Νεντ Κέλι, ο Νο 1 Καταζητούμενος (2019)
Στην Αυστραλία του 1870, μετά τη δολοφονία τριών αστυνομικών, ο Νεντ Κέλι βγαίνει στην παρανομία και γίνεται ο πλέον διαβόητος φυγάδας στην ιστορία της χώρας.
Director:
Justin Kurzel
Writer:
Shaun Grant
George MacKay Ned Kelly |
|
Nicholas Hoult Sgt. Fitzpatrick |
|
Essie Davis Ellen Kelly |
|
Russell Crowe Harry Power |
|
Charlie Hunnam Sergeant O'Neil |
|
Orlando Schwerdt Young Ned Kelly |
|
Earl Cave Dan Kelly |
|
Sean Keenan Joe Byrne |
|
Thomasin McKenzie Mary Hearn |
|
Rory Collins Mary's Baby Boy |
|
Jacob Collins-Levy Thomas Curnow |
|
Marlon Williams George King |
|
Gentle Ben Corbett John 'Red' Kelly |
|
Claudia Karvan Mrs. Shelton |
|
Harry Greenwood (uncredited) |
|
Josephine Blazier Kate Kelly |
|
Louis Hewison Steve Hart |
|
Jillian Nguyen Molly Kane |
|
Jack Charles Waiter |
|
Will McNeill Kennedy |
|
Paul Capsis Vera Robinson |
|
Danzal Baker Tracker Tom |
|
Claerwen Brown Baby Grace |
|
Asmara Feik Young Maggie Kelly |
|
Mo Scott Young Dan Kelly |
|
Winona Keegan Young Kate Kelly |
|
Chase Oosterweghel Dick Shelton |
|
Daniel P. Jones Guard Woodside |
|
Tilly Lawless Brigit Moore |
|
Rian Goodge Fighting Englishman |
|
Ross Knight James Saunders |
|
Lola Hewison Maggie Kelly |
|
Markella Kavenagh Jane Cotter |
|
Paul Rochford Scanlon |
|
Steve Bradshaw McIntyre |
|
Andrew Wright Lonigan |
|
Fox Curry Jack Jones |
|
Anni Finsterer Mrs. Gill |
|
Kane Swain Boy Soldier |
|
Paul Hallett Brothel patron (uncredited) |
|
Louis Vogel Young Officer |
|
Saiyif Canaan The Kelly Army |
|
Charlie Chrimes The Kelly Army |
|
Marlo Cobham The Kelly Army |
|
Luca Concilia The Kelly Army |
|
Will Cornish The Kelly Army |
|
Mitchell Crow The Kelly Army |
|
Malik Furlong The Kelly Army |
|
Couper Gross The Kelly Army |
|
Michael Hastie The Kelly Army |
|
Malakai Hersburgh The Kelly Army |
|
Jack Keenan The Kelly Army |
|
Zach Kennedy The Kelly Army |
|
Khan James-Parker The Kelly Army |
|
Maya Lineham The Kelly Army |
|
Flynn Martin The Kelly Army |
|
Benjamin Macdonald The Kelly Army |
|
Harry McClements The Kelly Army |
|
Will McIntyre The Kelly Army |
|
Felix McLeod The Kelly Army |
|
Mitchell McMaster The Kelly Army |
|
Laughlin Moeller The Kelly Army |
|
Harry Musgove The Kelly Army |
|
Bailey Smith The Kelly Army |
|
Charlie Stock The Kelly Army |
|
Daniel Sultana The Kelly Army |
|
Jan Wilmar The Kelly Army |
|
Chelsie Witnish The Kelly Army |
|
Amy Christian Miss Robinson's Girl |
Production | Des Hamilton | Casting |
Production | Sue Bruce-Smith | Executive Producer |
Production | Nikki Barrett | Casting |
Production | Vincent Sheehan | Executive Producer |
Production | Liz Watts | Producer |
Production | David Aukin | Executive Producer |
Production | Sam Lavender | Executive Producer |
Sound | Frank Lipson | Sound Designer |
Sound | Frank Lipson | Supervising Sound Effects Editor |
Sound | Frank Lipson | Sound |
Crew | Zev Eleftheriou | Stunt Coordinator |
Art | Rebecca Cohen | Set Decoration |
Visual Effects | Angelo Sahin | Special Effects Supervisor |
Art | Janie Parker | Art Direction |
Sound | Steve Single | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Steve Single | Supervising Dialogue Editor |
Production | Peter Carey | Executive Producer |
Writing | Peter Carey | Novel |
Production | Hal Vogel | Producer |
Directing | Justin Kurzel | Director |
Production | Justin Kurzel | Producer |
Writing | Shaun Grant | Screenplay |
Production | Shaun Grant | Executive Producer |
Sound | Jed Kurzel | Original Music Composer |
Editing | Nick Fenton | Editor |
