Go (1999)
Η νεαρή πρωταγωνίστρια, ταμίας σε σούπερ-market, κινδυνεύει με έξωση παραμονές Χριστουγέννων και ένας συνάδελφος της προτείνει να κάνει και τη δική του βάρδια, ώστε να μπορέσει κι αυτός να πάει στο Las Vegas με κάτι κολλητούς. Ο νεαρός συνάδελφος τελεί και χρέη “ψιλοεμπορου” χαπιών και άλλων ναρκωτικών και η νεαρή, λόγω της ανάγκης στην οποία βρίσκεται, αποφασίζει να “ανεβεί” αυθαίρετα ένα σκαλί στην κλίμακα του εμπορίου ναρκωτικών, όταν παρουσιάζονται μπροστά της 2 επίδοξοι “πελάτες”.
Director:
Doug Liman
Writer:
John August
Sarah Polley Ronna Martin |
|
Timothy Olyphant Todd Gaines |
|
Katie Holmes Claire Montgomery |
|
Desmond Askew Simon Baines |
|
Jay Mohr Zack |
|
Scott Wolf Adam |
|
Taye Diggs Marcus |
|
William Fichtner Burke |
|
Nathan Bexton Mannie |
|
Breckin Meyer Tiny |
|
James Duval Singh |
|
J.E. Freeman Victor Sr. |
|
Jimmy Shubert Victor Jr. |
|
Jane Krakowski Irene |
|
Melissa McCarthy Sandra |
|
Robert Peters Switterman |
|
Suzanne Krull Stringy Haired Woman |
|
Jay Paulson Loop |
|
Katharine Towne Becky |
|
Nikki Fritz Noelle |
|
Tane McClure Holly |
|
Courtland Mead Boy |
|
Josh Paddock Spider Marine |
|
Manu Intiraymi Skate Punk Guy |
|
Natasha Melnick Anorexic Girl |
|
Rita Bland Dancing Register Woman |
|
Jodi Bianca Wise Ballerina Girl |
|
Tony Denman Track Suit Guy |
|
Marisa Johnston Rebecca |
|
Willie Amakye Waiter |
|
Scott Hass Raver Dude |
|
Ken Kupstis Sports Car Man |
|
Shann Christen Jimmy |
|
Sean Everett Shooting Bartender (uncredited) |
|
Walter Ludwig Strip Club Patron (uncredited) |
|
Bob Pepper BlackJack & Slot Player (uncredited) |
|
Dana Schick Girl in Line (uncredited) |
|
J. Karen Thomas Nurse (uncredited) |
|
D. Danny Warhol Mary X-Mas Supa Fest Dancer (uncredited) |
|
AlgeRita Wynn Shopper (uncredited) |
|
Monique Yates Jr. Yellow Jacket (uncredited) |
Crew | Miranda Garrison | Choreographer |
Writing | John August | Screenplay |
Writing | John August | Writer |
Production | John August | Co-Producer |
Directing | John August | Second Unit Director |
Production | Joseph Middleton | Casting |
Production | Michelle Morris | Casting Associate |
Editing | Stephen Mirrione | Editor |
Crew | Ousaun Elam | Stunts |
Sound | BT | Original Music Composer |
Sound | Dane A. Davis | Supervising Sound Editor |
Art | Thomas P. Wilkins | Production Design |
Directing | Doug Liman | Director |
Camera | Doug Liman | Director of Photography |
Crew | Bud Davis | Stunts |
Visual Effects | Christopher Dusendschon | Visual Effects Compositor |
Editing | Douglas Crise | First Assistant Editor |
Costume & Make-Up | Emjay Olson | Hair Department Head |
Costume & Make-Up | Tony Gardner | Special Effects Makeup Artist |
Crew | Gary Littlejohn | Stunts |
Sound | Moby | Original Music Composer |
Sound | Christopher Sheldon | Supervising Sound Editor |
Production | Mickey Liddell | Producer |
Sound | Julianne Jordan | Music Supervisor |
Production | Paul Rosenberg | Producer |
Art | Beauchamp Fontaine | Set Decoration |
Production | Paddy Cullen | Unit Production Manager |
Production | Paddy Cullen | Co-Producer |
Crew | Chuck Weiss | Video Assist Operator |
Crew | Lynn Salvatori | Stunts |
Crew | Dennis Scott | Stunt Coordinator |
Sound | Charles W. Ritter | Dialogue Editor |
Lighting | Robert Stillman | Electrician |
Camera | Kenneth W. Richardson | "B" Camera Operator |
Crew | Eric Reichardt | Scenic Artist |
Production | Phill Kane | Location Manager |
Production | Brian R. Keathley | Production Assistant |
Crew | Monty Cox | Stunts |
Crew | William H. Burton Sr. | Stunts |
Crew | Jim Lau | Stunts |
Crew | Neil Summers | Stunts |
Art | Sean Everett | Property Master |
Camera | Rick Lamb | Assistant Camera |
Crew | Walter Ludwig | Stunt Driver |
Costume & Make-Up | Genevieve Tyrrell | Costume Design |
Sound | Douglas Shamburger | Boom Operator |
Sound | Richard Ziegler | Music Editor |
Sound | Nathan Smith | Sound Effects Editor |
Production | Maggie Peterson | Assistant Location Manager |
Costume & Make-Up | Chet Zar | Special Effects Makeup Artist |
Crew | Clay Donahue Fontenot | Stunt Double |
Costume & Make-Up | Denise Fischer | Key Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Denise Fischer | Assistant Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Molly Grundman-Gerbosi | Key Costumer |
Crew | Morris Aroesti | Driver |
Costume & Make-Up | Heidi Higginbotham | Costume Supervisor |
Sound | Rick Kline | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Edward M. Steidele | Foley Artist |
