Κάπτεν Χουκ (1991)
ΠεριπέτειαΦαντασίαςΚωμωδίαΟικογενειακή
Ενήλικας πλέον, ο Πίτερ Παν έχει ξεχάσει την παραμυθένια του φύση και έχει αποκτήσει οικογένεια. Όταν ο Κάπτεν Χουκ, προαιώνιος αντίπαλος, απαγάγει τα παιδιά του, αναγκάζεται να επιστρέψει στη χώρα του Ποτέ-Ποτέ για να αναμετρηθούν ξανά.
Director:
Steven Spielberg
Writers:
James V. Hart, Malia Scotch Marmo.
Dustin Hoffman Captain James Hook / Captain Crochet (voice) |
|
Robin Williams Peter Banning / Peter Pan |
|
Bob Hoskins William Smee / Sweeper in Kensington Gardens |
|
Julia Roberts Tinkerbell |
|
Charlie Korsmo Jack 'Jackie' Banning |
|
Amber Scott Maggie Banning |
|
Dante Basco Rufio |
|
Caroline Goodall Moira Banning |
|
Isaiah Robinson Pockets |
|
Arthur Malet Tootles |
|
Jasen Fisher Ace |
|
Raushan Hammond Thud Butt |
|
Glenn Close Gutless |
|
Maggie Smith Granny Wendy |
|
Gwyneth Paltrow Young Wendy |
|
Phil Collins Inspector Good |
|
Stephanie Furst Mermaid |
|
Regina Russell Banali Mermaid |
|
Shannon Marie Kies Mermaid |
|
James Madio Don't Ask |
|
Ryan Francis Young Peter Pan |
|
Max Hoffman 5-Year-Old Peter Pan |
|
Kelly Rowan Peter's Mother |
|
Jake Hoffman Little League Player |
|
Geoffrey Lower Brad |
|
Don S. Davis Dr. Fields |
|
Brad Blumenthal Jim |
|
David Crosby Tickles |
|
Nick Tate Noodler |
|
Jan Cobler Secretary |
|
Tony Burton Bill Jukes |
|
Jeff Bornstein Pirate (uncredited) |
|
Carrie Fisher Woman Kissing on Bridge (uncredited) |
|
George Lucas Man Kissing on Bridge (uncredited) |
|
Jimmy Buffett Shoe-Stealing Pirate (uncredited) |
|
Alex Zuckerman Latchboy |
Sound | John Williams | Original Music Composer |
Production | Bruce Cohen | Associate Producer |
Directing | Bruce Cohen | First Assistant Director |
Sound | Doug Jackson | Sound Editor |
Art | Norman Garwood | Production Design |
Directing | Steven Spielberg | Director |
Production | Kathleen Kennedy | Producer |
Editing | Michael Kahn | Editor |
Editing | William Goldenberg | Additional Editing |
Production | Frank Marshall | Producer |
Crew | Elliot Scott | Thanks |
Camera | Dean Cundey | Director of Photography |
Crew | Deep Roy | Stunts |
Production | Gerald R. Molen | Producer |
Production | Gerald R. Molen | Unit Production Manager |
Art | Thomas E. Sanders | Art Direction |
Production | Janet Hirshenson | Casting |
Production | Jane Jenkins | Casting |
Writing | Leslie Bricusse | Lyricist |
Crew | M. James Arnett | Stunts |
Crew | Seth Arnett | Stunts |
Crew | Jack Gill | Stunts |
Writing | James V. Hart | Screenplay |
Writing | James V. Hart | Author |
Production | James V. Hart | Executive Producer |
Writing | James V. Hart | Screenstory |
Crew | Harley Jessup | Visual Effects Art Director |
Sound | Richard C. Franklin | Supervising Sound Editor |
Sound | Charles L. Campbell | Supervising Sound Editor |
Crew | Richard E. Butler | Stunts |
Crew | Kenny Alexander | Stunts |
Visual Effects | Eric Brevig | Visual Effects Supervisor |
Crew | Charles Croughwell | Stunts |
Costume & Make-Up | Anthony Powell | Costume Design |
Sound | Marilyn Graf | Foley Recordist |
Crew | Joey Box | Stunts |
Crew | Jophery C. Brown | Stunts |
Art | Garrett Lewis | Set Decoration |
Costume & Make-Up | Edwin Butterworth | Makeup Artist |
Crew | Bud Davis | Stunts |
Crew | Charlie Brewer | Stunts |
Writing | J.M. Barrie | Author |
Writing | Nick Castle | Author |
Writing | Nick Castle | Screenstory |
Writing | Malia Scotch Marmo | Screenplay |
Writing | Malia Scotch Marmo | Author |
Production | Malia Scotch Marmo | Associate Producer |
Production | Gary Adelson | Co-Producer |
Production | Craig Baumgarten | Co-Producer |
Production | Dodi Fayed | Executive Producer |
Production | Michael Hirshenson | Casting |
Crew | Erik Stabenau | Stunts |
Art | William N. Greene III | Construction Foreman |
Crew | R.A. Rondell | Stunts |
Crew | Keith Campbell | Stunts |
Crew | Mike Washlake | Stunts |
Crew | Gene LeBell | Stunts |
Art | Daniel T. Dorrance | Assistant Art Director |
