Παιχνίδια Πολέμου (1983)
Ο Ντέιβιντ Λάιτμαν, μαθητής Λυκείου, έχει ταλέντο στο χάκινγκ. Αλλά όταν ψάχνει να βρει ένα σύστημα υπολογιστή για να παίξει καινούρια παιχνίδια, άθελά του εισβάλει στον υπολογιστή Παιχνιδιών Πολέμου του Υπουργείου Αμύνης και προκαλεί άθελά του παγκόσμια αναστάτωση όταν ο υπολογιστής ξεκινάει να παίζει στα αλήθεια ένα σενάριο θερμοπυρηνικού πολέμου. Τώρα ο Ντέιβιντ μαζί με την κοπέλα του και τον κατασκευαστή του υπολογιστή πρέπει να προσπαθήσουν πριν τελειώσει ο χρόνος του παιχνιδιού να αποτρέψουν έναν παγκόσμιο Αρμαγεδδών.
Director:
John Badham
Writers:
Walter F. Parkes, Lawrence Lasker.
Matthew Broderick David Lightman |
|
Dabney Coleman McKittrick |
|
John Wood Stephen Falken |
|
Ally Sheedy Jennifer |
|
Barry Corbin General Beringer |
|
Juanin Clay Pat Healy |
|
Kent Williams Cabot |
|
Dennis Lipscomb Watson |
|
Joe Dorsey Conley |
|
Irving Metzman Richter |
|
Michael Ensign Beringer's Aide |
|
William Bogert Mr. Lightman |
|
Susan Davis Mrs. Lightman |
|
James Tolkan Wigan |
|
David Clover Stockman |
|
Drew Snyder Ayers |
|
John Garber Corporal in the Infirmary |
|
Duncan Wilmore Major Lem |
|
Billy Ray Sharkey Radar Analyst |
|
John Spencer Jerry |
|
Michael Madsen Steve |
|
James Lemp Commander |
|
Gary Bisig Deputy |
|
Gary Sexton Technician |
|
Jason Bernard Captain Knewt |
|
Frankie Hill Airman Fields |
|
Jesse D. Goins Sergeant |
|
Alan Blumenfeld Mr. Liggett |
|
Len Lawson Boys Vice Principal |
|
Maury Chaykin Jim Sting |
|
Eddie Deezen Malvin |
|
Stephen Lee Sgt. Schneider |
|
Lucinda Crosby Nurse in Infirmary |
|
Stack Pierce Airman |
|
Art LaFleur Guard |
|
Brad David Flight Pilot Leader |
|
Martha Shaw Vice Principal's Secretary |
|
Howie Allen Boy in Arcade |
|
Michael Adams Travis |
|
James Ackerman Joshua |
|
Jim Harriott Newscaster |
|
Tom Lawrence Sgt. Sims |
|
Frances E. Nealy Visitor |
|
Charles Akins Major Ford |
|
Glenn Standifer Major Wenstin |
|
Edward Jahnke NORAD Officer |
|
Paul V. Picerni Jr. Technician |
|
William H. Macy NORAD Officer (uncredited) |
Art | Angelo P. Graham | Production Design |
Art | James J. Murakami | Art Direction |
Editing | Tom Rolf | Editor |
Directing | Harold Michelson | Continuity |
Writing | Walter F. Parkes | Screenplay |
Camera | William A. Fraker | Director of Photography |
Directing | John Badham | Director |
Writing | Lawrence Lasker | Screenplay |
Production | Leonard Goldberg | Executive Producer |
Production | Richard Hashimoto | Producer |
Production | Harold Schneider | Producer |
Sound | Arthur B. Rubinstein | Original Music Composer |
Production | Wallis Nicita | Casting |
Art | Jerry Wunderlich | Set Decoration |
Costume & Make-Up | Barry Francis Delaney | Costume Design |
Crew | Al Jones | Stunts |
Sound | Joe Tuley | Music Editor |
Production | Robert Eggenweiler | Location Manager |
Camera | Steve Yaconelli | Camera Operator |
Directing | Newt Arnold | First Assistant Director |
Crew | Rick Avery | Stunts |
Costume & Make-Up | Lynda Gurasich | Hairstylist |
Directing | Robert J. Doherty | Assistant Director |
Crew | John Garber | Dialogue Coach |
Crew | Michael Adams | Stunt Coordinator |
Crew | Tom Elliott | Stunts |
Costume & Make-Up | Ray Summers | Wardrobe Supervisor |
Costume & Make-Up | Michael Germain | Makeup Artist |
Sound | Milton C. Burrow | Supervising Sound Effects Editor |
Camera | Ralph Nelson Jr. | Still Photographer |
Camera | David E. Diano | Assistant Camera |
Sound | Carlos Delarios | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Michael J. Kohut | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Aaron Rochin | Sound Re-Recording Mixer |
Visual Effects | Michael L. Fink | Visual Effects Supervisor |
Crew | Lyla Foggia | Unit Publicist |
Sound | Willie D. Burton | Sound Mixer |
Production | Robert C. Decker | Location Manager |
Crew | Marguerite Happy | Stunts |
Crew | Marguerite Happy | Stunt Double |
Lighting | Doug Pentek | Chief Lighting Technician |
Art | John M. Schenk | Assistant Property Master |
Art | Gregg H. Bilson | Property Master |
Art | Robert Scaife | Construction Coordinator |
Lighting | Gerald H. Boatright | Assistant Chief Lighting Technician |
Sound | William L. Manger | Supervising Sound Effects Editor |
Editing | Ray Martin | Color Timer |
Camera | Gary R. Dodd | Key Grip |
Costume & Make-Up | Brenda Todd | Makeup Artist |
Editing | Liz Randol | Assistant Editor |
Sound | Mark Hoder | Orchestrator |
Production | Joy Anzarouth | Production Coordinator |