A Christmas Carol (2019)
O Ebenezer Scrooge είναι ένας στριμμένος και κακότροπος άνδρας που απεχθάνεται οτιδήποτε έχει σχέση με τα Χριστούγεννα. Όταν όμως δέχεται την επίσκεψη από μια σειρά φαντασμάτων, που θέλουν να του δείξουν τα λάθη στη συμπεριφορά του, ο Scrooge αλλάζει στάση και αποφασίζει να ασπαστεί το πνεύμα των Χριστουγέννων. Μίνι σειρά 3 επεισοδίων με αμιγώς βρετανικό στυλ και μουντή ατμόσφαιρα… Μια σκοτεινή εκδοχή της κλασικής ιστορίας του Charles Dickens.
Director: Nick Murphy
Guy Pearce Ebenezer Scrooge |
|
Andy Serkis Ghost of Christmas Past |
|
Stephen Graham Jacob Marley |
|
Joe Alwyn Bob Cratchit |
|
Vinette Robinson Mary Cratchit |
|
Jason Flemyng Ghost of Christmas Future |
|
Charlotte Riley Lottie / Ghost of Christmas Present |
|
Johnny Harris Franklin Scrooge |
|
Kayvan Novak Ali Baba |
|
Callum Evans Miner's Son |
|
Tiarna Williams Belinda Cratchit |
|
Lenny Rush Tim Cratchit |
|
Earl Carpenter Congregation Member |
|
Dan Fredenburgh Mr. Hooper |
|
Elliot Warren Rag & Bone Man |
|
Niamh Lynch Chestnut Seller |
|
Abraham Popoola Blacksmith |
|
Adam Nagaitis Fred |
|
Harriet Turnbull Carol Singer |
|
Matthew Castle Chestnut Roaster |
|
Delroy Atkinson Mr. Thwaites |
|
Amy Bowden Factory Wounded Woman |
|
Adrian Lukis Headmaster |
|
Billy Barratt Young Scrooge |
|
Carmel Laniado Young Lottie |
|
Gruffudd Glyn Spirit / Coal Miner |
|
Alan Davies Miner |
|
Paul Chahidi Spirit / Business Man |
|
Thomas Arnold Mill Owner |
|
Remmie Milner Martha Cratchit |
|
Tom Medcalf Grown Miner's Son |
|
Ninette Finch Old Lady |
|
Natasha Culzac Future Belinda |
|
Thea Achillea Scrooge's Daughter |
|
Rosamund Monteith Mill Worker |
|
Billy Jenkins Scrooge's Son |
|
Zarine Hussain Mill Worker |
|
Robert Ryan Tradesman |
|
Jason Lines Gentleman |
|
Patricia Winker Mill Worker |
|
Nadia Townsend Family |
|
Lucie Cooper-Jones School Parent |
|
Christine Callaghan Teacher |
|
Adele Lupton Mill Worker |
|
Emma Caraman Elizabeth (Scooge's Wife) |
|
Dylan Heath Young Boy |
|
Keith Hide Fiddle Player |
Production | Ridley Scott | Executive Producer |
Production | Tom Hardy | Executive Producer |
Writing | Charles Dickens | Novel |
Crew | Neil Corbould | Special Effects |
Art | Sonja Klaus | Production Design |
Art | John King | Art Direction |
Production | Steven Knight | Executive Producer |
Writing | Steven Knight | Writer |
Production | Lucy Bevan | Casting |
Art | Nick Dent | Supervising Art Director |
Editing | Beverley Mills | Editor |
Production | Olivia Grant | Casting Associate |
Sound | Dustin O'Halloran | Original Music Composer |
Directing | Nick Murphy | Director |
Sound | Andy Kennedy | Sound Effects Editor |
Sound | Volker Bertelmann | Original Music Composer |
Production | Kate Glover | Line Producer |
Directing | James Nunn | Second Unit Director |
Camera | Si Bell | Director of Photography |
Production | David W. Zucker | Executive Producer |
Camera | Michael Pentney | Digital Imaging Technician |
Sound | Lee Walpole | Supervising Sound Editor |
Sound | Lee Walpole | Sound Re-Recording Mixer |
Directing | Lola Dauda | Script Supervisor |
Camera | Russell Gleeson | Steadicam Operator |
Camera | Russell Gleeson | "B" Camera Operator |
Sound | Cecile Tournesac | Music Editor |
Camera | Fabrizio Sciarra | Steadicam Operator |
Camera | Fabrizio Sciarra | "B" Camera Operator |
Sound | Ian Wilkinson | ADR Editor |
Sound | Ian Wilkinson | Supervising Dialogue Editor |
Crew | Steve Dent | Stunt Coordinator |
Costume & Make-Up | Kate Benton | Hair Designer |
Costume & Make-Up | Kate Benton | Makeup Designer |
Sound | Stuart Hilliker | Sound Re-Recording Mixer |
Art | Todd Ellis | Standby Art Director |
Production | Emily Brockmann | Casting |
Costume & Make-Up | Jamey-Leigh Weber | Hair Supervisor |
Costume & Make-Up | Jamey-Leigh Weber | Makeup Supervisor |
Camera | Brian Dungan | First Assistant "B" Camera |
Sound | Fraser Barber | Production Sound Mixer |
Crew | Dee Collier | Post Production Supervisor |
Production | Julian Stevens | Producer |
Art | Thomas Goodwin | Art Direction |
Sound | Saoirse Christopherson | Sound Effects Editor |
Production | Elias Millward | Post Production Coordinator |
Art | Rachel Garlick | Storyboard Artist |
Directing | Jonathan Midlane | First Assistant Director |
Production | Tim Leach | Production Manager |
Camera | Paul Kemp | Key Grip |
Lighting | Oliver Whickman | Gaffer |
Production | Mona Qureshi | Executive Producer |
Costume & Make-Up | Joanna Eatwell | Costume Designer |
Directing | Arizona Eastwood | Second Assistant Director |
Art | Rob MacPherson | Property Master |
Art | Jos Richardson | Art Direction |
Visual Effects | Martin R. Davison | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Timothy Stracey | Special Effects Supervisor |
Art | Leigh Gilbert | Construction Manager |
Directing | Michael Middleton-Downer | Crowd Assistant Director |
Art | Mike Britton | Set Decoration |
Costume & Make-Up | Dominique Wallaker | Makeup & Hair |
Production | Andrew New | Production Accountant |
Production | Kate Crowe | Executive Producer |
Production | Dean Baker | Executive Producer |
Production | Paula Watkins | Production Coordinator |
Directing | Faz Buffery | Third Assistant Director |
Production | Jessica Wright | Location Manager |
Production | Ross Isaac | Unit Manager |
Crew | Ted Taylor | Transportation Captain |
Writing | Emily Iredale | Script Editor |
Camera | Tom Finch | First Assistant "A" Camera |
Art | Charis Theobald | Graphic Designer |
Costume & Make-Up | Clare Vyse | Assistant Costume Designer |
Costume & Make-Up | Lauren Reyhani | Costume Supervisor |
Editing | Lindsey Morrow | Assistant Editor |
Visual Effects | Jasmine Hall | Visual Effects Producer |
Sound | Tom Stewart | Sound Effects Editor |