Η Ιστορία των Παιχνιδιών 2 (1999)
Κινούμενα ΣχέδιαΚωμωδίαΟικογενειακή
Ο Γούντι βρίσκεται στα χέρια ενός παιχνιδοπώλη, που τον θεωρεί συλλεκτικό κομμάτι. Ο αστροναύτης Μπαζ και οι φίλοι του όμως δεν θα μείνουν με σταυρωμένα τα χέρια και θα τρέξουν να τον σώσουν. Όμως ο Γούντι αρχίζει να θεωρεί την προσφορά του παιχνιδοπώλη δελεαστική.
Director:
John Lasseter
Writers:
Andrew Stanton, Rita Hsiao, Doug Chamberlin, Chris Webb.
Tom Hanks Woody (voice) |
|
Tim Allen Buzz Lightyear (voice) |
|
Joan Cusack Jessie the Yodeling Cowgirl (voice) |
|
Kelsey Grammer Stinky Pete the Prospector (voice) |
|
Don Rickles Mr. Potato Head (voice) |
|
Jim Varney Slinky Dog (voice) |
|
Wallace Shawn Rex the Green Dinosaur (voice) |
|
John Ratzenberger Hamm the Piggy Bank (voice) |
|
Annie Potts Bo Peep (voice) |
|
Wayne Knight Al McWhiggin (voice) |
|
John Morris Andy (voice) |
|
Laurie Metcalf Andy's Mom (voice) |
|
Estelle Harris Mrs. Potato Head (voice) |
|
R. Lee Ermey Army Sarge (voice) |
|
Jodi Benson Tour Guide Barbie / Barbie on Backpack (voice) |
|
Jonathan Harris Geri the Cleaner (voice) |
|
Joe Ranft Wheezy the Penguin / Heimlich (voice) |
|
Andrew Stanton Evil Emperor Zurg (voice) |
|
Jeff Pidgeon Green Aliens / Mr. Spell (voice) |
|
Jack Angel Rocky Gibraltar / Shark (voice) |
|
Bob Bergen Green Army Men (voice) |
|
Mary Kay Bergman Jessie - yodeling / additional voices (voice) |
|
Sheryl Bernstein (voice) |
|
Rodger Bumpass Clerk (voice) |
|
Corey Burton Woody's Roundup Announcer (voice) |
|
Rachel Davey (voice) |
|
Debi Derryberry (voice) |
|
Jessica Evans Woman #2 (voice) |
|
Bill Farmer Man #1 (voice) |
|
Pat Fraley Toy Store Buzz Lightyears (voice) |
|
Jess Harnell Man #2 (voice) |
|
John Lasseter Blue Rock 'Em Sock 'Em Robot (voice) |
|
Nicolette Little Little Girl at Yard Sale (voice) |
|
Sherry Lynn Barbie Girl (voice) |
|
Mickie McGowan Mom at Yard Sale (voice) |
|
Phil Proctor Sign-off Voice / Airline Rep / Mr. Konishi (voice) |
|
Jan Rabson Japanese Businessman (voice) |
|
Carly Schroeder (voice) |
|
Madylin Sweeten Woman #1 (voice) |
|
Hannah Unkrich Molly Davis (voice) |
|
Lee Unkrich Red Rock 'Em Sock 'Em Robot (voice) |
|
Andi Peters Additional Voices (voice) |
|
Dave Foley Flik the Ant (voice) (uncredited) |
|
Frank Welker Bullseye / Buster (voice) ( uncredited) |
Writing | Andrew Stanton | Screenplay |
Writing | Andrew Stanton | Story |
Editing | Lee Unkrich | Editor |
Directing | Lee Unkrich | Co-Director |
Production | Graham Walters | Production Manager |
Crew | David Reynolds | Additional Writing |
Directing | John Lasseter | Director |
Writing | John Lasseter | Story |
Editing | David Ian Salter | Editor |
Editing | Richard Halsey | Additional Editing |
Sound | Gary Rydstrom | Sound Designer |
Sound | Gary Rydstrom | Sound Re-Recording Mixer |
Visual Effects | Kori Rae | Animation Manager |
Visual Effects | Jill Culton | Character Designer |
Sound | Randy Newman | Original Music Composer |
Sound | Randy Newman | Songs |
Sound | Randy Newman | Orchestrator |
Editing | Jim Stewart | Additional Editing |
Visual Effects | Harley Jessup | Visual Development |
Crew | Glenn McQueen | Supervising Animator |
Visual Effects | Rich Quade | Animation |
Lighting | Jean-Claude Kalache | Lighting Supervisor |
Visual Effects | Eben Ostby | Character Modelling Supervisor |
Art | Sophie Vincelette | Set Dresser |
Production | Ruth Lambert | Casting |
Production | Mary Hidalgo | Casting |
Crew | Samuel Lord Black | Software Engineer |
