Πριν ο διάβολος καταλάβει ότι πέθανες (2007)
Όταν δύο αδερφοί οργανώνουν τη ληστεία του κοσμηματοπωλείου των γονιών τους, το εγχείρημα καταλήγει σε πλήρη αποτυχία, πυροδοτώντας μια σειρά γεγονότων που στέλνει τους ίδιους και την οικογένειά τους σε μία συνταρακτική κορύφωση.
Director:
Sidney Lumet
Writer:
Kelly Masterson
Philip Seymour Hoffman Andy Hanson |
|
Ethan Hawke Hank Hanson |
|
Albert Finney Charles Hanson |
|
Marisa Tomei Gina Hanson |
|
Aleksa Palladino Chris Lasorda |
|
Michael Shannon Dex |
|
Amy Ryan Martha Hanson |
|
Sarah Livingston Danielle |
|
Brían F. O'Byrne Bobby Lasorda |
|
Rosemary Harris Nanette Hanson |
|
Blaine Horton Justin |
|
Arija Bareikis Kathrine |
|
Leonardo Cimino William |
|
Lee Wilkof Jake |
|
Damon Gupton Doctor |
|
Myra Lucretia Taylor Grader |
|
Marcia Jean Kurtz Hotel Receptionist |
|
Adrian Martinez Security Guard |
|
Patrick G. Burns Priest |
|
Alice Spivak Receptionist |
|
Natalie Gold Secretary |
|
Keith Davis Attendant |
|
Mateo Gómez Doorman (as Mateo Gomez) |
|
Chris Chalk Officer |
|
Sakina Jaffrey Manager |
|
John Knox Desk Sergeant |
|
James Lally Agent |
|
Jordan Gelber Agent #2 |
|
Megan Byrne Nurse |
|
Guy A. Fortt Vendor |
|
Meredith Patterson Andy's Secretary |
|
Tom Zolandz Junkie |
|
Paul Butler Detective |
|
Anita Sklar Mourner #1 |
|
Josh Mowery Mourner #2 |
|
Diane Bradley Mourner #3 |
|
Richard Lublin Mourner #4 (as Richard K. Lublin) |
|
Bob Colletti Ambulance Driver |
|
Mary DeBellis Mall Shopper (uncredited) |
|
Alex Emanuel Bartender (uncredited) |
|
Zeke Hawkins Hospital Guest (uncredited) |
|
Charles Kopelson Drunk at Bar (uncredited) |
|
Nicholas E. Pagani Taxi Driver (uncredited) |
Sound | Carter Burwell | Original Music Composer |
Sound | Carter Burwell | Orchestrator |
Sound | Carter Burwell | Conductor |
Production | Ellen Lewis | Casting |
Sound | Chris Newman | Production Sound Mixer |
Directing | Sidney Lumet | Director |
Directing | Joseph P. Reidy | First Assistant Director |
Camera | Ron Fortunato | Director of Photography |
Lighting | Michael C. Maronna | Electrician |
Art | Christopher Nowak | Production Design |
Production | William S. Gilmore | Producer |
Crew | Steven Kirshoff | Special Effects Coordinator |
Art | Wing Lee | Art Direction |
Production | David Bergstein | Executive Producer |
Production | Lindsay Chag | Casting |
Sound | Robert Fernandez | Sound Re-Recording Mixer |
Production | Jane Barclay | Executive Producer |
Production | Hannah Leader | Executive Producer |
Writing | Kelly Masterson | Screenplay |
Production | Michael Cerenzie | Producer |
Production | Brian Linse | Producer |
Production | Paul Parmar | Producer |
Production | Eli Klein | Executive Producer |
Editing | Tom Swartwout | Editor |
Costume & Make-Up | Tina Nigro | Costume Design |
Production | Sam Zaharis | Executive Producer |
Production | Belle Avery | Executive Producer |
Production | Jeffry Melnick | Executive Producer |
Production | J.J. Hoffman | Executive Producer |
Production | Guy Pham | Co-Executive Producer |
Production | Joel Corenman | Co-Executive Producer |
Production | Jeff G. Waxman | Co-Producer |
Production | Austin Chick | Co-Producer |
Production | Carol Cuddy | Unit Production Manager |
Production | Carol Cuddy | Line Producer |
Sound | Jay Peck | Foley Artist |
Costume & Make-Up | Wayne Herndon | Hair Department Head |
Art | Jeffrey Rollins | Props |
Camera | Kenneth Fundus | Dolly Grip |
Crew | Peter Epstein | Stunts |
Crew | John Cenatiempo | Stunt Coordinator |
Art | Diane Lederman | Set Decoration |
Crew | Griffin Newman | Production Intern |
Production | Geoffrey Miclat | Casting Associate |
Lighting | William Louthe | Electrician |
Crew | G. A. Aguilar | Stunt Coordinator |
Sound | Mary Ellen Porto | Dialogue Editor |
Sound | Mary Ellen Porto | ADR Editor |
Production | Alvaro Donado | Location Coordinator |
Editing | Jennifer Lilly | Associate Editor |
Camera | Peter Reniers | "B" Camera Operator |
Production | Wendy Benge | Attorney |
Art | Tommy Allen | Property Master |
Costume & Make-Up | Patricia Regan | Makeup Department Head |
Sound | Ryan Collison | Foley Recording Engineer |
Sound | Dave Paterson | Supervising Sound Editor |
Sound | Dave Paterson | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Dominick Tavella | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Damian Volpe | Sound Effects Editor |
Directing | Jessica Lichtner | Script Supervisor |
Production | Meredith Jacobson Marciano | Extras Casting |
Editing | Joe Gawler | Color Timer |
