Ο Δικός της Πόλεμος (2018)
Μία από τις πιο αναγνωρισμένες πολεμικές ανταποκρίτριες της εποχής μας, η Μαρί Κόλβιν, προσπαθεί να δείξει με κάθε κόστος την πραγματική φρίκη του πολέμου και μαζί με τον διάσημο φωτογράφο Πολ Κονρόι οδηγείται στην πιο επικίνδυνη αποστολή της ζωής τους, στην πολιορκούμενη πόλη Χομς της Συρίας.
Director:
Matthew Heineman
Writer:
Arash Amel
Rosamund Pike Marie Colvin |
|
Jamie Dornan Paul Conroy |
|
Tom Hollander Sean Ryan |
|
Stanley Tucci Tony Shaw |
|
Corey Johnson Norm Coburn |
|
Greg Wise Professor David Irens |
|
Faye Marsay Kate Richardson |
|
Nikki Amuka-Bird Rita Williams |
|
Alexandra Moen Zoe |
|
Raad Rawi Gaddafi |
|
Hilton McRae Adam Watkins |
|
Jérémie Laheurte Remi Ochlik |
|
Fady Elsayed Mourad |
|
Antonythasan Jesuthasan Tamilselvan |
|
Pano Masti Ignacio |
|
Pamela Betsy Cooper Nurse |
|
Michael Haydon Newspaper Editor |
|
Imogen King Lily Shaw |
|
Ian Morine Gaddafi's aid |
|
Faraz M. Khan Gaddafi Soldier |
|
Gina Morrish Mrs. Lee - Gypsy Mother |
|
Angela Yeoh Young Female Journalist |
|
Nadeem Srouji Iraqi Militia Captain |
|
Emil Hajj Gaddafi Translator |
|
Wissam Tobaileh Abu Zaida FSA Leader |
|
Raman Srinivasan Tamil Group Leader |
|
Natasha Jayetileke Sri Lanken Nurse |
|
Amanda Drew Amy Bentham |
|
Tristan Tait US Public Affairs Officer |
|
Toma Shelmon Iraqi Militia Corporal |
|
Rani Jalal Iraqi Militia Officer #1 |
|
Thaer Manakhi Iraqi Miltia Officer #2 |
|
David Modigliani Newscaster #1 |
|
Alisdair Simpson Newscaster #2 |
|
Tatjana Tasic Newscaster #3 |
|
Mo'ath Sharif Walid |
|
Rami Delshad Abdallah |
|
Bassam Hanna Touma Faruq |
|
Mahmoud Al Farj Iraqi Construction Foreman |
|
Emad Tayseer Syrian Doctor |
|
Maha Al Tamar Noor |
|
Diana Mohammad Fatima |
|
Ahmed Z. Yassin Dr. Mohamed |
|
Atef Shami Veterinarian |
|
Faris Kiwan Teenage Boy's Brother |
|
Ghandi Saber Gaddafi Aide |
|
Iyad Hajjaj Iraqi Captain |
|
Manoj Anand Sri Lankan Hospital Patient |
|
Michèle Belgrand Old-Time Friend |
|
Marie Colvin Self (archive footage) |
|
Anderson Cooper Self |
Camera | Robert Richardson | Director of Photography |
Production | Jina Jay | Casting |
Production | Robert Jones | Executive Producer |
Production | Charlize Theron | Producer |
Costume & Make-Up | Michael O'Connor | Costume Design |
Art | Keith Slote | Art Direction |
Production | Basil Iwanyk | Producer |
Art | Sophie Becher | Production Design |
Sound | H. Scott Salinas | Original Music Composer |
Sound | Andrew Stirk | Supervising Sound Editor |
Sound | Andrew Stirk | Sound Re-Recording Mixer |
Production | Tim Cole | Line Producer |
Production | Emma Parsons | Production Secretary |
Production | Matthew George | Producer |
Production | Jeff Rice | Executive Producer |
Editing | Nick Fenton | Editor |
Directing | Matthew Heineman | Director |
Production | Matthew Heineman | Producer |
Writing | Arash Amel | Screenplay |
Production | Arash Amel | Co-Producer |
Production | Wayne Marc Godfrey | Executive Producer |
Art | Nasser Zoubi | Art Direction |
Camera | Keith Bernstein | Still Photographer |
Production | Nicole Alexandra Shipley | Executive Producer |
Lighting | Bruno Martins | Electrician |
Production | Marissa McMahon | Producer |
Costume & Make-Up | Joanne Mosley | Assistant Costume Designer |
Costume & Make-Up | Florence Chow | Costume Assistant |
Costume & Make-Up | Denise Kum | Makeup Designer |
Costume & Make-Up | Denise Kum | Prosthetic Designer |
