Στα Ίχνη Του Χαμένου Θησαυρού 2: Το Βιβλίο Με Τα Μυστικά (2007)
ΔράσηΠεριπέτειαΜυστηρίουΘρίλερ
Όταν κάποιοι ανακαλύπτουν μια σελίδα ημερολογίου, εμπλέκουν τον προ-προ πάππου του Μπεν Γκέιτς ως κύριο ύποπτο της συνωμοσίας που κατέληξε στη δολοφονία του Αβραάμ Λίνκολν. Ο Μπεν, αποφασισμένος να αποδείξει την αθωότητα του προγόνου του, ακολουθεί μια αλυσίδα στοιχείων που τον οδηγούν από το Παρίσι στο Λονδίνο και τελικά πίσω στην Αμερική. Συναρπαστικές αποκαλύψεις προμηνύονται στο μονοπάτι για τα πιο καλά φυλαγμένα μυστικά του κόσμου...
Director:
Jon Turteltaub
Writers:
Cormac Wibberley, Marianne Wibberley.
Nicolas Cage Benjamin Franklin Gates |
|
Diane Kruger Abigail Chase |
|
Justin Bartha Riley Poole |
|
Ed Harris Mitch Wilkinson |
|
Jon Voight Patrick Gates |
|
Helen Mirren Emily Appleton |
|
Harvey Keitel Peter Sadusky |
|
Bruce Greenwood USA President |
|
Ty Burrell Connor |
|
Albert Hall Nichols |
|
Joel Gretsch Thomas Gates |
|
Randy Travis Celebrity Music Star |
|
Christian Camargo John Wilkes Booth |
|
Michael Maize Daniel |
|
Timothy V. Murphy Seth |
|
Alicia Coppola FBI Agent Spellman |
|
Armando Riesco FBI Agent Hendricks |
|
Brent Briscoe Michael O'Laughlen |
|
William Brent Charles Gates |
|
Michael Manuel Agent Craig |
|
Brad Rowe Agent Hopper |
|
Troy Winbush Agent Hammer |
|
Billy Devlin Agent Sledge |
|
Richard Cutting Agent Tyme |
|
Zachary Gordon Lincoln Conspiracy Kid |
|
Peter Woodward Palace Guard Haggis |
|
Oliver Muirhead Control Room Guard |
|
Larry Cedar Control Room Guard |
|
Alicia Leigh Willis Lady Customer |
|
Rachel Cora Wood Girl Customer |
|
Lisa Marie Sheldon Jacqueline |
|
Natalie Dreyfuss Angry College Girl |
|
Michael Stone Forrest Press Secretary |
|
David E. Goodman Deputy Press Secretary |
|
Susan Lynskey Asst. Press Secretary |
|
Patricia DiZebba Press Secretary's Secretary |
|
Grant Thompson Costa Mesa Quarterback |
|
Frank Herzog Frank |
|
Eric Carlson Air Force General |
|
Emerson Brooks FBI Agent Steppes |
|
Tim Talman FBI Agent Cade |
|
Stephen Hibbert Tourist on Toilet |
|
Emily Joyce Palace Guide |
|
Glenn Beck Abraham Lincoln |
|
Susan Beresford Mrs. Mountchessington |
|
Demetri Goritsas Asa Trenchard |
|
C.C. Smiff Major Rathbone |
|
David Ury Barkeeper |
|
Peter Miles Beer Truck Driver |
|
Ben Homewood Taxi Passenger |
|
Michael McCafferty Snooty Historian |
|
Hans Georg Struhar Range Rover Owner |
|
Eddy Shalita FBI agent (uncredited) |
Production | Jerry Bruckheimer | Producer |
Writing | Ted Elliott | Story |
Writing | Terry Rossio | Story |
Production | Ronna Kress | Casting |
Production | Mike Stenson | Executive Producer |
Production | Chad Oman | Executive Producer |
Production | Pat Sandston | Associate Producer |
Editing | William Goldenberg | Editor |
Camera | John Schwartzman | Director of Photography |
Sound | Trevor Rabin | Music |
Sound | Christopher Boyes | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Bob Badami | Music Supervisor |
Crew | John Frazier | Special Effects Coordinator |
Sound | Doc Kane | ADR Mixer |
Art | Julian Ashby | Art Direction |
Costume & Make-Up | Judianna Makovsky | Costume Design |
