Η Διάσωση του Στρατιώτη Ράιαν (1998)
Ενώ ο Β΄ Παγκόσμιος Πόλεμος μαίνεται στην Ευρώπη, στην Αμερική μία μητέρα καταρρέει μαθαίνοντας ότι οι τρεις από τους τέσσερις γιους της, που βρίσκονται στο μέτωπο, έχουν σκοτωθεί. Μπροστά σε αυτή τη τραγωδία, ένας στρατηγός δίνει εντολή να συσταθεί ομάδα διάσωσης του τέταρτου γιου που θεωρείται αγνοούμενος.
Director: Steven Spielberg
Tom Hanks Captain John H. Miller |
|
Tom Sizemore Technical Sergeant Michael Horvath |
|
Edward Burns Private Richard Reiben |
|
Matt Damon Private James Francis Ryan |
|
Barry Pepper Private Daniel Jackson |
|
Adam Goldberg Private Stanley Mellish |
|
Vin Diesel Private Adrian Caparzo |
|
Giovanni Ribisi T-Medic Irwin Wade |
|
Jeremy Davies Corporal Timothy Upham |
|
Joerg Stadler Steamboat Willie |
|
Paul Giamatti Sergeant William Hill |
|
Ted Danson Captain Fred Hamill |
|
Dennis Farina Lieutenant Colonel Walter Anderson |
|
Max Martini Corporal Henderson |
|
Dylan Bruno Toynbe |
|
Daniel Cerqueira Weller |
|
Demetri Goritsas Parker |
|
Ian Porter Trask |
|
Gary Sefton Rice |
|
Julian Spencer Garrity |
|
Steve Griffin Wilson |
|
William Marsh Lyle |
|
Marc Cass Fallon |
|
Markus Napier Major Hoess |
|
Neil Finnighan Ramelle Paratrooper |
|
Peter Miles Ramelle Paratrooper |
|
Paul Garcia Field HQ Major |
|
Seamus McQuade Field HQ Aide |
|
Ronald Longridge Coxswain |
|
Adam Shaw Delancey |
|
Rolf Saxon Lieutenant Briggs |
|
Corey Johnson Radioman |
|
Loclann Aiken Soldier on the Beach |
|
John Barnett Soldier on the Beach |
|
Maclean Burke Soldier on the Beach |
|
Victor Burke Soldier on the Beach |
|
Aiden Condron Soldier on the Beach |
|
Paschal Friel Soldier on the Beach |
|
Shane Hagan Soldier on the Beach |
|
Paul Hickey Soldier on the Beach |
|
Shane Johnson Soldier on the Beach |
|
Laird Macintosh Soldier on the Beach |
|
Brian Maynard Soldier on the Beach |
|
Martin McDougall Soldier on the Beach |
|
Mark Phillips Soldier on the Beach |
|
Lee Aaron Rosen Soldier on the Beach |
|
Andrew Scott Soldier on the Beach |
|
Matthew Sharp Soldier on the Beach |
|
Vincent Walsh Soldier on the Beach |
|
Grahame Wood Soldier on the Beach |
|
John Sharian Corporal |
|
Glenn Wrage Doyle |
|
Crofton Hardester Senior Medical Officer |
|
Martin Hub Czech Wehrmacht Soldier |
|
Raffaello Degruttola Goldman |
|
Nigel Whitmey Private Boyd |
|
Sam Ellis Private Hastings |
|
Erich Redman German #1 |
|
Tilo Keiner German #2 |
|
Stephan Grothgar German #3 / Voice on Bullhorn |
|
Stephane Cornicard Jean |
|
Michelle Evans Jean's Wife |
|
Martin Beaton Jean's Son |
|
Anna Maguire Jean's Daughter |
|
Nathan Fillion Minnesota Ryan |
|
Leland Orser Lieutenant DeWindt |
|
Michael Mantas Paratrooper Lieutenant |
|
David Vegh Paratrooper Oliver |
|
Ryan Hurst Paratrooper Mandelsohn |
|
Nick Brooks Paratrooper Joe |
|
Sam Scudder Paratrooper #1 |
|
John Walters Old French Man |
|
Dorothy Grumbar Old French Woman |
|
James Innes-Smith MP Lieutenant |
|
Harve Presnell General Marshall |
|
Dale Dye War Department Colonel |
|
Bryan Cranston War Department Colonel |
|
David Wohl War Department Captain |
|
Eric Loren War Department Lieutenant |
