Επαγγελματίες Απατεώνες (2003)
Ο Ρόι είναι μοναχικός, υποχόνδριος, με τάσεις αγοραφοβίας και εμμονή με την καθαριότητα! Το επάγγελμά του είναι... μικροαπατεώνας! Μαζί με τον νεαρό συνεργάτη του Φρανκ, στήνουν έξυπνα «κόλπα» αποσπώντας χρήματα από τα ανυποψίαστα θύματά τους. Αυτή την εποχή, ο Ρόι και ο Φρανκ ετοιμάζουν ένα μεγάλο «κόλπο», που είναι σίγουροι πως θα τους αποφέρει τεράστια κέρδη. Και αυτήν ακριβώς τη στιγμή, εμφανίζεται εντελώς αναπάντεχα η Άντζελα, η 14χρονη κόρη του Ρόι, που δεν έχει ιδέα για την... επαγγελματική καριέρα του πατέρα της! Η προγραμματισμένη ζωή του Ρόι αναστατώνεται, ο ίδιος αγχώνεται τρομερά ενώ το «κόλπο» κινδυνεύει να τιναχτεί στον αέρα!
Director:
Ridley Scott
Writers:
Ted Griffin, Nicholas Griffin.
Nicolas Cage Roy Waller |
|
Sam Rockwell Frank Mercer |
|
Alison Lohman Angela |
|
Bruce Altman Dr. Klein |
|
Bruce McGill Chuck Frechette |
|
Jenny O'Hara Mrs. Schaffer |
|
Steve Eastin Mr. Schaffer |
|
Beth Grant Laundry Lady |
|
Sheila Kelley Kathy |
|
Fran Kranz Slacker Boyfriend |
|
Tim Kelleher Bishop |
|
Nigel Gibbs Holt |
|
Bill Saito Pharmacist #1 |
|
Tim Maculan Pharmacist #2 |
|
Stoney Westmoreland Man in Line |
|
Lynn Ann Leveridge Bank Clerk |
|
Giannina Facio Bank Teller |
|
Sonya Eddy Parking Garage Cashier |
|
Michael Clossin Long Winded Parking Booth Driver |
|
Kim Cassidy Stripper |
|
Paul Hubbard Store Clerk |
|
Monnae Michaell Carpet Store Manager |
|
Dennis Anderson Cashier |
|
Marco Kyris Pizza Boy |
|
Jerry Hauck Taxi Cab Driver |
|
Jim Zulevic Bartender |
|
Ramsey Malouky Hospital Intern |
|
Andi Sherrill Pharmacy Cashier |
|
Kate Steele Strip Club Waitress |
|
Adam Clark Strip Club Bouncer |
|
Daniel Villarreal Car Wash Employee |
|
Marco Assante Valet Parker |
|
Melora Walters Heather (uncredited) |
|
Larry Vigus Pharmacy Customer (uncredited) |
Production | Robert Zemeckis | Executive Producer |
Production | Steve Starkey | Producer |
Production | Debra Zane | Casting |
Sound | Hans Zimmer | Original Music Composer |
Production | Terri Taylor | Casting Associate |
Editing | Dody Dorn | Editor |
Sound | Dody Dorn | Music Supervisor |
Directing | Ridley Scott | Director |
Production | Ridley Scott | Producer |
Costume & Make-Up | Michael Kaplan | Costume Design |
Camera | John Mathieson | Director of Photography |
Writing | Ted Griffin | Screenplay |
Production | Ted Griffin | Producer |
Directing | K.C. Hodenfield | First Assistant Director |
Sound | Anna MacKenzie | ADR & Dubbing |
Sound | Christopher Assells | Sound Effects Editor |
Sound | Per Hallberg | Supervising Sound Editor |
Production | Jack Rapke | Producer |
Costume & Make-Up | Mary L. Mastro | Hair Department Head |
Production | Sean Bailey | Producer |
Art | Nancy Nye | Set Decoration |
Art | Tom Foden | Production Design |
Production | Giannina Facio | Co-Producer |
Sound | Marc Streitenfeld | Music Editor |
Production | Charles J.D. Schlissel | Co-Producer |
Editing | Adam P. Scott | Associate Editor |
Production | Jack Hayes | Producer's Assistant |
