Shaft, ο μαύρος πάνθηρας (2000)
ΔράσηΠεριπέτειαΑστυνομικήΘρίλερ
Ο αστυνομικός ντετέκτιβ της Νέας Υόρκης Τζον Σαφτ συλλαμβάνει τον Γουώλτερ Γουέιντ Τζούνιορ για ένα ρατσιστικά υποκινούμενο φόνο. Αλλά ο μόνος μάρτυρας εξαφανίζεται και ο Γουέιντ την κοπανάει για την Ελβετία. Δύο χρόνια μετά ο Γουέιντ γυρνάει για να δικαστεί, σίγουρος πως τα χρήματα και η επιρροή του θα τον αθωώσουν, ειδικά εφόσον έχει πληρώσει έναν μεγαλέμπορο ναρκωτικών για να εξαφανίσει το μάρτυρα.
Director:
John Singleton
Writers:
Richard Price, Shane Salerno, John Singleton.
Samuel L. Jackson John Shaft |
|
Vanessa Williams Carmen Vasquez |
|
Jeffrey Wright Peoples Hernandez |
|
Christian Bale Walter Wade, Jr. |
|
Busta Rhymes Rasaan |
|
Dan Hedaya Jack Roselli |
|
Toni Collette Diane Palmieri |
|
Richard Roundtree "Uncle" John Shaft |
|
Ruben Santiago-Hudson Jimmy Groves |
|
Josef Sommer Curt Flemming |
|
Lynne Thigpen Carla Howard |
|
Philip Bosco Walter Wade Senior |
|
Pat Hingle Judge Dennis Bradford |
|
Lee Tergesen Luger |
|
Daniel von Bargen Lt Kearney |
|
Francisco 'Coqui' Taveras Lucifer |
|
Sonja Sohn Alice |
|
Peter McRobbie Lt. Cromertie |
|
Zach Grenier Harrison Loeb |
|
Richard Cocchiaro Frank Palmieri |
|
Ron Castellano Mike Palmieri |
|
Freddie Ricks Big Raymond |
|
Sixto Ramos Bonehead |
|
Andre Royo Tattoo |
|
Richard Barboza Dominican |
|
Mekhi Phifer Trey Howard |
|
Gano Grills Cornbread |
|
Catherine Kellner Ivy |
|
Philip Rudolph Uniform Sergeant |
|
Angela Pietropinto Mrs Ann Palmieri |
|
Joe Quintero Asst DA Hector Torres |
|
Lanette Ware Terry |
|
Stu 'Large' Riley Leon |
|
Mark Zeisler DA Andrew Nicoli |
|
Capital Jay Golem |
|
Bonz Malone Malik |
|
Henry G. Thomas Malik's Crew |
|
Brian Oswald Talbot Malik's Crew |
|
Preston Thomas Malik's Crew |
|
Marshall T. Broughton Malik's Crew |
|
Ann Ducati Aunt Toni DeCarlo |
|
Lisa Cooley News Anchor |
|
Elizabeth Banks Trey's Friend |
|
Scott Lucy Trey's Friend |
|
Chris Orr Walter's Friend |
|
Christopher Orr Walter's Friend |
|
Evan Farmer Walter's Friend |
|
Will Chase Walter's Friend |
|
Jeff Branson Walter's Friend |
|
Jerome Preston Bates Desk Sergeant |
|
John Elsen Uniform Cop in Metronome |
|
Nadine Mozon Abused Woman |
|
Lawrence Taylor Lamont |
|
Caprice Benedetti Karen |
|
John Cunningham Judge |
|
Louie Leonardo Pistolero |
|
Tony Rhune Pistolero |
|
Fidel Vicioso Pistolero |
|
F. Valentino Morales Enforcer |
|
Myron Primes Young Blood |
|
Universal Young Blood |
|
Travis Brandon Rosa Fighting Boy |
|
Matthew Wallace Fighting Boy |
|
Luis Torres Fat Man |
|
John Wojda Construction Worker |
|
Ahmed Al-Khan Bystander at Metronome |
|
Amer Al-Khan Bystander at Metronome |
|
Rashid Feleyfel Bystander at Metronome |
|
Gordon Parks Lenox Lounge Patron |
|
Joan Baker "Uncle" John Shaft's Girlfriend (uncredited) |
|
William H. Burns Arresting Officer (uncredited) |
|
Gabe Castillo (uncredited) |
|
Nicholas J. Coleman Bystander at Metronome (uncredited) |
|
Johanna Estevez Girlfriend (uncredited) |
|
Todd Fredericks Bystander at Metronome (uncredited) |
|
Carson Grant Police Officer (uncredited) |
|
Mary Ann Hannon Walter Wade's Housekeeper (uncredited) |
|
Isaac Hayes Mr. P (uncredited) |
|
Doug Hutchison Plane Door Opener (uncredited) |
|
Deacon Ledges (uncredited) |