|
Valerie Colgan War Department Clerk |
|
Amanda Boxer Mrs. Margaret Ryan |
|
Harrison Young Ryan as Old Man |
|
Kathleen Byron Old Mrs. Ryan |
|
Rob Freeman Ryan's Son |
|
Thomas Gizbert Ryan's Grandson |
|
Nina Muschallik Ryan's Granddaughter (uncredited) |
|
Taylor Murphy Sergeant Blaine (uncredited) |
|
Mac Steinmeier Waffen SS Soldier (uncredited) |
|
Derek Lea Bangalore Assistant (uncredited) |
|
Leo Stransky German Sniper (uncredited) |
|
Vincent Ventresca Soldier on Beach (uncredited) |
Sound | John Williams | Original Music Composer |
Sound | John Williams | Conductor |
Production | Denise Chamian | Casting |
Production | Gary Levinsohn | Producer |
Directing | Steven Spielberg | Director |
Production | Steven Spielberg | Producer |
Camera | Janusz Kamiński | Director of Photography |
Editing | Michael Kahn | Editor |
Costume & Make-Up | Joanna Johnston | Costume Design |
Production | Bonnie Curtis | Co-Producer |
Sound | Gary Rydstrom | Sound Designer |
Art | Thomas E. Sanders | Production Design |
Production | Mark Gordon | Producer |
Visual Effects | Neil Corbould | Special Effects Supervisor |
Sound | Richard Hymns | Supervising Sound Editor |
Production | Ian Bryce | Producer |
Art | Lisa Dean | Set Decoration |
Crew | Shannon Mills | Sound Design Assistant |
Sound | Dennie Thorpe | Foley Artist |
Sound | Tony Eckert | Foley Mixer |
Production | Mark Huffam | Production Manager |
Production | Mark Huffam | Associate Producer |
Directing | Sergio Mimica-Gezzan | First Assistant Director |
Crew | Rob Inch | Stunts |
Art | Stephen Bream | Draughtsman |
Art | Alan Tomkins | Art Direction |
Writing | Robert Rodat | Writer |
Sound | Teresa Eckton | Sound Effects Editor |
Art | Kevin Kavanaugh | Assistant Art Director |
Sound | Sandina Bailo-Lape | Foley Editor |
Art | Daniel T. Dorrance | Supervising Art Director |
Editing | Richard Byard | First Assistant Editor |
Production | Allison Lyon Segan | Co-Producer |
Crew | Bill Weston | Stunts |
Visual Effects | Stefen Fangmeier | Visual Effects Supervisor |
Directing | Adam Goodman | Second Assistant Director |
Crew | Neil Finnighan | Stunts |
Art | Chris Seagers | Art Direction |
Art | Ricky Eyres | Art Direction |
Sound | Kenneth Wannberg | Music Editor |
Sound | Robert Jackson | Boom Operator |
Production | Kevin De La Noy | Associate Producer |
Production | Nial Fulton | Location Coordinator |
Sound | John Neufeld | Orchestrator |
Sound | Tony Sereno | Sound Mix Technician |
Crew | Ray Nicholas | Stunts |
Art | Matt Codd | Production Illustrator |
Crew | Simon Crane | Stunt Coordinator |
Costume & Make-Up | Betty Glasow | Hairstylist |
Crew | Marc Cass | Stunts |
Visual Effects | Kathleen Beeler | CG Artist |
Sound | Mary Works | Assistant Dialogue Editor |
Directing | Karen Richards | Second Second Assistant Director |
Crew | Mark Henson | Stunts |
Crew | Dusan Hyska | Stunts |
Sound | Ron Judkins | Sound Mixer |
Crew | Simon Atherton | Armorer |
Crew | Donal O'Farrell | Stunts |
Lighting | Garret Baldwin | Electrician |
Production | Paul Ashton | Location Assistant |
Costume & Make-Up | Lois Burwell | Key Makeup Artist |
