bailiff |
|
István Gyurity Waiter |
|
Alexandra Szucs Second Actress |
|
Mark Griffith Photographer |
|
Dorcas Coppin Young Claudine |
|
Nathanaël Bez Sweetheart |
|
David Delgado Shorter Passer-by |
|
Nick Scudamore Priest |
|
Anita Gera Secret Lover |
|
Csémy Balázs Posh Heckler (uncredited) |
|
Izzy Bayley-King Polka Dancer (uncredited) |
|
Peter Sztojanov Jr. Waiting Staff (uncredited) |
|
Roderick Hill Theatre Manager |
Production | Susie Figgis | Casting |
Production | Christine Vachon | Producer |
Camera | Giles Nuttgens | Director of Photography |
Production | David Minkowski | Co-Producer |
Production | Stephen Woolley | Producer |
Production | Jeffrey Stott | Head of Production |
Sound | Robert Farr | Sound Re-Recording Mixer |
Editing | Lucia Zucchetti | Editor |
Art | Michael Carlin | Production Design |
Costume & Make-Up | Andrea Flesch | Costume Design |
Production | Pamela Koffler | Producer |
Production | Caroline Levy | Co-Producer |
Production | Ildikó Kemény | Co-Producer |
Production | Michel Litvak | Producer |
Production | Gary Michael Walters | Producer |
Production | Norman Merry | Executive Producer |
Crew | Tyra Banks | Thanks |
Writing | Richard Glatzer | Screenplay |
Writing | Richard Glatzer | Story |
Writing | Wash Westmoreland | Screenplay |
Directing | Wash Westmoreland | Director |
Art | Lisa Chugg | Set Decoration |
Production | Tarn Harper | Post Production Accountant |
Production | Svetlana Metkina | Executive Producer |
Production | Felícián Keresztes | Production Manager |
Writing | Rebecca Lenkiewicz | Screenplay |
Production | Elizabeth Karlsen | Producer |
Production | Mary Burke | Executive Producer |
Production | Dominic Buchanan | Co-Producer |
Visual Effects | Paul Driver | Visual Effects Producer |
Costume & Make-Up | Ivana Primorac | Hair Designer |
Costume & Make-Up | Ivana Primorac | Makeup Designer |
Editing | Tom Russell | Colorist |
Sound | Andy Shelley | Supervising Sound Editor |
Sound | Simon Trundle | Foley Mixer |
Sound | Stephen Griffiths | Supervising Sound Editor |
Camera | Márton Ragályi | Steadicam Operator |
Art | Hedvig Kiraly | Art Direction |
Visual Effects | Sheila Wickens | Visual Effects Supervisor |
Production | David Hinojosa | Head of Production |
Sound | Paul Hanks | Foley Artist |
Costume & Make-Up | Peter Owen | Wigmaker |
Costume & Make-Up | Judit Halász | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Judit Halász | Hairstylist |
Crew | Chris Burton | Systems Administrators & Support |
Directing | Rowena Ladbury | Script Supervisor |
Production | Lisa Zambri | Co-Producer |
Editing | Fiona DeSouza | Associate Editor |
Production | Joanna Laurie | Head of Production |
Visual Effects | Gábor Kiszelly | Special Effects Supervisor |
Sound | Phillip Barrett | Foley Supervisor |
Sound | Karen Elliott | Music Supervisor |
Crew | Polly Duval | Post Production Supervisor |
Production | Katalin Baranyi | Local Casting |
Art | Renátó Cseh | Art Direction |
Camera | Attila Pfeffer | Steadicam Operator |
Camera | György Horváth | First Assistant "A" Camera |
Sound | Paul John Chandler | Music Editor |
Crew | Bence Ferenczi | Stunts |
Costume & Make-Up | Eszter Antal | Costume Supervisor |
Production | Kirsty Kinnear | Casting Associate |
Crew | Ferenc Béres | Specialized Driver |
Sound | Thomas Adès | Original Music Composer |
Sound | Thomas Adès | Orchestrator |
Sound | Thomas Adès | Conductor |
Sound | Thomas Adès | Musician |
Production | Csaba Benedek | Unit Manager |
Camera | Robert Viglasky | Still Photographer |
Lighting | Balázs Vákár | Gaffer |
Directing | Joe Geary | First Assistant Director |
Art | Katja Soltes | Supervising Art Director |
Crew | László Pintér | Special Effects Technician |
Camera | Attila Szücs | Key Grip |
Crew | Michael Harrison | Compositor |
Lighting | Zoltán Lakatos | Rigging Gaffer |
Sound | Csongor Fazekas | Boom Operator |
Production | Joanne Dixon | Production Supervisor |
Crew | Andie Davies | Visual Effects Editor |
Crew | Attila Vásári | Special Effects Technician |
Lighting | Gábor Kövári | Electrician |
Lighting | Gábor Iváncsik | Best Boy Electrician |
Lighting | Kovács András | Electrician |
Lighting | Attila Kolozs | Electrician |
Camera | Vilmos Keszler | Best Boy Grip |
Camera | Gergo Vasari | Grip |
Camera | Tamás Kollár | Grip |
Crew | Ádám Bertalan | Stunts |
Crew | Norbert Kovács | Stunts |
Crew | Alex Reynolds | Choreographer |
Camera | Péter Faludi | First Assistant "C" Camera |
Crew | János Papp | Health and Safety |
Crew | Jenei Csaba | Stunts |
Crew | Jenei Attila | Stunts |
Camera | Toby James | Epk Producer |
Art | József Kiss | Construction Manager |
Art | Zita Galántai | Draughtsman |
