Τζον Κάρτερ: Ανάμεσα σε Δύο Κόσμους (2012)
Ο Τζον Κάρτερ ένας πρώην λοχαγός του αμερικανικού στρατού, κουρασμένος από τον πόλεμο, μεταφέρεται με ανεξήγητο τρόπο στον πλανήτη Άρη (Μπαρσούμ για τους γηγενείς), όπου θα βρεθεί μπλεγμένος σε μια επικών διαστάσεων διαμάχη μεταξύ των κατοίκων του πλανήτη, συμπεριλαμβανομένων του Ταρς Τάρκας και της σαγηνευτικής Πριγκίπισσας Ντέτζα Θόρις. Σε έναν κόσμο στα πρόθυρα της κατάρρευσης, ο Κάρτερ ανακαλύπτει ξανά την ανθρωπιά του όταν συνειδητοποιεί ότι η επιβίωση του Μπαρσούμ και των κατοίκων της είναι στα χέρια του.
Director:
Andrew Stanton
Writers:
Andrew Stanton, Michael Chabon, Mark Andrews.
Taylor Kitsch John Carter |
|
Lynn Collins Dejah Thoris |
|
Samantha Morton Sola |
|
Mark Strong Matai Shang |
|
Ciarán Hinds Tardos Mors |
|
Dominic West Sab Than |
|
James Purefoy Kantos Kan |
|
Willem Dafoe Tars Tarkas |
|
Thomas Haden Church Tal Hajus |
|
Bryan Cranston Powell |
|
Daryl Sabara Edgar Rice Burroughs |
|
Polly Walker Sarkoja |
|
David Schwimmer Young Thark Warrior |
|
Jon Favreau Thark Bookie |
|
Don Stark Dix the Storekeeper |
|
Nicholas Woodeson Dalton |
|
Art Malik Zodangan General |
|
Arkie Reece Stayman #1 / Helm |
|
Davood Ghadami Stayman #3 |
|
Pippa Nixon Lightmaster |
|
James Embree Thern #2 |
|
Philip Philmar Thern #1 |
|
Figs Jackman Man in the Bowler |
|
Emily Tierney Pretty Woman in NYC Doorway |
|
Edmund Kente Telegraph Clerk |
|
Rupert Frazer Thompson |
|
Kyle Agnew Stable Boy |
|
Josh Daugherty Rowdy #1 |
|
Jared Cyr Rowdy #2 |
|
Sean Carrigan Cavalryman |
|
Dusty Sorg Twitchy Corporal |
|
Christopher Goodman Stockade Guard |
|
Amanda Clayton Sarah Carter |
|
Akima Castaneda Apache Leader |
|
Joseph Billingiere Apache #1 |
|
Aldred Montoya Apache #2 |
|
Phil Cheadle Thern in Cave |
|
Arnie Alpert Council Member #1 |
|
Ian Ray Council Member #2 |
|
Peggy Clements Council Member #3 |
|
Evelyn Dubuc Council Member #4 |
|
Jhil McEntyre Council Member #5 |
|
Daniel O'Meara Vas Kor |
|
Emma Clifford Lightman / Helm |
|
Oliver Boot Bodyguard (Matai) |
|
Rebecca Sarker Stayman #1 / Navigator |
|
Philip Arditti Spotter #2 |
|
Holly Weston Carter's Wife (Corpse) |
|
Gary Milner Zodangan Guard |
|
Cate Fowler Matron of Chamber (Matai) |
|
Darwin Shaw Zodangan Officer (Matai) |
|
Eileen Page Elderly Woman (Matai) |
|
Simon Evans Zodangan Guard |
|
Myriam Acharki Priestess |
|
Steven Cree Humble Guard |
|
Garry Tubbs Orkney Dig Worker |
|
Jeremy Booth Doctor |
|
Jill Baker Additional Voice (voice) |
|
Umit Ulgen Tattooist (uncredited) |
|
Debra Leigh-Taylor Student (uncredited) |
Writing | Andrew Stanton | Screenplay |
Directing | Andrew Stanton | Director |
Crew | John Lasseter | Thanks |
Production | Colin Wilson | Producer |
Sound | Ben Burtt | Sound Designer |
Production | Gail Stevens | Casting |
Sound | Tom Johnson | Sound Re-Recording Mixer |
Editing | Eric Zumbrunnen | Editor |
Sound | Michael Silvers | Dialogue Editor |
Sound | Juan Peralta | Sound Re-Recording Mixer |
Costume & Make-Up | Paul Gooch | Key Makeup Artist |
Art | Paki Smith | Set Decoration |
Crew | Edwin Catmull | Thanks |
Crew | Steve Jobs | In Memory Of |
Costume & Make-Up | Bill Corso | Makeup Designer |
Art | Robert Woodruff | Art Direction |
Art | Nathan Crowley | Production Design |
Sound | Michael Giacchino | Original Music Composer |