Art | Gary Freeman | Standby Art Director |
Art | Tom Brown | Art Direction |
Editing | Michael Trent | Assistant Editor |
Crew | Katie Gabriel | Special Effects Assistant |
Crew | Erica Frauman | Post Production Supervisor |
Sound | Frank E. Eulner | Sound Effects Editor |
Directing | Ana Maria Quintana | Script Supervisor |
Crew | Steve Griffin | Stunts |
Crew | Andy Bennett | Stunts |
Sound | Ethan van der Ryn | Sound Effects Editor |
Crew | Paul Heasman | Stunts |
Camera | David James | Still Photographer |
Lighting | David Devlin | Chief Lighting Technician |
Crew | Ray De-Haan | Stunts |
Crew | Gary Powell | Stunts |
Sound | Ewa Sztompke | Dialogue Editor |
Camera | Ciarán Barry | First Assistant Camera |
Crew | Carol McAulay | Special Effects Coordinator |
Crew | Pavel Cajzl | Stunts |
Crew | Brian Baverstock | Transportation Captain |
Sound | Thomas Whiting | ADR Editor |
Crew | Paul Herbert | Stunts |
Production | Alex Gladstone | Location Manager |
Sound | E. Larry Oatfield | Sound Effects Editor |
Crew | Jim Dowdall | Stunts |
Crew | Gary Birmingham | Driver |
Crew | Alexander Laurant | Visual Effects Art Director |
Crew | Jessica Drake | Dialect Coach |
Crew | Sean McCabe | Stunts |
Costume & Make-Up | Tom Macdonald | Key Set Costumer |
Costume & Make-Up | Sian Grigg | Makeup Artist |
Sound | Gary Summers | Sound Re-Recording Mixer |
Production | Gillian Reynolds | Local Casting |
Camera | John Ott | Camera Car |
Editing | Dale E. Grahn | Color Timer |
Visual Effects | Lori Arnold | Visual Effects Production Manager |
Crew | Tony Lucken | Stunts |
Crew | Pavel Vokoun | Stunts |
Sound | Larry Singer | ADR Supervisor |
Production | Tania Clarke | Assistant Production Coordinator |
Crew | Susan d'Arcy | Unit Publicist |
Visual Effects | Kim Bromley | Visual Effects Producer |
Crew | Jaroslav Pšenička | Stunts |
Crew | Bill Kimberlin | Visual Effects Editor |
Camera | John Flemming | Key Grip |
Sound | Sara Bolder | Dialogue Editor |
Crew | Jason Horwood | Stand In |
Costume & Make-Up | Sarah Hinch | Costume Coordinator |
Crew | Jim Turner | Production Controller |
Art | Lavinia Waters | Art Department Coordinator |
Camera | Alan Hall | Camera Trainee |
Crew | Marc Wolff | Aerial Coordinator |
Crew | Jaroslav Peterka | Stunts |
Crew | David Lištván | Stunts |
Crew | Stuart Clarke | Utility Stunts |
Crew | Kevin Du Toit | Post Production Assistant |
Crew | Brian Hathaway | Transportation Coordinator |
Sound | Dean Drabin | ADR Mixer |
Camera | David O'Brien | Assistant Camera |
Lighting | Marek Bojsza | Electrician |
Crew | Rhys Summerhayes | Set Production Assistant |
Sound | Frank 'Pepe' Merel | Foley Recordist |
Art | Joanna Branch | Art Department Assistant |
Art | Terry Apsey | Construction Coordinator |
Art | Glenn Start | Painter |
Art | Andy Hunt | Sculptor |
Camera | Seamus Corcoran | Camera Operator |
Costume & Make-Up | Sally Turner | Assistant Costume Designer |
Costume & Make-Up | Sheila Fahey | Costume Supervisor |
Costume & Make-Up | Brendan Lonergan | Prosthetics Sculptor |
Costume & Make-Up | Pat Williamson | Seamstress |