Crew | Ernie Malik | Unit Publicist |
Writing | Eric Garcia | Novel |
Costume & Make-Up | Amy L. Disarro | Makeup Artist |
Crew | Eddie Yansick | Stunt Coordinator |
Crew | Eddie Yansick | Stunt Double |
Crew | Carrick O'Quinn | Stunt Driver |
Costume & Make-Up | Larry Waggoner | Hairstylist |
Crew | Mickey Giacomazzi | Stunts |
Crew | Martin Bresin | Special Effects Coordinator |
Camera | François Duhamel | Still Photographer |
Writing | Nicholas Griffin | Screenplay |
Production | Tannis Vallely | Casting Assistant |
Costume & Make-Up | Tarra D. Day | Makeup Department Head |
Costume & Make-Up | Linda Matthews | Costume Supervisor |
Art | Michael Manson | Art Direction |
Art | Daniel R. Jennings | Assistant Art Director |
Art | John Villarino | Construction Coordinator |
Production | Maguy R. Cohen | Production Assistant |
Art | Cheree Welsh | Art Department Coordinator |
Production | Margaret Mitchell | Production Accountant |
Production | Ray Utarnachitt | Assistant Production Coordinator |
Camera | Mitch Dubin | Camera Operator |
Sound | Michael Minkler | Sound Re-Recording Mixer |
Visual Effects | Cari Thomas | Visual Effects Producer |
Crew | Teresa Kelly | Post Production Supervisor |
Sound | Myron Nettinga | Sound Re-Recording Mixer |
Visual Effects | Sheena Duggal | Visual Effects Supervisor |
Sound | Chris Jargo | ADR & Dubbing |
Production | Janice Polley | Location Manager |
Crew | David Alexander Smith | CG Supervisor |
Costume & Make-Up | Kristina Vogel | Makeup Artist |
Production | Leigh Shanta | Unit Production Manager |
Costume & Make-Up | Allen Weisinger | Makeup Artist |
Sound | Tom Lalley | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Chris Castaldi | Set Production Assistant |
Camera | Steven Meizler | First Assistant Camera |
Crew | Michael Trisler | Stunts |
Writing | René Brar | Story Editor |
Costume & Make-Up | Lorraine Crossman | Set Costumer |
Lighting | James Keys | Rigging Gaffer |
Crew | Andrea Maxwell | Visual Effects Editor |
Art | Adam Khalid | Art Department Coordinator |
Camera | Ralph Mendoza | Helicopter Camera |
Production | Mark Scoon | Executive In Charge Of Production |
Production | Tommy Bernard | Production Assistant |
Crew | Bill Willens | Stunt Driver |
Crew | Ryan Suffern | Set Production Assistant |
Crew | Valerie Johnson | Set Production Assistant |
Directing | Jeff Okabayashi | Second Assistant Director |
Editing | Trudy Yee | Assistant Editor |
Editing | Pablo Prietto | Assistant Editor |
Production | M. Michelle Nishikawa | Production Coordinator |
Editing | Cybele O'Brien | Assistant Editor |
Production | Daniel Villarreal | Production Assistant |
Production | Cheri Jacobs | Second Assistant Accountant |
Crew | Jon Ko | Set Medic |
Directing | Steve Battaglia | Second Second Assistant Director |
Crew | Amy Wilkins | Set Production Assistant |
Production | Scott Cler | Production Secretary |
Production | Jay Sheehan | Production Assistant |
Production | Lisa Dietrick | Producer's Assistant |
Crew | Jessica Rapke | Set Production Assistant |