Writing | Joe Ranft | Story Supervisor |
Visual Effects | Bud Luckey | Character Designer |
Visual Effects | Ken Mitchroney | Character Designer |
Visual Effects | Angus MacLane | Animation |
Art | Bryn Imagire | Art Direction |
Visual Effects | Bryn Imagire | Shading |
Visual Effects | Glenn Kim | CG Painter |
Visual Effects | Laura Phillips | CG Painter |
Visual Effects | Yvonne Herbst | CG Painter |
Visual Effects | Robin Cooper | CG Painter |
Visual Effects | Randy Berrett | CG Painter |
Visual Effects | Randy Berrett | Character Designer |
Visual Effects | Gary Schultz | Modeling |
Visual Effects | Nathaniel McLaughlin | Character Designer |
Art | Jerome Ranft | Sculptor |
Art | Norm DeCarlo | Sculptor |
Crew | Patrick Lin | Sequence Leads |
Crew | Shawn Brennan | Sequence Leads |
Crew | Gregg Olsson | Sequence Leads |
Directing | Derek Williams | Layout |
Art | Derek Williams | Set Dresser |
Directing | Robert Anderson | Layout |
Directing | Mark Sanford | Layout |
Crew | Jeremy Lasky | Sequence Leads |
Visual Effects | Billy Merritt | Animation |
Visual Effects | Brett Pulliam | Animation |
Visual Effects | Bret Parker | Animation |
Visual Effects | Gini Cruz Santos | Animation |
Art | Jon Childress Farmer | Set Dresser |
Costume & Make-Up | David Eisenmann | Set Dressing Supervisor |
Crew | Sarah Jo Helton | Schedule Coordinator |
Visual Effects | Doug Sweetland | Animation |
Visual Effects | Scott Clark | Animation |
Visual Effects | Andrew Gordon | Animation |
Visual Effects | Shawn Krause | Animation |
Visual Effects | Jeff Pratt | Animation |
Visual Effects | David DeVan | Animation |
Visual Effects | Stephen Gregory | Animation |
Visual Effects | John Kahrs | Animation |
Visual Effects | Bobby Podesta | Animation |
Visual Effects | Kyle Balda | Animation Director |
Visual Effects | Stephen Barnes | Animation |
Visual Effects | Michael Berenstein | Animation |
Visual Effects | Brett Coderre | Animation |
Visual Effects | Jimmy Hayward | Animation |
Visual Effects | Nancy Kato | Animation |
Visual Effects | Bobby Beck | Animation |
Visual Effects | Tim Crawfurd | Animation |
Visual Effects | Ike Feldman | Animation |
Visual Effects | Karen Kiser | Animation |
Visual Effects | Wendell Lee | Animation |
Visual Effects | Daniel Mason | Animation |
Visual Effects | James Ford Murphy | Animation |
Visual Effects | Robert H. Russ | Animation |
Visual Effects | Patty Kihm Stevenson | Animation |
Visual Effects | David Tart | Animation |
Visual Effects | Jon Mead | Animation |
Visual Effects | Peter Nash | Animation |
Visual Effects | Sanjay Patel | Animation |
Visual Effects | Alan Sperling | Animation |
Visual Effects | Ross Stevenson | Animation |
Visual Effects | J. Warren Trezevant | Animation |
Visual Effects | Adam Wood | Animation |
Visual Effects | Tasha Wedeen | Animation |
Visual Effects | Kureha Yokoo | Animation |
Visual Effects | Paul Mendoza | Fix Animator |
Visual Effects | Jenni Tsoi | Animation Fix Coordinator |
Editing | Ken Schretzmann | Additional Editing |
Crew | Robert Grahamjones | Second Film Editor |
Editing | Torbin Xan Bullock | Additional Editorial Assistant |
Editing | Katherine Ringgold | Additional Editorial Assistant |
Editing | Axel Geddes | Additional Editorial Assistant |
Editing | Chris Vallance | Additional Editorial Assistant |
Editing | Mark Yeager | Additional Editorial Assistant |
Editing | Luis Alvarez y Alvarez | Additional Editorial Assistant |
Editing | Jack Curtis Dubowsky | Additional Editorial Assistant |