Art | Jeff Hay | Set Dresser |
Art | John Mcgregor | Supervising Carpenter |
Crew | Colin Anderson | Chef |
Crew | Aurelia Thomas | Craft Service |
Camera | Rosalyn Ellis | Clapper Loader |
Crew | Michelle Freeborn | Makeup Effects |
Art | Maxie McDonald | Property Master |
Crew | Noel Donnellon | Video Assist Operator |
Lighting | Ricky Pattenden | Best Boy Electric |
Production | George Marshall | Production Accountant |
Production | Elaine Burt | Production Coordinator |
Writing | John Greaves | Storyboard |
Crew | Norman Baker | Machinist |
Costume & Make-Up | Marcus Love-McGuirk | Set Costumer |
Crew | Viktor Cervenka | Stunts |
Crew | Jindřich Klaus | Stunts |
Crew | Peter N. Brown | Carpenter |
Editing | Gary Burritt | Negative Cutter |
Camera | Philip Murphy | Grip |
Costume & Make-Up | Lee Clayton | Tailor |
Sound | James Thatcher | Musician |
Directing | Sara Desmond | Crowd Assistant Director |
Crew | Jürgen Klein | Stunts |
Lighting | Neil Munro | Electrician |
Directing | Martin Krauka | Third Assistant Director |
Costume & Make-Up | Diana Wilson | Key Costumer |
Art | Veronique Fletcher | Assistant Set Dresser |
Crew | R.H. Davies | Marine Coordinator |
Production | Kara Katsoulis | Casting Assistant |
Sound | Denise Whiting | ADR Editor |
Editing | Alexander Garcia | Assistant Editor |
Sound | Cary Stratton | ADR Recordist |
Lighting | Alan Grosch | Electrician |
Lighting | Darren Grosch | Electrician |
Lighting | Paul Kemp | Electrician |
Lighting | Peter O'Toole | Electrician |
Lighting | Steve Pattenden | Electrician |
Lighting | Terry Townsend | Electrician |
Lighting | Terry Mulligan | Chief Lighting Technician |
Costume & Make-Up | Nigel Boyd | Costumer |
Crew | Dominick Hewitt | Stunts |
Costume & Make-Up | Tom Hornsby | Daily Wardrobe |
Camera | Derek Russell | Best Boy Grip |
Crew | Lyndon S. Hellewell | Stunts |
Crew | Lyndon S. Hellewell | Stunt Double |
Production | Sven E. Fahlgren | Post Production Coordinator |
Directing | Daisy Cummins | Third Assistant Director |
Production | Simon Burgess | Assistant Location Manager |
Camera | Tom Jordan | Second Assistant Camera |
Costume & Make-Up | Hugh McAllister | Assistant Hairstylist |
Costume & Make-Up | Fiona Belton | Costume Assistant |
Art | Philippa Bruges | Assistant Set Dresser |
Art | Hillery Cope | Construction Buyer |
Art | Michael Law | Standby Carpenter |
Crew | Michael Bartlett | Special Effects Technician |
Visual Effects | Robert Hill | Visual Effects Camera |
Visual Effects | Amanda K. Montgomery | Visual Effects Production Assistant |
Costume & Make-Up | Anthony Black | Wardrobe Master |
Crew | Sarah Linton | Assistant Chef |
Production | Clodagh Bowers | Assistant Production Coordinator |
Crew | Sara Chappell | Catering |
Crew | Nick Hopkins | Floor Runner |
Production | Jane Burgess | Production Assistant |
Lighting | Ginger McCarthy | Standby Rigger |
Crew | Pavel Krátký | Stunts |
Crew | Steve Caswell | Stunts |
Crew | Dimo Lipitkovský | Stunts |
Crew | Jeff Hewitt-Davis | Stunts |
Crew | Aris Comninos | Stunts |
Crew | Michael Mohr | Stunts |
Crew | David Murphy | Carpenter |