Art | Karen Murphy | Production Design |
Costume & Make-Up | Alice Babidge | Costume Designer |
Production | Emilie Georges | Executive Producer |
Costume & Make-Up | Sheldon Wade | Special Effects Makeup Artist |
Sound | Kirsty Whalley | Scoring Mixer |
Costume & Make-Up | Kate Birch | Hair Supervisor |
Costume & Make-Up | Kate Birch | Makeup Supervisor |
Art | Michael Bell | Set Designer |
Crew | Jenny Kent | Dialogue Coach |
Sound | Andrew Neil | Sound Designer |
Sound | Andrew Neil | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Andrew Neil | Sound Effects |
Crew | Fiona Nix | Unit Publicist |
Camera | Ben King | Still Photographer |
Sound | Peter Cobbin | Scoring Mixer |
Costume & Make-Up | Elly Kamal | Costume Supervisor |
Production | Natalie Wall | Casting Associate |
Camera | Nick Forster | First Assistant "B" Camera |
Camera | Thomas Hayes | Second Assistant "B" Camera |
Sound | Jemma Burns | Music Supervisor |
Crew | Philli Anderson | Stunts |
Crew | Scott Warwick | Armorer |
Sound | Andrew Ramage | Sound Recordist |
Camera | Ari Wegner | Director of Photography |
Art | Annette Mackie | Concept Artist |
Lighting | Ruru Reedy | Gaffer |
Camera | Ron Coe | First Assistant "A" Camera |
Production | Elan Jones | Casting |
Editing | John Erasmus | Assistant Editor |
Costume & Make-Up | Kirsten Veysey | Hair Designer |
Costume & Make-Up | Kirsten Veysey | Makeup Designer |
Sound | Lisa Simpson | Foley Mixer |
Camera | Glenn Arrowsmith | Key Grip |
Production | Naima Abed | Executive Producer |
Directing | Scott Lovelock | First Assistant Director |
Art | Juliet John | Art Department Coordinator |
Costume & Make-Up | Lee Norris | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Lee Norris | Hairstylist |
Art | Tim McGaw | Prop Designer |
Sound | Mark D'Angelo | Sound Recordist |
Sound | Christian Scallan | Music Editor |
Camera | Michael Vivian | Dolly Grip |
Production | Brad Feinstein | Producer |
Production | Brad Feinstein | Executive Producer |
Directing | Angella McPherson | Second Assistant Director |
Production | Daniel Battsek | Executive Producer |
Sound | Niels Gabriels | Sound Effects |
Camera | Tim Walsh | Steadicam Operator |
Production | Joseph Ingrassia | Executive Producer |
Crew | Courtney Mayhew | Unit Publicist |
Production | Paul Ranford | Producer |
Art | Shelley Williams | Set Dresser |
Editing | Daniel Newfield | First Assistant Editor |
Costume & Make-Up | Ellen Stanistreet | Costumer |
Sound | Troy Mauri | Sound Effects |
Costume & Make-Up | Jane Summers-Eve | Costumer |
Sound | Robert Ames | Orchestrator |
Directing | Jay Corry | Second Second Assistant Director |
Art | Nikki Peace | Set Dresser |
Art | Jeremy Saunders | Title Designer |
Art | Grant Slotboom | Construction Manager |
Crew | Daniel Solis | Stunts |
Camera | John Regan | Best Boy Grip |
Production | Anna Steel | Production Manager |
Crew | Daniel Carlisle | Special Effects Technician |
Art | Anna McEwan | Graphic Designer |
Lighting | Shylo Tui | Best Boy Electric |
Directing | Sam Hewison | Third Assistant Director |
Production | Raphaël Perchet | Executive Producer |
Camera | Sam Steinle | Second Assistant "A" Camera |
Art | Alice Gridley | Art Department Coordinator |
Art | Amir Shayan | Draughtsman |
Costume & Make-Up | Samara Gildea | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Larry Van Buyhoven | Prosthetic Designer |
Art | Shaun Vancw | Construction Foreman |
Production | Maile Dougherty | Production Supervisor |
Production | Thomas Hawkins | Associate Producer |
Production | Sylvia Warmer | Associate Producer |