Visual Effects | Christian Hoffman | Modeling |
Lighting | Christian Hoffman | Master Lighting Artist |
Visual Effects | Mark Adams | Modeling |
Visual Effects | James Bancroft | Modeling |
Visual Effects | Paul Aichele | Modeling |
Lighting | Jason Bickerstaff | Lighting Technician |
Visual Effects | Daniel McCoy | Shading |
Visual Effects | Ben Jordan | Shading |
Visual Effects | David Batte | Shading |
Lighting | Janet Lucroy | Lighting Technician |
Lighting | Joyce Powell | Master Lighting Artist |
Visual Effects | Lauren Alpert | Modeling |
Lighting | Lauren Alpert | Master Lighting Artist |
Crew | Brad Andalman | Software Engineer |
Crew | Rob Cook | Software Engineer |
Crew | Bena Currin | Software Engineer |
Crew | Thomas Hahn | Software Engineer |
Crew | John Alex | Software Engineer |
Crew | Ronen Barzel | Software Engineer |
Crew | Tom Duff | Software Engineer |
Camera | Perrin Cutting | Camera Department Manager |
Camera | Louis Rivera | Camera Supervisor |
Crew | Drew Rogge | Software Engineer |
Camera | Don Conway | Camera Technician |
Crew | David DiFrancesco | Photoscience Manager |
Production | Catherine Roehl | Production Accountant |
Crew | Erik Forman | Information Systems Manager |
Crew | Paul Cichocki | Post Production Supervisor |
Sound | Doc Kane | ADR & Dubbing |
Sound | Michael Silvers | Supervising Sound Editor |
Sound | Shannon Mills | Sound Effects Editor |
Sound | Dennie Thorpe | Foley |
Sound | Jana Vance | Foley |
Sound | Bruno Coon | Supervising Music Editor |
Writing | Pete Docter | Story |
Visual Effects | Ash Brannon | Animation |
Writing | Ash Brannon | Story |
Directing | Ash Brannon | Co-Director |
Visual Effects | Ash Brannon | Character Designer |
Writing | Rita Hsiao | Screenplay |
Writing | Doug Chamberlin | Screenplay |
Writing | Chris Webb | Screenplay |
Production | Karen Robert Jackson | Producer |
Production | Sarah McArthur | Executive Producer |
Production | Helene Plotkin | Producer |
Camera | Sharon Calahan | Director of Photography |
Editing | Edie Ichioka | Editor |
Art | William Cone | Production Design |
Art | Jim Pearson | Production Design |
Visual Effects | Jim Pearson | Character Designer |
Sound | Teresa Eckton | Sound Effects Editor |
Sound | Tom Myers | Sound Designer |
Visual Effects | Guido Quaroni | Shading |
Visual Effects | Guido Quaroni | Modeling |
Sound | Lisa Jaime | Music Editor |
Crew | Galyn Susman | Supervising Technical Director |
Sound | Ira Hearshen | Orchestrator |
Editing | Mildred Iatrou | Additional Editing |
Editing | Lindsey Collins | Editorial Manager |
Production | Mickie McGowan | ADR Voice Casting |
Visual Effects | Colin Brady | Character Designer |
Sound | Ronald G. Roumas | Sound Recordist |
Visual Effects | Karen Prell | Animation |
Lighting | Reid Gershbein | Lighting Technician |
Crew | Chris Perry | Software Engineer |
Visual Effects | Dylan Brown | Animation Director |
Visual Effects | Anthony Scott | Animation |
Visual Effects | Mark Oftedal | Animation |
Crew | Chris Montan | Executive Music Producer |
Visual Effects | Mark A. Walsh | Animation |
Editing | Jennifer Leo Russ | First Assistant Editor |
Crew | Barney Jones | Temp Music Editor |
Crew | David Slusser | Temp Music Editor |
Visual Effects | Michael Parks | Animation |
Sound | Armen Ksajikian | Musician |
Visual Effects | Timothy Hittle | Animation |
Visual Effects | Mike Quinn | Animation |
Visual Effects | Dave Gordon | Visual Development |
Visual Effects | Peter Lepeniotis | Animation |
