Στενές Επαφές Τρίτου Τύπου (1977)
Κάποιο βράδυ ένας εργάτης βλέπει το φορτηγό του να ακινητοποιείται και τα πάντα γύρω του να λούζονται από εκτυφλωτικό φως. Από την επομένη αισθάνεται διαρκώς ότι πρέπει να ταξιδέψει σε συγκεκριμένη τοποθεσία, όπου κάτι πρωτοφανές πρόκειται να συμβεί. Και ενώ η οικογένειά του ανησυχεί, ο Ρόι ανακαλύπτει ότι δεν είναι ο μόνος που έχει παράξενα προαισθήματα.
Director: Steven Spielberg
Richard Dreyfuss Roy Neary |
|
François Truffaut Claude Lacombe |
|
Teri Garr Ronnie Neary |
|
Melinda Dillon Jillian Guiler |
|
Bob Balaban David Laughlin |
|
J. Patrick McNamara Project Leader |
|
Warren J. Kemmerling Wild Bill |
|
Roberts Blossom Farmer |
|
Phil Dodds ARP Musician |
|
Cary Guffey Barry Guiler |
|
Shawn Bishop Brad Neary |
|
Adrienne Campbell Sylvia Neary |
|
Justin Dreyfuss Toby Neary |
|
Lance Henriksen Robert |
|
Merrill Connally Team Leader |
|
Amy Douglass Implantee |
|
Gene Dynarski Ike |
|
Carl Weathers Military Policeman |
|
Norman Bartold Norman Bartold |
|
F.J. O'Neil ARP Project Member |
|
Hal Barwood Returnee #2 Flt. 19 |
|
Matthew Robbins Returnee #3 Flt. 19 |
|
Gene Rader Hawker |
|
Daniel Nunez Federale |
|
Chuy Franco Federale |
|
Luis Contreras Federale |
|
Galen Thompson Special Forces |
|
John Dennis Johnston Special Forces |
|
Robert Broyles Dirty Tricks #3 |
|
Monty Jordan Special Forces Commander / Helicopter Pilot (uncredited) |
|
Basil Hoffman Longly (uncredited) |
|
Stephen Powers UN Observer (uncredited) |
|
George DiCenzo Major Benchley |
|
Alexander Lockwood Implantee |
|
Josef Sommer Larry Butler |
|
Bill Thurman Air Traffic |
|
James Keane Radio Telescope Team |
|
J. Allen Hynek Man Smoking Pipe at Landing Site (uncredited) |
|
Howard K. Smith Howard K. Smith (uncredited) |
|
Philip Dodds Jean Claude |
|
Mary Gafrey Mrs. Harris |
|
Michael J. Dyer Himself |
|
Roger Ernest Highway Patrolman |
|
Randy Hermann Returnee #1 Flt. 19 |
|
David Anderson Air Traffic Controller |
|
Richard L. Hawkins Air Traffic Controller |
|
Craig Shreeve Air Traffic |
|
Roy E. Richards Air East Pilot |
|
Eumenio Blanco Federale |
|
Dennis McMullen Radio Telescope Team |
|
Cy Young Radio Telescope Team |
|
Tom Howard Radio Telescope Team |
|
Richard Stuart Truck Dispatcher |
|
Bob Westmoreland Load Dispatcher |
|
Matt Emery Support Leader |
|
John Ewing Dirty Tricks #1 |
|
Kirk Raymond Dirty Tricks #4 |
|
Keith Atkinson Dirty Tricks #2 |
Sound | John Williams | Original Music Composer |
Directing | Steven Spielberg | Director |
Writing | Steven Spielberg | Writer |
Editing | Michael Kahn | Editor |
Production | Juliet Taylor | Casting |
Camera | John A. Alonzo | Additional Director of Photography |
Camera | Steven Poster | Second Unit Director of Photography |
Art | Joe Alves | Production Design |
Art | Phil Abramson | Set Decoration |
Production | Clark L. Paylow | Producer |
Crew | Buddy Joe Hooker | Stunt Coordinator |
Visual Effects | Carlo Rambaldi | Visual Effects |
Camera | László Kovács | Additional Director of Photography |
Visual Effects | Douglas Trumbull | Visual Effects Director |
Camera | Vilmos Zsigmond | Director of Photography |
Production | Julia Phillips | Producer |
Production | Michael Phillips | Producer |
Production | Shari Rhodes | Casting |
Art | Daniel A. Lomino | Art Direction |
Writing | Matthew Robbins | Writer |
Writing | Hal Barwood | Writer |
Camera | Nick McLean | Camera Operator |
Sound | Frank E. Warner | Supervising Sound Effects Editor |
Crew | Bobby Bass | Stunts |
Directing | Charlsie Bryant | Script Supervisor |
Art | George Jenson | Production Illustrator |
Crew | Henry Kingi | Stunt Driver |
Writing | Jerry Belson | Writer |
Writing | John Hill | Writer |
Crew | Craig R. Baxley | Stunt Driver |
Sound | Kenneth Wannberg | Music Editor |
Sound | Don MacDougall | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Denny Arnold | Stunts |
Crew | Jeannie Epper | Stunts |
Art | Sam Gordon | Property Master |
Crew | Melvin Jones | Stunts |
Directing | Jim Bloom | Second Assistant Director |
Costume & Make-Up | Edie Panda | Hairdresser |
Costume & Make-Up | Bob Westmoreland | Makeup Supervisor |
Sound | Robert Knudson | Sound Re-Recording Mixer |
Visual Effects | Robert Swarthe | Animation Supervisor |
Crew | Monty Jordan | Utility Stunts |
Crew | Stephen Powers | Stunts |
Lighting | Earl Gilbert | Gaffer |
Camera | Pete Turner | Still Photographer |
Camera | Peter Sorel | Still Photographer |
Camera | Jim Coe | Still Photographer |
Production | Murray Weissman | Publicist |
Production | Al Ebner | Publicist |
Production | Joe O'Har | Location Manager |
Sound | Jack Schrader | Supervising Dialogue Editor |
Visual Effects | Richard Yuricich | VFX Director of Photography |
Art | Dan Perri | Title Designer |
Crew | Jerry Brutsche | Stunt Driver |
Directing | Charles Myers | Assistant Director |
Visual Effects | Harry Moreau | Animation |
Production | Carol Bidault de L'Isle | Production Assistant |
Production | Peggy Rosson | Production Accountant |
Art | Bill Parks | Construction Manager |
Sound | Stephen Katz | Sound Supervisor |
Production | Joyce Goldberg | Production Secretary |
Production | Gail Siemers | Production Secretary |