Crew | Lucy Allen | Stunts |
Production | Barry H. Waldman | Executive Producer |
Production | Barry H. Waldman | Unit Production Manager |
Crew | Stuart Clark | Stunt Double |
Art | Drew Boughton | Supervising Art Director |
Costume & Make-Up | Robin Beauchesne | Makeup Artist |
Directing | Jon Turteltaub | Director |
Production | Jon Turteltaub | Producer |
Costume & Make-Up | Ilona Herman | Makeup & Hair |
Camera | Ian Fox | Camera Operator |
Directing | Geoffrey Hansen | First Assistant Director |
Writing | Jim Kouf | Characters |
Production | Oren Aviv | Executive Producer |
Writing | Oren Aviv | Characters |
Production | Charles Segars | Executive Producer |
Writing | Charles Segars | Characters |
Writing | Cormac Wibberley | Screenplay |
Writing | Cormac Wibberley | Story |
Writing | Marianne Wibberley | Screenplay |
Writing | Marianne Wibberley | Story |
Editing | David Rennie | Editor |
Art | Dominic Watkins | Production Design |
Sound | Odin Benitez | Sound Effects Editor |
Writing | Gregory Poirier | Story |
Art | Fainche MacCarthy | Set Decoration |
Crew | Jayson Dumenigo | Utility Stunts |
Sound | Gary Wright | Sound Effects Editor |
Costume & Make-Up | Kathe Swanson | Key Hair Stylist |
Crew | Marc Schaffer | Stunt Double |
Sound | Todd Toon | Sound Effects Editor |
Crew | Paul Howell | Stunts |
Sound | Kimberly Harris | Supervising ADR Editor |
Crew | Corey Michael Eubanks | Stunts |
Crew | Thomas DuPont | Utility Stunts |
Crew | Eddie Yansick | Stunt Double |
Production | Barbara Harris | ADR Voice Casting |
Production | Nicole Daniels | Casting Assistant |
Costume & Make-Up | Greg Funk | Key Makeup Artist |
Crew | Greg Wayne Elam | Stunts |
Art | Al Hobbs | Set Designer |
Art | Nancy Deren | Set Designer |
Crew | Buddy Sosthand | Stunts |
Crew | Jeff Chumas | Stunt Double |
Crew | Nina Armstrong | Stunts |
Camera | Amir Mokri | Director of Photography |
Crew | David Garrick | Stunt Double |
Crew | Richard Bucher | Stunt Double |
Crew | Brett A. Jones | Stunt Double |
Crew | Brian Brown | Stunts |
Crew | Ben Collins | Stunt Double |
Crew | John Dixon | Stunt Double |
Production | Courtney Bright | Casting Associate |
Crew | Kurt D. Lott | Stunts |
Costume & Make-Up | Edouard F. Henriques | Makeup Department Head |
Costume & Make-Up | Helen Monaghan | Costume Supervisor |
Art | Daniel R. Jennings | Set Designer |
Sound | Dan O'Connell | Foley Artist |
Art | A. Todd Holland | Art Direction |
Art | Grant Samson | Leadman |
Sound | John T. Cucci | Foley Artist |
Art | Randall D. Wilkins | Set Designer |
Directing | Julie Pitkanen | Script Supervisor |
Editing | Kurt Smith | Color Timer |
Sound | George Watters II | Supervising Sound Editor |
Sound | Kevin O'Connell | Sound Re-Recording Mixer |
Art | Amanda Moss Serino | Assistant Set Decoration |
Costume & Make-Up | Daniel Grant North | Costume Supervisor |
Lighting | David R. Christensen | Chief Lighting Technician |
Camera | Philippe Carr-Forster | Camera Operator |
Sound | Robert L. Sephton | Sound Effects Editor |
Crew | Bryce Guy Williams | Transportation Coordinator |
