Little Odessa (1994)
Ο Τζόσουα, ένας κρύος στην καρδιά επαγγελματίας εκτελεστής, επιστρέφει στο Μπράιτον Μπιτς για μια «δουλειά». Γνωρίζει τη δυσκολία αυτής της επιστροφής στη συνοικία των ρώσων μεταναστών, αφού εκεί πέρασε τα παιδικά του χρόνια. Για να καταφέρει να φέρει εις πέρας τη δουλειά και να κρατήσει τον εαυτό του ίσιο, πρέπει να διατηρήσει την απόλυτη λογική του. Βρίσκει τον μικρό του αδελφό που τον θαυμάζει, τη μητέρα του που πεθαίνει και τον αγαπά ακόμα και τον πατέρα του που πάντα έχει λόγους να καβγαδίζει. Καθώς οι ψυχικές του αντιστάσεις λυγίζουν, η ψυχή του εκτελεστή μένει έκθετη στις αναμνήσεις και τις τύψεις του.
Director: James Gray
Tim Roth Joshua Shapira |
|
Edward Furlong Reuben Shapira |
|
Moira Kelly Alla Shustervich |
|
Vanessa Redgrave Irina Shapira |
|
Paul Guilfoyle Boris Volkoff |
|
Natalya Andreychenko Natasha |
|
Maximilian Schell Arkady Shapira |
|
David Vadim Sasha |
|
Mina Bern Grandma Tsilya |
|
Boris McGiver Ivan |
|
Mohammad Ghaffari Pahlevi |
|
Michael Khmurov Yuri |
|
Dmitry Preyers Victor |
|
David Ross Anatoly |
|
Ron Brice Man with One Leg |
|
Jace Kent Mechanic |
|
Marianna Lead Clara |
|
Gene Ruffini Janitor |
|
Tuesday Knight Actress on Television (uncredited) |
Crew | Mark Ordesky | Thanks |
Sound | David Boulton | ADR Mixer |
Production | Douglas Aibel | Casting |
Production | Nick Wechsler | Executive Producer |
Sound | Richard Henderson | Music Coordinator |
Sound | Dick Bernstein | Music Editor |
Camera | Tom Richmond | Director of Photography |
Crew | C.J. Byrnes | Stand In |
Art | Judy Rhee | Art Direction |
Sound | Robert Deschaine | ADR Mixer |
Sound | Zane D. Bruce | Foley Artist |
Directing | James Gray | Director |
Writing | James Gray | Writer |
Production | Paul Webster | Producer |
Crew | Matt Reeves | Thanks |
Art | Kevin Thompson | Production Design |
Production | Kerry Orent | Co-Producer |
Lighting | Patrick Cady | Electrician |
Crew | Bryan Burk | Thanks |
Costume & Make-Up | Vicki Farrell | Assistant Costume Designer |
Sound | Charleen Richards-Steeves | ADR Mixer |
Sound | Alicia Stevenson | Foley Artist |
Sound | Lewis Goldstein | Supervising Sound Editor |
Production | Rolf Mittweg | Executive Producer |
Crew | Olegar Fedoro | Dialogue Coach |
Editing | Dorian Harris | Editor |
Crew | Gavin J. Behrman | Set Production Assistant |
Sound | Dana Sano | Original Music Composer |
Sound | Dana Sano | Music Supervisor |
Crew | Rick Washburn | Weapons Master |
Sound | Gary Gegan | Sound Re-Recording Mixer |
Lighting | Eric Schmidt | Gaffer |
Editing | Brian Johnson | First Assistant Editor |
Crew | Drew Jiritano | Special Effects |
Sound | Tom Paul | Production Sound Mixer |
Crew | John Lesher | Thanks |
Camera | Margaret Heidenry | Grip |
Production | Margo Myers | Production Accountant |
Production | Christopher Goode | Production Manager |
Directing | Julie Oppenheimer | Script Supervisor |
Lighting | Andy Watts | Best Boy Electric |
Crew | Michael J. Harker | Post Production Supervisor |
Sound | James Matheny | Dialogue Editor |
Crew | Roy Farfel | Stunt Coordinator |
Sound | Susan Dudeck | ADR Editor |
Crew | John Stifanich | Special Effects |
Sound | John A. Larsen | Supervising Sound Editor |
Sound | Philip Tallman | Music Editor |
Sound | Thom 'Coach' Ehle | Dolby Consultant |
Sound | Ulrika Akander | Dialogue Editor |
Production | Eddy Collyns | Location Manager |
Costume & Make-Up | Michael Clancy | Costume Design |
Costume & Make-Up | Kevin Donaldson | Costume Assistant |
Sound | Kimberly Lambert | Dialogue Editor |
Camera | Prashant Gupta | Still Photographer |
Production | Andrew Saxe | Assistant Location Manager |
Camera | Tony Arnaud | Dolly Grip |
Production | Jordan Beswick | Casting Assistant |
Sound | David Jobe | Foley Mixer |
Production | Claudia Lewis | Executive Producer |
Art | Charles Ford | Set Decoration |
Art | Jim Lillis | Leadman |
Production | Victoria McGarry | Production Coordinator |
Crew | Suzanne Celeste | Dialect Coach |
Directing | Steve Apicella | First Assistant Director |
Directing | David 'Wex' Wechsler | Second Second Assistant Director |
Camera | David Burroughs | Best Boy Grip |
Editing | Bob Fredrickson | Color Timer |
Sound | Jeanne Gilliland | Boom Operator |
Editing | Sharon McGeeney | Negative Cutter |
Sound | Bob Baron | ADR Mixer |
Costume & Make-Up | Kelly MacNeal | Assistant Hairstylist |
Costume & Make-Up | Kelly MacNeal | Assistant Makeup Artist |
Art | Danny Rovira | Construction Coordinator |
Crew | Bobby Marsh | Driver |
Production | Jocelyn Jansons | Location Assistant |
Camera | Vadim Frumin | Grip |
Camera | Xavier Henselmann | Grip |
Sound | Athonia Cappelli | Sound Editor |
Crew | Victoria Robinson | Production Office Assistant |
Production | Mimi Turner | Production Assistant |
Costume & Make-Up | Annie Ballard | On Set Dresser |
Costume & Make-Up | Karen Nichols | Key Hair Stylist |
Costume & Make-Up | Karen Nichols | Key Makeup Artist |
Crew | Lisa Rosen | Post Production Supervisor |
Directing | David M. Cox | Second Assistant Director |
Crew | Gadi Barak | Charge Scenic Artist |
Art | Lisa Davis | Art Department Coordinator |
Art | Dave Dearberg | Property Master |
Art | Stuart Montgomery | Swing |
Art | Mike Murphy | Swing |
Art | Michael Preston | Set Dresser |
Sound | Fred Cipriano | Sound Effects Editor |
Sound | Mark Seagraves | Dialogue Editor |
Camera | Pat Donovan | Grip |
Lighting | Margot Kingon | Electrician |
Camera | Jonathan Mintz | Key Grip |
Camera | Emelia Stockdale | First Assistant Camera |
Camera | Elizabeth Wick | Second Assistant Camera |
Production | Kalev Kuusoeks | Extras Casting Assistant |
Costume & Make-Up | Ellen Cowhey | Wardrobe Supervisor |
Costume & Make-Up | Joan Kaufman | Assistant Costume Designer |
Production | Sarah Lindborg | Location Assistant |
Production | Brian David Fisher | Production Assistant |
Crew | Teri Kane | Unit Publicist |
Crew | Scott Fleischer | Thanks |