Camera | Dan Mindel | Director of Photography |
Sound | Stephen M. Davis | Music Editor |
Art | John King | Art Direction |
Costume & Make-Up | Mayes C. Rubeo | Costume Design |
Art | Naaman Marshall | Supervising Art Director |
Art | Scott Zuber | Art Direction |
Art | Phil Harvey | Art Direction |
Sound | Tim Simonec | Orchestrator |
Costume & Make-Up | Veronica McAleer | Makeup Artist |
Writing | Edgar Rice Burroughs | Novel |
Production | Marcia Ross | Casting |
Crew | Peter Gabriel | Thanks |
Costume & Make-Up | Christien Tinsley | Key Makeup Artist |
Crew | America Young | Stunts |
Production | Holly Dorff | ADR Voice Casting |
Production | Jim Morris | Producer |
Production | Lindsey Collins | Producer |
Writing | Michael Chabon | Screenplay |
Production | Jan Foster | Unit Production Manager |
Camera | John Skotchdopole | Camera Operator |
Sound | Chris Munro | Sound Mixer |
Visual Effects | Peter Chiang | Visual Effects Supervisor |
Writing | Mark Andrews | Screenplay |
Sound | Jonathan Null | Supervising Sound Editor |
Crew | Doug Coleman | Stunts |
Crew | Peter Epstein | Stunts |
Crew | Diana R. Lupo | Stunts |
Production | Colin Jones | Casting Associate |
Costume & Make-Up | Ve Neill | Makeup Department Head |
Production | Brittainy Roberts | Casting Associate |
Art | Dean Wolcott | Art Direction |
Art | Mark Harris | Art Direction |
Crew | Alice Rietveld | Stunts |
Crew | Jessie Graff | Stunts |
Art | James Hambidge | Supervising Art Director |
Crew | Lori Korngiebel | Post Production Supervisor |
Art | David Krentz | Storyboard Designer |
Visual Effects | Chris Corbould | Special Effects Supervisor |
Crew | Caitlin Dechelle | Utility Stunts |
Costume & Make-Up | Colleen Kelsall | Assistant Costume Designer |
Production | Bob Roath | Associate Producer |
Art | Darrell L. Wight | Set Designer |
Art | Bryan Andrews | Storyboard Designer |
Crew | Andrea VanEpps | Stunts |
Costume & Make-Up | Dennis Liddiard | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Kevin Haney | Makeup Artist |
Crew | Paul E. Short | Stunts |
Art | Josh Lusby | Assistant Art Director |
Art | Jamie Wilkinson | Property Master |
Crew | Roger Guyett | Thanks |
Crew | Denny Caira | Transportation Coordinator |
Visual Effects | Sue Rowe | Visual Effects Supervisor |
Production | Toby Spigel | Casting Assistant |
Sound | Marshall Winn | Dialogue Editor |
Sound | Michael Semanick | Sound Re-Recording Mixer |
Visual Effects | Ben Shepherd | Visual Effects Supervisor |
Art | Peter Dorme | Assistant Art Director |
Lighting | Perry Evans | Gaffer |
Directing | Annie Penn | Script Supervisor |
Sound | Tim Nielsen | Sound Designer |
Sound | Tim Nielsen | Supervising Sound Editor |
Art | Jenne Lee | Art Department Coordinator |
Art | Theodore Sharps | Set Designer |
Art | Joseph Hodges | Art Direction |
Camera | Philippe Carr-Forster | Camera Operator |
Lighting | Christopher Prampin | Gaffer |
Camera | Colin Anderson | Camera Operator |
Camera | Colin Anderson | Steadicam Operator |
Production | Jennifer Teves | Production Supervisor |
Costume & Make-Up | Kim Ayers | Key Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Nadia Stacey | Other |
Visual Effects | Daniel Barrow | Visual Effects Producer |
Costume & Make-Up | Debbi Salmon | Key Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Paula Price | Key Makeup Artist |