Visual Effects | Sean Hargreaves | Visual Development |
Visual Effects | Stephen King | Modeling |
Visual Effects | Christina Yim | Animation |
Art | Graham Moloy | Set Dresser |
Editing | Lucas Putnam | Additional Editorial Assistant |
Editing | Sarah Schubart | Additional Editorial Assistant |
Visual Effects | Steven Clay Hunter | Animation |
Art | Steven Clay Hunter | Additional Storyboarding |
Crew | Kristina Perez | Systems Administrators & Support |
Sound | Al Nelson | Assistant Sound Editor |
Sound | Gary Summers | Sound Re-Recording Mixer |
Editing | Dale E. Grahn | Color Timer |
Production | A.J. Riebli III | Production Office Coordinator |
Crew | M.T. Silvia | Systems Administrators & Support |
Art | Susan Bradley | Title Designer |
Directing | Adam Schnitzer | Layout |
Visual Effects | Mark R.R. Farquhar | Animation |
Crew | Bruce Perens | Software Engineer |
Visual Effects | David Orecklin | Animation Department Coordinator |
Editing | Steven Liu | Assistant Editor |
Crew | Kitt Hirasaki | Software Engineer |
Visual Effects | Mark Fontana | Shading |
Sound | Mary Helen Leasman | Foley Editor |
Crew | James Burgess | Photoscience Manager |
Sound | Jennifer Barin | Sound Recordist |
Sound | Jonathan Sacks | Orchestrator |
Visual Effects | Dan Lee | Character Designer |
Visual Effects | Ethan Hurd | Animation |
Lighting | Jesse Hollander | Master Lighting Artist |
Camera | Jeff Wan | Camera Technician |
Visual Effects | Doug Sheppeck | Animation |
Directing | Roman Figun | Layout |
Lighting | Kelly O'Connell | Lighting Technician |
Visual Effects | Kelly O'Connell | Modeling |
Editing | Tom Freeman | Additional Editorial Assistant |
Sound | Susan Sanford | Foley Editor |
Art | Matt White | Art Department Manager |
Art | David Skelly | Assistant Art Director |
Art | Jen Kinavey | Art Department Coordinator |
Directing | Wade Childress | Layout |
Directing | Craig McGillivray | Layout |
Directing | Stephen Moros | Layout |
Visual Effects | Nicolas Alan Barillaro | Animation |
Visual Effects | Jennifer Cha | Animation |
Visual Effects | Melanie Cordan | Animation |
Visual Effects | Bob Koch | Animation |
Visual Effects | Karyn Metlen | Animation |
Visual Effects | Valerie Mih | Animation |
Visual Effects | Andrea Schultz | Fix Animator |
Editing | Christian Hill | Additional Editorial Assistant |
Editing | Mike Marsh | Additional Editorial Assistant |
Visual Effects | Michael R. King | Shading |
Lighting | Danielle Feinberg | Master Lighting Artist |
Crew | Miguel Ángel Poveda | Post Production Supervisor |
Visual Effects | Dale Ruffolo | Modeling |
Lighting | Dale Ruffolo | Lighting Artist |
Visual Effects | Rob Jensen | Modeling |
Lighting | Rob Jensen | Master Lighting Artist |
Sound | Andrew Page | Music Director |
Crew | Michael Kass | Software Engineer |
Lighting | Michael B. Johnson | Lighting Technician |
Crew | Michael B. Johnson | Software Engineer |
Crew | Dirk Van Gelder | Software Engineer |
Visual Effects | Patrick Wilson | Modeling |
Crew | Lars R. Damerow | Systems Administrators & Support |
Visual Effects | Cynthia Dueltgen | Modeling |
Lighting | Cynthia Dueltgen | Master Lighting Artist |
Crew | Patrick Guenette | Systems Administrators & Support |
Lighting | Jongo | Lighting Technician |
Visual Effects | Ana Lacaze | Shading |
Lighting | Ana Lacaze | Master Lighting Artist |
Lighting | Ken Lao | Master Lighting Artist |
Lighting | Eileen O'Neill | Lighting Technician |
Visual Effects | Eileen O'Neill | Shading |