Costume & Make-Up | Yolanda Toussieng | Hair Department Head |
Camera | Chris Haarhoff | Camera Operator |
Sound | Steve Durkee | Music Editor |
Crew | Michael Singer | Unit Publicist |
Sound | Greg Steele | ADR Mixer |
Sound | Allen Hartz | Dialogue Editor |
Art | Shari Ratliff | Set Decorating Coordinator |
Sound | David A. Arnold | Dialogue Editor |
Camera | Pete Cavaciuti | Camera Operator |
Sound | Laura Graham | ADR Editor |
Sound | Donald J. Malouf | Sound Effects Editor |
Lighting | Frank Dorowsky | Rigging Gaffer |
Sound | Teri E. Dorman | Supervising Dialogue Editor |
Camera | Fraser Taggart | Second Unit Director of Photography |
Crew | Mark Vanselow | Utility Stunts |
Crew | Dean Grimes | Utility Stunts |
Art | Amy Heinz-Barnett | Set Designer |
Visual Effects | Jim Schwalm | Special Effects Supervisor |
Art | Dale DeStefani | Construction Coordinator |
Camera | Robert Zuckerman | Still Photographer |
Sound | Michele Perrone | ADR Editor |
Art | Ritchie Kremer | Property Master |
Visual Effects | Angie Jones | Animation |
Camera | Les T. Tomita | Key Grip |
Crew | Eliza Coleman | Stunts |
Production | Trevor Waterson | Production Supervisor |
Sound | Jeremy Raub | Music Editor |
Sound | Matthew Harrison | Foley Editor |
Sound | R.J. Palmer | Sound Effects Editor |
Sound | F. Hudson Miller | Sound Effects Editor |
Camera | Zoran Veselic | First Assistant Camera |
Crew | Scotty Richards | Stunt Coordinator |
Sound | Mark Pappas | Foley Editor |
Sound | Peter J. Devlin | Production Sound Mixer |
Sound | Jeanette Surga | Supervising Music Editor |
Sound | Melissa Lytle | Assistant Sound Editor |
Sound | Kevin Cerchiai | Boom Operator |
Sound | Victoria Martin | Foley Supervisor |
Sound | James Ashwill | Foley Mixer |
Camera | Richard Mosier | First Assistant Camera |
Crew | Tami Goldman | Post Production Supervisor |
Crew | Lisa Hoyle | Stunt Double |
Lighting | Joel C. Warren | Chief Lighting Technician |
Art | Robert Dawson | Title Designer |
Crew | Jo McLaren | Stunts |
Camera | Steven Cueva | Second Assistant Camera |
Crew | Jeremy Fry | Stunt Driver |
Crew | Bennie Moore | Stunts |
Crew | George Marshall Ruge | Stunt Coordinator |
Crew | Sarah Franzl | Stunt Driver |
Art | Trevor Goring | Storyboard Artist |
Crew | David Deever | Video Assist Operator |
Sound | Jim Likowski | Foley Editor |
Directing | Christina Fong | Second Assistant Director |
Sound | Douglas Parker | Assistant Sound Editor |
Crew | David Holmes | Stunts |
Sound | Ann L. Thornberg | Assistant Sound Editor |
Sound | Michael Piotrowski | Utility Sound |
Crew | Davey Thompson | Stunt Double |
Costume & Make-Up | Holly Davis | Assistant Costume Designer |
Crew | Hugh Aodh O'Brien | Utility Stunts |
Camera | Michael T. Travers | Best Boy Grip |
Art | Christina Romney-Glotzer | Art Department Coordinator |
Crew | Christopher Leps | Stunt Double |
Camera | Thomas D. Lairson Jr. | Second Assistant Camera |
Crew | Maxine Whittaker | Stunts |
Crew | Noby Arden | Stunt Double |
Crew | Mic Tomasi | Stand In |
Crew | Mike Potter | Stunts |
Crew | Marc Mailley | Stunts |