Sound | Tim Chau | Sound Editor |
Crew | Henry Kingi | Stunts |
Art | Andrew Precht | Art Direction |
Crew | Glenn R. Wilder | Stunts |
Camera | Raymond Stella | Camera Operator |
Art | Thomas Betts | Set Designer |
Sound | Kenneth Wannberg | Music Editor |
Crew | Tabby Hanson | Stunts |
Crew | Gary Hymes | Stunt Coordinator |
Crew | Kim Robert Koscki | Stunts |
Crew | Will Leong | Stunts |
Crew | Rick Avery | Stunts |
Crew | Ric Roman Waugh | Stunts |
Sound | Robert Jackson | Boom Operator |
Production | Mickie McGowan | ADR Voice Casting |
Crew | Norman Howell | Stunts |
Sound | Albert Gasser | Sound Editor |
Crew | Jimmy N. Roberts | Stunts |
Sound | Shawn Murphy | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Shawn Murphy | Scoring Mixer |
Visual Effects | Michael Lantieri | Special Effects Supervisor |
Camera | Clyde E. Bryan | First Assistant Camera |
Crew | Spiro Razatos | Stunts |
Crew | Tom Ryba | Special Effects |
Crew | Gary McLarty | Stunts |
Sound | David Kern | Sound Editor |
Crew | Frank Ferrara | Stunts |
Costume & Make-Up | Moni Mansano | Makeup Artist |
Crew | Jim Burk | Stunts |
Crew | Gary Epper | Stunts |
Crew | Justin De Rosa | Stunts |
Crew | Daniel W. Barringer | Stunts |
Crew | Martin Cohen | Post Production Supervisor |
Costume & Make-Up | Ve Neill | Makeup Artist |
Crew | Doc D. Charbonneau | Stunts |
Crew | Chris Howell | Stunts |
Crew | Donna Evans | Stunts |
Crew | Loren Janes | Stunts |
Crew | Andy Gill | Stunts |
Crew | Laura Dash | Stunts |
Production | Jacqueline King | Casting Assistant |
Sound | Ron Judkins | Sound Mixer |
Sound | John Roesch | Foley Artist |
Crew | Bobby Burns | Stunts |
Art | Joseph G. Pacelli Jr. | Set Designer |
Art | Mark Woods | Leadman |
Crew | Perry Barndt | Stunts |
Crew | Gary Morgan | Stunts |
Sound | Christopher T. Welch | Sound Editor |
Crew | Kurt D. Lott | Stunts |
Costume & Make-Up | Cha Blevins | Costumer |
Crew | Alex Gaona | Stunts |
Crew | Rick LeFevour | Stunts |
Sound | Paul Timothy Carden | Sound Editor |
Sound | Andy Nelson | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Fred Judkins | Sound Editor |
Sound | Hilda Hodges | Foley Artist |
Directing | Ana Maria Quintana | Script Supervisor |
Crew | Troy Robinson | Stunts |
Sound | Kevin Bartnof | Foley Artist |
Sound | Louis L. Edemann | Sound Editor |
Sound | Steve Pederson | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Gary Mundheim | Sound Editor |
Visual Effects | Kimberly Nelson LoCascio | Visual Effects Producer |
Crew | Chad Randall | Stunts |
Sound | Larry Mann | Sound Editor |
Sound | Bernard Weiser | Sound Editor |
Camera | Murray Close | Still Photographer |
Sound | Joseph T. Sabella | Foley Artist |
Sound | Steve F.B. Smith | Dolby Consultant |
Art | Joseph Hodges | Set Designer |
Art | Randy Gunter | Assistant Property Master |
Crew | David Bartholomew | Stunts |
Costume & Make-Up | Marci R. Johnson | Costumer |
Crew | Michael Gleason | Visual Effects Editor |
Crew | David Linck | Unit Publicist |
Sound | Catherine Rowe | Foley Artist |
Crew | Gregory C. Tippie | Special Effects |
Art | Marvin Salsberg | Construction Coordinator |
Visual Effects | John Knoll | Visual Effects Supervisor |
Costume & Make-Up | Kim Santantonio | Hairstylist |
Crew | Steve Picerni | Stunts |
Art | Jeff Brown | Greensman |
Costume & Make-Up | Judy Crown | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Norma Lee | Hairstylist |
Crew | Todd Tucker | Special Effects Assistant |
Art | Jay M. Hirsch | Construction Foreman |
Sound | Carolyn Tapp | Foley Recordist |
Sound | William Jacobs | Sound Editor |
Sound | Andrea Horta | ADR Editor |
Crew | Garry Elmendorf | Special Effects |
Crew | Chuck Picerni Jr. | Stunts |
Lighting | Mark Walthour | Chief Lighting Technician |
Costume & Make-Up | Kelly Porter (costumer) | Costumer |
Sound | Jerry Edemann | Sound Assistant |
Sound | Larry Singer | ADR Supervisor |
Sound | Leonard T. Geschke | Sound Editor |