Crew | John Stifanich | Special Effects |
Camera | Bruce MacCallum | "A" Camera Operator |
Costume & Make-Up | Arlynn Abseck | Set Costumer |
Camera | Heather Norton | First Assistant "A" Camera |
Crew | Andy Gilbert | Catering |
Crew | Christopher Weiser | Scenic Artist |
Art | Joseph Proscia | Construction Grip |
Crew | Marcia C. Suter | Scenic Artist |
Sound | Ted Swanscott | ADR Mixer |
Costume & Make-Up | Diana Sikes | Key Hair Stylist |
Camera | Howard Davidson | Dolly Grip |
Crew | Paul Marini | Stunts |
Lighting | Jerry DeBlau | Gaffer |
Crew | Jill Brown | Stunts |
Art | Blythe R.D. Quinlan | Assistant Art Director |
Art | Christine Moosher | Assistant Set Decoration |
Costume & Make-Up | Lucia Lettini | Costumer |
Lighting | Joseph Viano | Rigging Grip |
Crew | Chris Cenatiempo | Stunt Coordinator |
Lighting | Billy Kerwick | Key Rigging Grip |
Sound | Rachel Chancey | Foley Editor |
Sound | Thomas Kodros | Dolby Consultant |
Art | Kelly Solomon | Art Department Coordinator |
Art | Kelly Solomon | Leadman |
Camera | Angelo Di Giacomo | First Assistant "B" Camera |
Production | Han West | Production Assistant |
Sound | Michael Farrow | Scoring Mixer |
Art | Alison Ford | Assistant Art Director |
Camera | Denny Kortze | Second Assistant "A" Camera |
Crew | Grey Cusack | Production Intern |
Sound | Nick Foley | ADR Recordist |
Crew | Gene O'Neill | Transportation Captain |
Lighting | Brooke Stanford | Genetator Operator |
Directing | Amy Lauritsen | Second Assistant Director |
Costume & Make-Up | Debbie Lucas | Seamstress |
Lighting | Eric Leigh | Rigging Gaffer |
Sound | Gregg Harris | Boom Operator |
Camera | Richard Guinness Jr. | Key Grip |
Crew | John Canavan | Transportation Co-Captain |
Sound | Warren A. Weberg | Boom Operator |
Crew | Keith Siglinger | Stunt Double |
Crew | Bob Colletti | Stunt Driver |
Production | Patty Willett | Production Supervisor |
Crew | Richard Bryan Douglas | Special Effects Technician |
Production | Glenn Ferrara | Production Assistant |
Lighting | Richard A. Mitchell | Electrician |
Camera | Brent Poleski | Grip |
Crew | Lilith Jacobs | Post Production Supervisor |
Lighting | Jerad Molkenthin | Electrician |
Crew | Phillip Beck | Special Effects Technician |
Art | Ann Edgeworth | Assistant Property Master |
Sound | Andy Welker | ADR Mixer |
Crew | Carol Green | Unit Publicist |
Costume & Make-Up | Kate Quinlan | Key Costumer |
Camera | Glen Engels | Best Boy Grip |
Visual Effects | Jesse Morrow | Visual Effects |
Editing | Jesse Morrow | Online Editor |
Art | Jason Kadlec | Location Scout |
Editing | Josh Olive | Colorist |
Production | Courtney Aura Freeman | Key Art Production Assistant |
Crew | David Conelli | Driver |
Camera | Kevin Gilligan | Grip |
Costume & Make-Up | Chris Ann Pappas | Assistant Costume Designer |
Art | Joan Winters | Graphic Designer |
Crew | Michael Richard Martin | Set Production Assistant |
Crew | Brandon Blake | Legal Services |
Art | Doug Coleman | Set Dresser |
Costume & Make-Up | Jeong-Hwa Fonkalsrud | Makeup Artist |
Directing | John Silvestri | Second Second Assistant Director |
Costume & Make-Up | Rafael Fraguada | On Set Dresser |
Art | Jim Miller | Construction Coordinator |
Art | Frank Proscia | Key Construction Grip |
Camera | Wesley Battle | Grip |
Lighting | Vincent Camuto Jr. | Electrician |
Lighting | Kenneth Dodd | Best Boy Electric |
Camera | Will Hart | Still Photographer |
Camera | Abby Levine | Digital Imaging Technician |
Camera | Adam Miller | Second Assistant "B" Camera |
Lighting | David Woolner | Electrician |
Production | Erin Mayhugh | Local Casting |
Production | Claire Traeger | Casting Associate |
Production | Adam Vincentz | Extras Casting |
Costume & Make-Up | Nicole Evangelista | Costume Supervisor |
Editing | Michael P. Whipple | Digital Intermediate |
Production | Ralph Pellegrini | Location Assistant |
Production | Daniel Strol | Location Manager |
Production | Abigail Zealey Bess | Assistant Location Manager |
Production | Jason Fritz | Production Secretary |
Production | Jim Hale | Production Accountant |
Production | Patricia Porter | Payroll Accountant |
Production | Beth M. Schniebolk | First Assistant Accountant |
Production | Andrew D. Stocker | Second Assistant Accountant |
Production | Kate Bogle | Production Assistant |
Crew | Brian Hershkowitz | Production Intern |
Production | Michael C. Lizzio | Production Assistant |
Crew | Jesse Toledano | Set Production Assistant |
Crew | Neil Criscuolo | Thanks |