Lighting | Giovani Lampassi | Gaffer |
Camera | Michael Caparelli | First Assistant Camera |
Crew | Geno Hart | Transportation Coordinator |
Sound | Carlton Kaller | Music Editor |
Crew | Rob King | Stunts |
Crew | Joseph Anaya | Post Production Supervisor |
Sound | Willy Allen | Dialogue Editor |
Sound | Stephanie Lowry | Music Editor |
Sound | Bill Meadows | ADR & Dubbing |
Art | Tucker Doherty | Set Designer |
Crew | Joe Dunne | Stunts |
Sound | Chris Carpenter | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Mike Smith | Stunts |
Camera | Darin Moran | First Assistant "B" Camera |
Directing | Judith Saunders | Script Supervisor |
Sound | Andrew Lackey | Sound Editor |
Art | John Marshall | Property Master |
Production | John Marshall | Consulting Producer |
Costume & Make-Up | James Ryder | Makeup Department Head |
Camera | Tracy Bennett | Still Photographer |
Directing | Timothy Bird | First Assistant Director |
Editing | Stephen R. Sheridan | Color Timer |
Production | Tim Swan | Location Manager |
Crew | Joe Cosentino | Transportation Captain |
Art | Andy Friend | Storyboard Artist |
Art | Dawn Ascher-Trevino | Art Department Coordinator |
Sound | Mark Weingarten | Sound Mixer |
Sound | James Thornton | Sound Mixer |
Crew | Angel DeSanti | Driver |
Crew | Lisa Hoyle | Stunts |
Crew | Richard L. Blackwell | Stunts |
Art | Chris Forster | Construction Coordinator |
Production | Patrick Reinoso | Assistant Location Manager |
Costume & Make-Up | Maxine Morris | Hairstylist |
Camera | Lance Robinson | Best Boy Grip |
Lighting | Eric M. Davis | Lighting Technician |
Crew | Craig Jensen | Stunts |
Production | Steve Cainas | Production Coordinator |
Editing | Gary Burritt | Negative Cutter |
Sound | Paul Bruski | ADR Recordist |
Editing | Keith H. Sauter | Assistant Editor |
Crew | Hugh Aodh O'Brien | Stunts |
Crew | Dan Plum | Stunts |
Crew | Matthew R. Hannon | Post Production Supervisor |
Art | Patrick Bolton | Set Dresser |
Lighting | Bill-Brady Majors | Key Rigging Grip |
Crew | Tony Barattini | Driver |
Lighting | Ric Griffith | Key Rigging Grip |
Crew | Rick Sawaya | Stunts |
Crew | James Bomalick | Special Effects Coordinator |
Sound | Frank Bradley | Utility Sound |
Lighting | Kelly Way | Electrician |
Sound | Alan B. Samuels | Sound Mixer |
Crew | Buddy Hunter | Transportation Co-Captain |
Production | Tony Rasmussen | Extras Casting |
Art | Rebecca Young | Art Direction |
Lighting | Eric Moore | Best Boy Electric |
Camera | Pete Johnson | Key Grip |
Crew | Thomas Moffitt | Scenic Artist |
Production | Scottpatrick J. Sellitto | Publicist |
Directing | Pamela Altieri-Paterra | Second Second Assistant Director |
Crew | James W. Croke | Set Production Assistant |
Costume & Make-Up | Shann Christen | Assistant Hairstylist |
Art | Michael Cutler | Swing |
Camera | Chris Brow | Dolly Grip |
Directing | Melissa V. Barnes | Second Assistant Director |
Art | Johnny D. Culley | Assistant Property Master |
Production | B.I. Rosen | Production Assistant |
Production | Matt Freeman | Producer |
Camera | Jeffrey R. Clark | Camera Operator |
Camera | Chris Kovalski | Grip |
Crew | John Pellegrino | Driver |
Sound | Noel McIntosh | Assistant Sound Editor |
Sound | David Cook | Boom Operator |
Crew | Greg Owen | Stunts |
Camera | Geoffrey D. Knoller | Grip |
Camera | Caleb R. Nelson | Grip |
Crew | Martin Becker | Special Effects |
Camera | Aldo Porras Jr. | First Assistant Camera |
Production | Alexandra E. Perce | Production Supervisor |
Directing | Rebecca MacDonald | Second Second Assistant Director |
Crew | Ron Cordy | Scenic Artist |
Art | Kenneth M. Ellis | Swing |
Crew | Eric Epple | Scenic Artist |
Production | Anselmo Fiorentini | Art Department Production Assistant |
Art | Greg Gootsan | Swing |
Crew | Caleb William Harris | Propmaker |
Crew | Jay C. Harris | Scenic Artist |
Crew | Luke R. Harris | Propmaker |
Crew | Christina Marshall | Scenic Artist |
Art | Graham Perez | Swing |
Art | Martin Russell | Construction Foreman |
Art | Bob Santaella | Leadman |
Crew | Keith Sawyer | Scenic Artist |
Crew | Daron Smith | Propmaker |
Art | Tracy Michele Tabb | Graphic Designer |
Sound | Mark Patrick Clark | Boom Operator |
Lighting | Ricardo Carillo | Rigging Gaffer |
Camera | Peter Goldman | Second Assistant Camera |
Lighting | Dave Potter | Electrician |
Lighting | Brian Webster | Rigging Grip |
Production | Jerry Conca | Extras Casting |