Camera | Frank Connor | Still Photographer |
Sound | J.R. Grubbs | Sound Effects Editor |
Costume & Make-Up | Deborah Rutherford | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Don Rutherford | Makeup Artist |
Sound | Malcolm Fife | Sound Effects Editor |
Art | Toby Britton | Assistant Art Director |
Costume & Make-Up | Kevin Alexander | Hair Designer |
Costume & Make-Up | Kristie Matthiae | Key Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Gerald Quist | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Nuria Mbomio | Makeup Artist |
Visual Effects | Eamonn Butler | Animation Supervisor |
Crew | Laura Jennings | Visual Effects Editor |
Visual Effects | Christopher Learmonth | VFX Editor |
Costume & Make-Up | Ailbhe Lemass | Makeup Artist |
Camera | Simon Finney | Camera Operator |
Costume & Make-Up | Eryn Krueger Mekash | Makeup Artist |
Art | Travis Witkowski | Art Department Assistant |
Costume & Make-Up | Flora Moody | Assistant Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Mike Mekash | Makeup Artist |
Crew | Whitney Coleman | Stunt Double |
Crew | Eliza Coleman | Stunts |
Costume & Make-Up | Kirstin Chalmers | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Kacie Seamons | Key Costumer |
Costume & Make-Up | Deborah Taylor | Makeup Artist |
Crew | Ryan Church | Visual Effects Art Director |
Costume & Make-Up | Camille Henderson | Key Makeup Artist |
Crew | Tom Struthers | Stunt Coordinator |
Art | Liam Georgensen | Art Department Assistant |
Art | Lavinia Waters | Art Department Coordinator |
Crew | Jessica Harbeck | Stunts |
Costume & Make-Up | Greg T. Moon | Makeup Artist |
Production | Richard Daldry | Production Coordinator |
Sound | Steve Finn | Boom Operator |
Art | Tom Castronovo | Art Department Assistant |
Crew | Katherine McCormack | Unit Publicist |
Production | Steve Harding | Unit Production Manager |
Editing | Erik Jessen | Additional Editing |
Directing | Tommy Gormley | First Assistant Director |
Crew | Tamiko Brownlee | Stunt Double |
Art | Sarah Ginn | Art Department Assistant |
Directing | Ben Dixon | Second Assistant Director |
Directing | Andrew M. Ward | Second Assistant Director |
Art | Stacey Newton | Art Department Coordinator |
Art | Rachel Corbould | Art Department Assistant |
Art | Jake Hall | Art Department Assistant |
Costume & Make-Up | Gemma Richards | Key Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Paul Boyce | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Mandy Gold | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Candice Banks | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Gary Machin | Hairstylist |
Sound | Noel Espinosa | Boom Operator |
Production | Meredith Humbracht | Production Coordinator |
Camera | Gary Hymns | Key Grip |
Camera | Thomas Gibson | Key Grip |
Crew | Danton Burroughs | Thanks |
Crew | Karin Silvestri | Stunts |
Crew | Sian Milne | Stunts |
Crew | Shauna Galligan | Stunts |
Costume & Make-Up | Jeremy Turner | Assistant Costume Designer |
Crew | Michael Hansen | Stunts |
Crew | Tracey Eddon | Stunts |
Crew | Caridad Angus | Stand In |
Directing | Jody Spilkoman | Second Assistant Director |
Directing | Jeff Taylor | Second Assistant Director |
Costume & Make-Up | Sara Osborn | Makeup Artist |