Sound | Nils C. Jensen | Sound Editor |
Sound | Chuck Neely | Sound Editor |
Sound | Mary Jo Lang | Foley Mixer |
Crew | Pat Romano | Stunts |
Crew | Steven R. Molen | Transportation Coordinator |
Costume & Make-Up | Terry Miles | Makeup Artist |
Crew | Lane Leavitt | Stunts |
Crew | Manny Perry | Stunts |
Crew | Erik Rondell | Stunts |
Costume & Make-Up | Ora Green | Hairstylist |
Crew | Myke Schwartz | Stunts |
Crew | Michael Runyard | Stunts |
Costume & Make-Up | David Le Vey | Assistant Costume Designer |
Art | Robert LaPrell | Construction Foreman |
Crew | Elliot Santiago | Stunts |
Crew | Scott Wilder | Stunts |
Crew | Nick Brett | Stunts |
Lighting | R. Bruce Prochal | Assistant Chief Lighting Technician |
Costume & Make-Up | Stephen Robinette | Hairstylist |
Sound | James Ashwill | Foley Mixer |
Production | Anne C. Ford | Payroll Accountant |
Sound | Robert Morrisey | Sound Assistant |
Art | Clete Cetrone | Construction Foreman |
Sound | Dean Drabin | ADR Mixer |
Crew | Richard L. Blackwell | Stunts |
Art | Iain McCaig | Storyboard Artist |
Camera | Ron Cardarelli | Key Grip |
Crew | Tim Gonzales | Craft Service |
Crew | Nathalie B. Bollinger | Stunts |
Camera | Sid Lucero | Best Boy Grip |
Lighting | Patrick Marshall | Rigging Gaffer |
Lighting | Bud Heller | Key Rigging Grip |
Costume & Make-Up | Janna Phillips | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Mike Moschella | Makeup Artist |
Crew | George Fisher | Stunts |
Editing | Gary Burritt | Negative Cutter |
Crew | Jim Connors | Stunts |
Crew | Mickey Cassidy | Stunts |
Production | Elena Holden Tuens | Assistant Accountant |
Costume & Make-Up | Melanie Levitt | Makeup Artist |
Art | Henry Alberti | Set Designer |
Crew | David Beasley | Special Effects |
Camera | Alan Shultz | Best Boy Grip |
Camera | Marty Dobkousky | Grip |
Lighting | Mark Soucie | Lighting Technician |
Art | Peter J. Kelly | Set Designer |
Crew | Yannick Derrien | Stunts |
Costume & Make-Up | Gus Le Pre | Hairstylist |
Art | Roger M. Janson | Construction Foreman |
Crew | Larry Nicholas | Stunts |
Crew | Richie Gaona | Stunts |
Camera | Raymond Michels | Grip |
Production | Stuart Neumann | Location Manager |
Camera | Dave Wachtman | Dolly Grip |
Crew | Gary Guercio | Stunts |
Camera | Jolanda R. Wipfli | Second Assistant Camera |
Camera | Stephen Shultz | Grip |
Sound | Angie Luckey | Sound Assistant |
Lighting | Steve Chandler | Lighting Technician |
Crew | Shawn Robinson | Stunts |
Sound | Jackson Schwartz | Foley Mixer |
Crew | Daniel B. Ossello | Special Effects |
Sound | Brian Ruberg | ADR Recordist |
Art | Randy Syracuse | Construction Foreman |
Crew | Steve Hart | Stunts |
Lighting | Keith Roverud | Lighting Technician |
Camera | Larry D. Davis | First Assistant Camera |
Camera | Steven Cardarelli | Grip |
Crew | Jim Stephan | Stunts |
Crew | Thomas R. Homsher | Special Effects |
Production | Kristen J. Nye | Assistant Accountant |
Crew | Keith Tellez | Stunts |
Costume & Make-Up | Tom Numbers | Costumer |
Lighting | Anthony Wong | Assistant Chief Lighting Technician |
Crew | Louie Lantieri | Special Effects |
Costume & Make-Up | Ginger Grievs | Hairstylist |
Costume & Make-Up | James P. Cullen | Costumer |
Crew | Patricia M. Peters | Stunts |
Lighting | Chris Franco | Lighting Technician |
Costume & Make-Up | Werner Keppler | Makeup Artist |
Directing | Kate Davey | Additional Second Assistant Director |
Production | Michelle Fandetti | Post Production Coordinator |
Art | Jerry Luthart | Construction Foreman |
Crew | Danny Rogers | Stunts |
Crew | Les Larson | Stunts |
Crew | Jon W. Kishi | Stunts |
Crew | Mike De Luna | Stunts |
Crew | Frank James Sparks | Stunts |
Crew | Randy Lamb | Stunts |
Lighting | Jeff Stanman | Lighting Technician |
Lighting | Edward R. Thompson Jr. | Lighting Technician |
Editing | Jim Schurmann | Color Timer |
Directing | Carla McCloskey | Second Assistant Director |
Camera | Wayne L. Duncan | Grip |