|
Deirdre Lovejoy Police Officer (uncredited) |
|
Carl Low Dominican #5 (uncredited) |
|
John E. Mack Paramedic (uncredited) |
|
Selena Mars Protester (uncredited) |
|
Riley G. Matthews, Jr. Desk & Cell Officer (uncredited) |
|
Thomas Mejia Peoples Crew (uncredited) |
|
Mercedes Mercado Waitress (uncredited) |
|
Dorian Missick Young Man (uncredited) |
|
Kevin O'Donnell Club Kid (uncredited) |
|
Nik Pjeternikaj Detective (uncredited) |
|
Gloria Reuben Sgt. Council (uncredited) |
|
Roman Rivera (uncredited) |
|
Dawn Robinson Lenox Lounge Patron (uncredited) |
|
Christina Rouner Lenox Lounge Patron (uncredited) |
|
Mustafa Shakir Protester (uncredited) |
|
Cue Shepherd Sexy Girl (uncredited) |
|
John Singleton Bored Cop with Tea Cup (uncredited) |
|
Peter Stickles Mickey Hunt (uncredited) |
|
Al Thompson Pistolero (uncredited) |
|
Lou Torres Fatman (uncredited) |
Writing | Richard Price | Screenplay |
Production | Scott Rudin | Producer |
Writing | Shane Salerno | Screenplay |
Writing | Shane Salerno | Story |
Writing | John Singleton | Screenplay |
Directing | John Singleton | Director |
Production | John Singleton | Producer |
Writing | John Singleton | Story |
Writing | Ernest Tidyman | Novel |
Production | Mark Roybal | Producer |
Sound | David Arnold | Original Music Composer |
Camera | Donald E. Thorin | Director of Photography |
Editing | John Bloom | Editor |
Editing | Antonia Van Drimmelen | Editor |
Production | Ilene Starger | Casting |
Art | Patrizia von Brandenstein | Production Design |
Sound | Isaac Hayes | Original Music Composer |
Crew | Nick Gillard | Stunt Coordinator |
Directing | Nick Gillard | Second Unit Director |
Production | Steve Nicolaides | Executive Producer |
Art | Dennis Bradford | Art Direction |
Costume & Make-Up | Ruth E. Carter | Costume Design |
Crew | Steven Kirshoff | Special Effects Coordinator |
Art | George DeTitta Jr. | Set Decoration |
Production | Eric Steel | Co-Producer |
Production | Adam Schroeder | Executive Producer |
Directing | Eric Yellin | Second Second Assistant Director |
Production | Paul Hall | Executive Producer |
Directing | Bruce Franklin | First Assistant Director |
Costume & Make-Up | Allan A. Apone | Makeup Artist |
Production | Joseph E. Iberti | Unit Production Manager |
Editing | Terel Gibson | Assistant Editor |
Directing | Mikayla Abromowitz | Script Supervisor |
Directing | Julie A. Bloom | Second Assistant Director |
Crew | Angela Meryl | Stunt Double |
Production | Liza Bigger | Production Assistant |
Production | Rosadel Varela | Trainee Production Coordinator |
Directing | Vebe Borge | First Assistant Director |
Costume & Make-Up | Don Kozma | Makeup Artist |
Crew | Rose Sias | Stunts |
Crew | Andrew Zolot | Post Production Supervisor |
Directing | Bac DeLorme | Second Second Assistant Director |
Crew | Jodi Michelle Pynn | Stunts |
Costume & Make-Up | Christine Leiter | Makeup Artist |
Editing | Al Rodgers | Editor |
Production | Ramona Diaz Sanchez | Production Supervisor |
Directing | Naomi Cromwell | Second Second Assistant Director |
Production | Rosada Yarela | Trainee Production Coordinator |
Visual Effects | Gray Miller | Animation |
Production | David F. Bianculli | Production Assistant |
Crew | Amy Yanagisawa | Stunts |