Andrew W. Walker Joe Wainwright |
|
Sarah Jane Morris Megan Quinn |
|
Garry Chalk Matt Quinn |
|
Cassidy Nugent Lily Wainright |
|
Dolores Drake Frances Figgins |
|
Casey Manderson Casey Manderson |
|
Angela Moore Dottie |
|
Latonya Williams St. Clair's Assistant |
|
Benjamin Wilkinson Jordan St. Clair |
|
Jordyn Ashley Olson Megan Quinn 18 Years Old |
|
Nicholas Bradbury Joe Wainright 18 Years Old |
|
Jenna Hastings Rosie Quinn |
|
Lucy McNulty Violet |
|
Albert Nicholas Rodrigo |
|
Jacky Lai Chloe |
|
Chris Shields Dr. Baker |
Camera | Barry Newton | First Assistant "A" Camera |
Production | John Prince | Producer |
Production | John Prince | Production Manager |
Directing | Mike Robe | Director |
Writing | Mike Robe | Writer |
Crew | Jamie Payton | Animal Wrangler |
Writing | Robert Tate Miller | Writer |
Costume & Make-Up | Zohra Shahalimi | Costume Designer |
Sound | Christopher Nickel | Music |
Production | Judy Lee | Casting Director |
Production | Kim Arnott | Executive Producer |
Crew | Andy Levine | Post Production Supervisor |
Camera | Ron Stannett | Director of Photography |
Editing | Trevor Mirosh | Editor |
Lighting | Timothy Hedgecock | Gaffer |
Sound | Greg Stewart | Sound Re-Recording Mixer |
Visual Effects | Patti Gannon | Visual Effects |
Costume & Make-Up | Amber Makar | Key Makeup Artist |
Sound | Tony Poulsen | Boom Operator |
Sound | James Schoening | Production Sound Mixer |
Sound | Craig George | Sound Re-Recording Mixer |
Directing | Lisa J. Wilder | Script Supervisor |
Sound | Don Harrison | Foley Artist |
Sound | Ian Mackie | Foley Artist |
Sound | Tony Gort | Sound Designer |
Sound | Eric Mouawad | Dialogue Editor |
Sound | Taymaz Saba | Boom Operator |
Crew | Dean Fitzpatrick | Transportation Coordinator |
Art | Nick Richardson | Production Design |
Crew | Lisa Ahlers | Craft Service |
Camera | Mark Lunn | "A" Camera Operator |
Production | Doreen Davis | Production Accountant |
Crew | Kyle T. Moore | Special Effects Coordinator |
Sound | Rick Senechal | Foley Recording Engineer |
Art | Maeve Hickey | Props |
Production | Ivan Hayden | Executive Producer |
Production | L.A. Hilts | Extras Casting |
Camera | Kirk Langer | Second Assistant "A" Camera |
Art | Fraser Hagen | Art Direction |
Crew | Josh Rohrback | Generator Operator |
Camera | Paul Human | Key Grip |
Camera | Grace Loeppky | Grip |
Lighting | Owen Pinchin | Best Boy Electric |
Camera | Jesse Regimbal | "B" Camera Operator |
Directing | Mellanie Siteman | First Assistant Director |
Art | Laura McDougall | Property Master |
Costume & Make-Up | Carmen Thompson | Costume Set Supervisor |
Directing | Iman Javadi | Second Assistant Director |
Sound | Sean Szutka | Assistant Sound Editor |
Production | Jessica Wadsworth | Production Coordinator |
Costume & Make-Up | Hayley Miller | Key Makeup Artist |
Editing | Stephen Grobe | Assistant Editor |
Art | Elliott Vion | Set Dresser |
Camera | Darren Potts | Second Assistant "B" Camera |
Art | Donna McBride | Set Decoration |
Camera | Taylor Nash | Dolly Grip |
Camera | Blake Alexus | Best Boy Grip |
Directing | Joel Reimer | Third Assistant Director |
Editing | Chi Toa So | Assistant Editor |
Crew | Melodie Hardy | Transportation Captain |
Camera | Kwesi Thompson | Digital Imaging Technician |
Costume & Make-Up | Lorna Bravo | Assistant Hairstylist |
Costume & Make-Up | Francesca Cervellin | Key Makeup Artist |
Art | Keanan Holness | Lead Set Dresser |
Art | Jordan Cassidy | Set Dresser |
Costume & Make-Up | Breeze Dampsy | Costumer |
Camera | Bryceton Cote | Grip |
Costume & Make-Up | Emily Walsh | Assistant Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Michelle Murti | Assistant Costume Designer |
Costume & Make-Up | Liisa Vlahovic | Costumer |
Costume & Make-Up | Nate Cook | Truck Costumer |
Art | Isha Marie | Graphic Designer |
Art | Tony Mayo | Set Dresser |
Art | Levi Schmidt | Set Dresser |
Art | Ron Cummins | Greensman |
Costume & Make-Up | Martin Armand | Key Hair Stylist |
Camera | Alex Torres | First Assistant "B" Camera |
Camera | Glen Waterhouse | Grip |
Production | Dohee Kim | First Assistant Production Coordinator |
Production | Stewart Prince | Assistant Production Coordinator |
Production | Jann Cogswill | Payroll Accountant |
Editing | Connor McCreadie | First Assistant Editor |