Art | Enci Bognar | Graphic Designer |
Art | Dávid Szekeres | Assistant Property Master |
Crew | Zsolt Bécsi | Cast Driver |
Crew | Karen Wand | Compositor |
Crew | Soma Benke | Transportation Captain |
Sound | Csaba Major | Sound Recordist |
Camera | Lukas Trso | Second Assistant "A" Camera |
Camera | Zsolt Éliás | First Assistant "B" Camera |
Camera | András Pucsek | Camera Trainee |
Camera | Balázs Gellén | Second Assistant "B" Camera |
Camera | Dávid Vidács | Second Assistant "C" Camera |
Camera | Péter 'Soma' Somlyai | Digital Imaging Technician |
Crew | Gábor Nagy | Video Assist Operator |
Crew | Székely Bálint | Video Assist Operator |
Crew | Csaba Morva | Cableman |
Camera | Bence Bakos | Grip |
Camera | Márton Solymosi | Additional Grip |
Directing | Tom Browne | Second Assistant Director |
Directing | Bence Nagy | Third Assistant Director |
Crew | Márton Katona | Set Production Assistant |
Crew | Tamás Felkai | Set Production Assistant |
Crew | Tamás Felkai | Stand In |
Crew | Izabella Szabadkai | Set Production Assistant |
Crew | Izabella Szabadkai | Stand In |
Sound | András Horváth | Boom Operator |
Sound | Csaba Zubonyai | Boom Operator |
Production | Ashley King | Post Production Coordinator |
Production | Ashley King | Producer's Assistant |
Production | Sydney Foos | Producer's Assistant |
Production | Martha Hood | Producer's Assistant |
Crew | Beatrice Bowdon | Actor's Assistant |
Production | Grant Wolstenholme | First Assistant Accountant |
Production | Veronika Kara | Production Accountant |
Production | Tamás Balázsi | First Assistant Accountant |
Production | Dorina Pap | Payroll Accountant |
Production | Györgyi Balog | Payroll Accountant |
Production | Linda Presquar | Second Assistant Accountant |
Production | Eszter Vogel | Assistant Production Manager |
Production | Katalin Skuts | Production Coordinator |
Production | Szilvia Miczek | Travel Coordinator |
Production | Ágnes Gecs | Travel Coordinator |
Crew | Máté Gajdics | Production Office Assistant |
Production | Arisztotelész Stergiu | Location Manager |
Production | Richard Rácz | Assistant Location Manager |
Production | Dávid Fillenz | Location Assistant |
Production | Krisztián Németh | Location Assistant |
Production | István Hári | Assistant Unit Manager |
Art | Zalán Sipos | Standby Art Director |
Art | Judit Bozsik | Draughtsman |
Art | Márta Barna | Art Department Coordinator |
Art | András Ajtai | Art Department Assistant |
Art | Nóra Talmaier | Assistant Set Decoration |
Art | András Gaál | Leadman |
Art | András Gaál | Assistant Set Decoration |
Art | Andrea Vida | Set Decorating Coordinator |
Art | Krisztián Gaál | Property Master |
Art | Gergő Hajdú | Dressing Prop |
Art | Dániel Hajdú | Dressing Prop |
Art | Pál Csicsman | Dressing Prop |
Art | Csaba Drótos | Standby Carpenter |
Art | Marcell Kolozsi | Standby Carpenter |
Art | László Kázmér Nagy-Kardos | Construction Coordinator |
Crew | Ádám Szlávy | Special Effects Technician |
Crew | Árpád Sipos | Special Effects Technician |
Crew | Géza Kocsis | Special Effects Technician |
Crew | Attila Góczán | Special Effects Technician |
Crew | Gergő Csóri | Special Effects Technician |
Lighting | Krisztián Szászi | Electrician |
Lighting | Ádám Skardeli | Electrician |
Costume & Make-Up | Orsi Rideg | Assistant Costume Designer |
Costume & Make-Up | Haraszti Blanka | Set Costumer |
Costume & Make-Up | Natasha Klipp | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Natasha Klipp | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Gemma Hoff | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Gemma Hoff | Hairstylist |
Crew | Erika Bognár | Transportation Coordinator |
Crew | Anita Füle | Transportation Captain |
Crew | György Mihálovics | Cast Driver |
Crew | Bálint Emmer | Specialized Driver |
Editing | Katie Croft | Digital Intermediate Assistant |
Editing | Cesar Piletti | Digital Intermediate Assistant |
Editing | Michael Hopkins | Digital Intermediate Assistant |
Editing | Gianluca Ferrari | Digital Intermediate Assistant |
Visual Effects | Jeff North | CG Artist |
Crew | Reno Cicero | Compositor |
Crew | Krystal Galley | Compositor |
Crew | TJ Singh | Compositor |
Editing | Johnny Benn | Editorial Coordinator |
Crew | Ian Garland | Visual Effects Editor |
Crew | Emmanuel Cirasa | Systems Administrators & Support |
Art | Tom Burke | Title Designer |
Sound | Madison Westwood | Assistant Music Supervisor |
Crew | Kate Lee | Unit Publicist |
Crew | Kerry McGlone | Unit Publicist |
Camera | Thomas Currie | Epk Camera Operator |
Crew | Béla Unger | Stunt Coordinator |
Crew | Gábor Perei | Stunts |
Crew | Gergo Daniel | Stunts |
Crew | Péter Németh | Cast Driver |