Visual Effects | Eileen O'Neill | Modeling |
Visual Effects | Keith Olenick | Shading |
Lighting | John Singh Pottebaum | Lighting Technician |
Visual Effects | John Singh Pottebaum | Shading |
Crew | John Singh Pottebaum | Software Engineer |
Lighting | Allison Torres | Lighting Technician |
Visual Effects | John Warren | Shading |
Crew | Timothy Sorensen | Post Production Assistant |
Crew | Ling Hsu | Systems Administrators & Support |
Lighting | Tom Kim | Lighting Coordinator |
Crew | Chris King | Software Engineer |
Crew | Manny Ponce | Systems Administrators & Support |
Lighting | Sudeep Rangaswamy | Lighting Technician |
Crew | Sudeep Rangaswamy | Software Engineer |
Visual Effects | Don Schreiter | Modeling |
Crew | Michael Shantzis | Software Engineer |
Crew | Nelson Siu | Systems Administrators & Support |
Crew | Heidi Stettner | Software Engineer |
Crew | Andy Thomas | Systems Administrators & Support |
Crew | Tien Truong | Software Engineer |
Crew | Eric Veach | Software Engineer |
Crew | Christopher C. Walker | Systems Administrators & Support |
Crew | Jay Weiland | Systems Administrators & Support |
Crew | Andy Witkin | Software Engineer |
Lighting | Terry McQueen | Lighting Manager |
Lighting | Deborah R. Fowler | Master Lighting Artist |
Visual Effects | Damir Frkovic | Modeling |
Visual Effects | Larry Gritz | Shading |
Crew | Larry Gritz | Software Engineer |
Crew | Alisa Gilden | Information Systems Manager |
Crew | May Pon | Systems Administrators & Support |
Crew | Bryan Bird | Systems Administrators & Support |
Crew | Peter Kaldis | Systems Administrators & Support |
Crew | Michael O'Brien | Information Systems Manager |
Editing | Ed Fuller | First Assistant Editor |
Directing | Lee Cruikshank | Script Coordinator |
Crew | Phil Beffrey | Software Engineer |
Crew | Loren Carpenter | Software Engineer |
Crew | Dan Lyke | Software Engineer |
Crew | Shaun Oborn | Software Engineer |
Crew | Matt Pharr | Software Engineer |
Visual Effects | Ruieta DaSilva | Modeling |
Lighting | Jun Han Cho | Master Lighting Artist |
Lighting | Molly Naughton | Lighting Manager |
Visual Effects | Jenny Head Appleton | Animation Manager |
Lighting | Cynthia Pettit | Lighting Technician |
Crew | Jason B. Hendrix | Systems Administrators & Support |
Crew | Nathan Ardaiz | Systems Administrators & Support |
Crew | George Bagtas | Systems Administrators & Support |
Crew | Adam Beeman | Systems Administrators & Support |
Crew | Gregory Yong Paik | Systems Administrators & Support |
Crew | Edilberto A. Soriano Jr. | Systems Administrators & Support |
Crew | Alex Stahl | Systems Administrators & Support |
Crew | Dallas Wisehaupt | Systems Administrators & Support |
Crew | David Gordon | Systems Administrators & Support |
Crew | Lance Martin | Production Office Assistant |
Crew | Malcolm Blanchard | Software Engineer |
Crew | Eric Lebel | Software Engineer |
Crew | Rona Michele | Temp Sound Editor |
Editing | Anne Pia | Editorial Coordinator |
Editing | Shannon Menendez-Chu | Editorial Production Assistant |
Lighting | Kirk Bowers | Lighting Technician |
Visual Effects | Kirk Bowers | Shading |
Lighting | Brian Daniel Young | Lighting Technician |
Visual Effects | Steve Upstill | Shading |
Visual Effects | David Valdez | Shading |
Crew | Warren Hays | Information Systems Manager |
Crew | Duncan Keefe | Information Systems Manager |
Visual Effects | Roger Rose | Animation |
Camera | Daryl Tucker | Camera Department Production Assistant |