Halo Legends (2010)
Κινούμενα ΣχέδιαΠολεμικήΔράσηΕπ. Φαντασίας
Directors: Mamoru Oshii, Shinji Aramaki, Tomoki Kyoda, Hideki Futamura, Daisuke Nishio, Kouichi Mashimo, Keiichi Sugiyama, Hiroyuki Kawasaki, Kouji Sawai, Takahiro Tanaka, Toshiyuki Kanno, Yasushi Muraki, Hiroshi Yamazaki, Megumi Shimizu.
Luci Christian Femme soldat ("Prototype") / Kelly ("The Package") |
|
David Wald Master Chief |
|
Emily Neves Spartan ("The Babysitter") |
|
Shelley Calene-Black Cortana / Dr. Halsey |
|
Jessie James Grelle Haka (segment "The Duel") |
|
Brittney Karbowski Sister (segment "Odd One Out") |
|
Greg Ayres Kid A (segment "Odd One Out") |
|
David Anthony Matranga Sarge (segment "Prototype") / Joseph (segment "Homecoming") |
|
Akio Otsuka ONI Commander (segment "Prototype") |
|
Tomokazu Seki Brother (segment "Odd One Out") |
|
Kazuhiko Inoue The Prophet (segment "The Duel") |
|
Atsuko Tanaka Dr. Halsey (segment "The Package") |
|
Chris Patton Big Brother (segment "Odd One Out") |
|
John Swasey Captain (segment "Odd One Out") |
|
John Swasey Sergeant Hauser (segment "Homecoming") |
|
Kenta Miyake Sergeant Hauser (segment "Homecoming") |
|
Keiji Fujiwara Sarge (segment "Prototype") |
|
Chris Ayres Solider (segment "Prototype") |
|
Blake Shepard O'Brien (segment "The Babysitter") |
|
Deke Anderson 1337 (segment "Odd One Out") |
|
Andrew Love Fred (segment "The Package") |
|
Kikuko Inoue Han (segment "The Duel") |
|
Mamiko Noto Spartan (segment "The Babysitter") |
|
Rob Mungle Soldier (segment "Prototype") |
|
Leraldo Anzaldua Soldier (segment "Prototype"), Ralph (segment "Homecoming") |
|
John Gremillion Fal (segment "The Duel") / Arthur (segment "The Package") |
|
Houko Kuwashima Daisy |
|
Satomi Sato Grunts |
|
Kenji Takahashi Marine #1 |
|
Carli Mosier Daisy |
|
Hiroki Touchi Fal |
|
Jovan Jackson Soloman |
|
Yasunori Matsumoto Captain |
|
Masashi Ebara Captain (segment "The Package") |
|
Susumu Chiba Cortez (segment "The Babysitter") |
|
Mika Doi Mama (segment "Odd One Out") |
|
George Manley Berger (segment "The Babysitter") |
|
Kalob Martinez Cortez (segment "The Babysitter") |
|
Josh Levi Kid B (segment "Odd One Out") |
|
Ryuuzaburou Ootomo Haka (segment "The Duel") |
|
Melissa Davis Han (segment "The Duel") |
|
Takashi Ohara Marine #2 (segment "Homecoming") |
|
Yasuyuki Kase Ralph (segment "Homecoming") |
|
Kenji Akabane Soldiers (segment "The Duel") |
|
Tomoko Kaneda LAN (segment "Odd One Out") |
|
Takako Honda Doctor Halsey (segment "Homecoming") |
|
Marty Fleck Narrator (segment "Homecoming") |
|
Atsushi Abe Joseph (segment "Homecoming") |
|
Chris Hutchison ONI Commander (segment "Prototype") |
|
Todd Postlethwaite The Prophet (segment "The Duel") |
|
James Faulkner ONI Officer (segment "The Babysitter") |
|
Andy McAvin Boatman / Captain (segments "The Duel" / "The Package") |
|
Eri Sendai POM (segment "Odd One Out") |
|
Atsuki Tani Master Chief (segment "Odd One Out") |
|
Yui Shoji Suit Composire Tone (segment "Prototype") |
|
Ao Takahashi Female Soldier (segment "Prototype") |
|
Takahiko Sakaguma Soldier (segment "Prototype") |
|
Reiko Kiuchi SAP (segment "Odd One Out") |
|
Masafumi Kimura Soldier (segment "Prototype") |
|
Taketoshi Kawano Soldier (segment "Prototype") |
|
Hiromu Miyazaki Soldiers (segment "The Duel") |
|
Keiji Hirai Boatman (segment "The Duel") |
|
Tomo Shigematsu O'Brien (segment "The Babysitter") |
|
Hajime Iijima Dutch (segment "The Babysitter") |
|
Mark Adley Checkman (segment "The Babysitter") |
|
Motoyuki Kawahara Soldier (segment "Prototype") |
|
Homer Carroll Covenant Major (segment "The Package") |
|
Justin Doran Soldier (segment "Prototype") |
|
Ai Maeda Cortana (segment "Odd One Out") |
Directing | Mamoru Oshii | Director |
Directing | Shinji Aramaki | Director |
Writing | Dai Sato | Writer |
Directing | Tomoki Kyoda | Director |
Directing | Hideki Futamura | Director |
Production | John Ledford | Executive Producer |
Directing | Daisuke Nishio | Director |
Writing | Daisuke Nishio | Writer |
Directing | Kouichi Mashimo | Director |
Directing | Keiichi Sugiyama | Director |
Production | Kevin Grace | Co-Producer |
Production | Joseph Chou | Producer |
Art | Joseph Chou | Creative Director |
Directing | Hiroyuki Kawasaki | Director |
Production | Jeff Conner | Consulting Producer |
Writing | Frank O'Connor | Writer |
Art | Frank O'Connor | Creative Director |
Directing | Kouji Sawai | Director |
Directing | Takahiro Tanaka | Director |
Directing | Toshiyuki Kanno | Director |
Sound | Robin Hoffmann | Orchestrator |
Directing | Yasushi Muraki | Director |
Directing | Hiroshi Yamazaki | Director |
Writing | Hiroshi Yamazaki | Writer |
Sound | Martin O'Donnell | Music Score Producer |
Sound | Michael Salvatori | Music Score Producer |
Writing | Eiji Umehara | Writer |
Writing | Naruki Nagakawa | Writer |
Directing | Megumi Shimizu | Director |
Writing | Megumi Shimizu | Writer |
Production | Eiichi Takahashi | Producer |
Writing | Ryan Morris | Writer |
Crew | Ryan Morris | Translator |
Production | Joey Goubeaud | Producer |
Sound | Chris Bourque | ADR Mixer |
Writing | Joseph Staten | Writer |
Production | Veronica Peshterianu | Line Producer |
Production | Bonnie Ross | Executive Producer |
Production | Alison Stroll | Co-Producer |
Sound | Kristofor Mellroth | Sound Director |
Editing | Kevin Grace | Editorial Manager |
Sound | David Christianse | Orchestrator |
Production | Neal Barnes | Production Assistant |
Crew | Kaoru Bertrand | Translator |
Production | Alicia Brattin | Business Affairs Coordinator |
Crew | Ryan Crosby | Public Relations |
Production | Ryan Crosby | Business Affairs Coordinator |
Art | Kiyoshi Kasahara | Title Designer |
Production | Larry Koteff | Production Assistant |
Crew | Griffin Vance | Legal Services |