Η Δεύτερη Ευκαιρία (1993)
ΔράσηΔράμαΘρίλερΑστυνομικήΜυστηρίου
Ο Βετεράνος πράκτορας της Μυστικής Υπηρεσίας Φρανκ Χόριγκαν είναι ένας άνθρωπος στοιχειωμένος από την αποτυχία του να σώσει τον Πρόεδρο Κένεντι όταν ήταν στην ομάδα προστασίας του στο Ντάλας. Τριάντα χρόνια αργότερα, ένας άνδρας που αποκαλεί τον εαυτό του "Μπουθ" απειλεί τη ζωή του νυν προέδρου, αναγκάζοντας τον Χόριγκαν να επιστρέψει στην ομάδα προστασίας για να αντιμετωπίσει τα φαντάσματα του παρελθόντος του.
Director: Wolfgang Petersen
Clint Eastwood Secret Service Agent Frank Horrigan |
|
John Malkovich Mitch Leary |
|
Rene Russo Secret Service Agent Lilly Raines |
|
Dylan McDermott Secret Service Agent Al D'Andrea |
|
Gary Cole Secret Service Presidential Detail Agent-In-Charge Bill Watts |
|
Fred Thompson White House Chief of Staff Harry Sargent |
|
John Mahoney Sam Campagna |
|
Gregory Alan Williams Matt Wilder |
|
Jim Curley President |
|
Sally Hughes First Lady |
|
Clyde Kusatsu Jack Okura |
|
Steve Hytner Tony Carducci |
|
Tobin Bell Mendoza |
|
Bob Schott Jimmy Hendrickson |
|
Juan A. Riojas Raul |
|
Elsa Raven Booth's Landlady |
|
Arthur Senzy Paramedic |
|
Patrika Darbo Pam Magnus |
|
Mary Van Arsdel Sally |
|
Ryan Cutrona LAPD Brass |
|
Lawrence Lowe FBI Technician |
|
Brian Libby FBI Supervisor |
|
Eric Bruskotter Young Agent |
|
Patrick Caddell Political Speaker |
|
John Heard Professor Riger |
|
Alan Toy Walter Wickland |
|
Carl Ciarfalio CIA Agent Collins |
|
Walt MacPherson Hunter |
|
Robert Peters Hunter |
|
Tyde Kierney Police Captain Howard |
|
Anthony Peck FBI Official |
|
Rick Hurst Bartender |
|
Doris E. McMillon D.C. News Anchor |
|
Robert Sandoval Bellboy |
|
Joshua Malina Agent Chavez |
|
William G. Schilling Sanford Riggs |
|
Michael Kirk Computer Technician / Bates |
|
Richard G. Camphuis Party Fat Cat |
|
Marlan Clarke Marge |
|
Robert Alan Beuth Man at Bank |
|
Susan Lee Hoffman Woman at bank |
|
Donna Hamilton Reporter at Dulles |
|
Bob Jimenez Reporter at Hotel |
|
Cylk Cozart Agent Cozart |
|
Michael Zurich Agent Zurich |
|
Rich DiDonato Undercover Agent |
|
Jeffrey Kurt Miller Undercover Agent |
|
Kirk Jordan Agent |
|
Lena Banks Congretional Attendee (uncredited) |
|
Ian Paul Cassidy Secret Service Agent (uncredited) |
|
Michael Graziano CIA Agent Fleming (uncredited) |
|
Aaron Michael Lacey Police Officer (uncredited) |
|
Steve Railsback CIA Agent David Coppinger (uncredited) |
|
William Shipman D.C. Police Officer (uncredited) |
Production | David Valdes | Executive Producer |
Directing | Peter Kohn | Assistant Director |
Directing | Peter Kohn | First Assistant Director |
Sound | Ennio Morricone | Original Music Composer |
Camera | John Bailey | Director of Photography |
Production | Janet Hirshenson | Casting |
Production | Jane Jenkins | Casting |
Art | Lilly Kilvert | Production Design |
Art | John Warnke | Art Direction |
Art | Kara Lindstrom | Set Decoration |
Production | David V. Lester | Unit Production Manager |
Directing | Wolfgang Petersen | Director |
Production | Wolfgang Petersen | Executive Producer |
Visual Effects | John Frazier | Special Effects Supervisor |
Sound | Bob Beher | First Assistant Sound Editor |
Crew | Jack Gill | Stunts |
Editing | Anne V. Coates | Editor |
Costume & Make-Up | Erica Edell Phillips | Costume Design |
Sound | Dino DiMuro | Sound Effects Editor |
Production | Michael Hirshenson | Casting Associate |
Sound | Christopher Assells | Dialogue Editor |
Costume & Make-Up | Amy Stofsky | Costume Supervisor |
Production | Jeff Apple | Producer |
Editing | Robb Sullivan | Assistant Editor |
Production | Gail Katz | Executive Producer |
Directing | Michael Grillo | First Assistant Director |
Crew | Tamara Smith | Post Production Supervisor |
Writing | Jeff Maguire | Writer |
Crew | Buddy Van Horn | Stunt Coordinator |
Production | Joel Chernoff | Executive In Charge Of Production |
Costume & Make-Up | Carol A. O'Connell | Hairstylist |
Production | Robert J. Rosenthal | Co-Producer |
Crew | Larry Holt | Stunts |
Camera | Bruce McBroom | Still Photographer |
Crew | Loren Janes | Stunts |
Crew | Andy Gill | Stunts |
Crew | Michael Adams | Utility Stunts |
Crew | Christine Anne Baur | Stunts |
Sound | Gregg Baxter | Supervising Sound Editor |
Visual Effects | Nancy Bernstein | Visual Effects Producer |
Sound | Gary A. Hecker | Foley |
Sound | Gary A. Hecker | Foley Artist |
Costume & Make-Up | Bridget Cook | Hairstylist |
Art | Michael Sexton | Assistant Property Master |
Art | Jann K. Engel | Set Designer |
Crew | Troy Robinson | Stunts |
Costume & Make-Up | Daniel Grant North | Set Costumer |
Sound | Randy Kelley | Sound Effects Editor |
Sound | Constance A. Kazmer | ADR Editor |
Art | David C. Potter | Leadman |
Sound | Karen Baker Landers | First Assistant Sound Editor |
Sound | Chris Hogan | Dialogue Editor |
Sound | Laura Graham | ADR Editor |
Costume & Make-Up | Marina Marit | Set Costumer |
Art | Edward Aiona | Property Master |
Costume & Make-Up | Sherri Bramlett | Hairstylist |
Art | Butch West | Construction Coordinator |
Directing | Lee Cleary | Second Assistant Director |
Costume & Make-Up | Barbara Lacy | Makeup Artist |
Sound | Willie D. Burton | Production Sound Mixer |
Costume & Make-Up | Marie Boller | Set Costumer |
Crew | Rocky Gehr | Special Effects |
Crew | Richard L. Hill | Special Effects |
Costume & Make-Up | James Lee McCoy | Makeup Artist |
Art | A. Charles Carnaggio | Set Decoration |
Production | Danis Regal-O'Connell | Production Supervisor |
Crew | Chris Fix | Propmaker |
Directing | David Michael Katz | Second Second Assistant Director |
Directing | Violet Cazanjian | Assistant Director Trainee |
Costume & Make-Up | Werner Keppler | Makeup Artist |
Art | Carl Aldana | Storyboard Artist |