Directing | Holly Johnson | Script Supervisor |
Sound | Bernard O'Reilly | Sound Designer |
Sound | Gareth John | Production Sound Mixer |
Sound | Paul Davies | Sound Designer |
Costume & Make-Up | Phaedra Dahdaleh | Costume Supervisor |
Art | Anas Balawi | Property Master |
Directing | Mariana Hellmund | Script Supervisor |
Sound | Laura Katz | Music Co-Supervisor |
Camera | Shaun Cobley | Camera Operator |
Crew | Dave Evans | Armorer |
Production | Peter Lawson | Executive Producer |
Editing | Kim Honeyman | Digital Intermediate Producer |
Camera | Jonathan Prime | Still Photographer |
Production | Lee Broda | Executive Producer |
Camera | Davide Tiraboschi | Aerial Camera |
Camera | Sean Rogers | Libra Head Technician |
Editing | Matt Watson | Digital Intermediate Colorist |
Lighting | Ben Wilson | Rigging Gaffer |
Visual Effects | Alexander Gunn | Special Effects Supervisor |
Art | Kiera Tudway | Art Direction |
Production | David Dinerstein | Executive Producer |
Camera | Warwick Drucker | Key Grip |
Camera | Chris Wilkinson | Drone Pilot |
Editing | Giles Burgess | First Assistant Editor |
Visual Effects | Leila Nicotera | Visual Effects Producer |
Costume & Make-Up | Hayley Carreira | Truck Supervisor |
Crew | Daren Bailey | Marine Coordinator |
Production | Jason Resnick | Executive Producer |
Production | William Sadleir | Executive Producer |
Crew | Rob Partridge | Armorer |
Visual Effects | Sebastian Barker | Visual Effects Supervisor |
Crew | Laura Pettitt | Unit Publicist |
Production | Jonathan Fuhrman | Executive Producer |
Production | Erica Lee | Executive Producer |
Lighting | Mark Taylor | Gaffer |
Camera | James Markwick | Camera Operator |
Costume & Make-Up | Anna Kot | Costume Supervisor |
Camera | Alain Galès | Epk Director |
Sound | Morgan Muse | Sound Effects Editor |
Camera | Peter Byrne | First Assistant "A" Camera |
Art | Michael van Kesteren | Assistant Art Director |
Production | Fuad Khalil | Production Consultant |
Production | Saeb Abul Ragheb | Location Manager |
Production | Tala Olabi | Production Manager |
Camera | David Churchyard | First Assistant "B" Camera |
Camera | Kat Spencer | Second Assistant "A" Camera |
Visual Effects | Malcolm Crowe | VFX Editor |
Crew | Elizabeth Donker Curtius | Stunt Double |
Art | Matthew Hywel-Davies | Supervising Art Director |
Production | Andrew Chapman | Line Producer |
Editing | Jason Rayton | Assistant Editor |
Art | Sasha Doghjouqa | Art Department Coordinator |
Camera | Jana Hojdová | Camera Operator |
Camera | Steve Quan | Drone Cinematographer |
Crew | Ben Platts | Drone Operator |
Camera | Ayan Hatoqay | First Assistant "C" Camera |
Lighting | Yazan Najem | Gaffer |
Lighting | Khaleel Qopti | Lighting Technician |
Lighting | Ezz Isleem | Rigging Gaffer |
Camera | Ben Foat | Second Assistant "B" Camera |
Camera | Jared Kohler | Third Assistant "A" Camera |
Camera | Zaid Assaf | Third Assistant "B" Camera |
Production | Sarah Carswell | Production Coordinator |
Production | Andrew Petrilak | Production Coordinator |
Costume & Make-Up | Dana Shangerey | Assistant Costume Designer |
Costume & Make-Up | Frances Roughton | Costume Assistant |
Costume & Make-Up | Sharona Prior | Costume Assistant |
Costume & Make-Up | John Usher | Costume Assistant |
Costume & Make-Up | Lucy Brookes | Set Costumer |
Costume & Make-Up | Lloyd Middleton | Truck Supervisor |
Production | Ben Frost | Location Manager |