Οι Tρακαδόροι (1997)
ΠεριπέτειαΦαντασίαςΔράσηΚωμωδίαΟικογενειακή
Ο Ποντ, η Χόμιλι και τα δύο παιδιά τους είναι οι Τρακαδόροι. Mια απίθανη μικροσκοπική οικογένεια, που το ύψος της δεν ξεπερνά τους 10 πόντους και ζει κάτω από το πάτωμα ενός σπιτιού κανονικού μεγέθους. Όταν, όμως, η ιδιοκτήτρια του σπιτιού πεθαίνει και κανείς δεν μπορεί να βρει τη διαθήκη που έχει αφήσει, ο κακός μεγαλοδικηγόρος Όσιους Πότερ αποφασίζει να το κατεδαφίσει και να διώξει την λιλιπούτεια οικογένεια που κατοικεί σ’ αυτό. Έτσι, οι Τρακαδόροι αναγκάζονται να πάρουν την κατάσταση στα χέρια τους και να ξεκινήσουν ένα δύσκολο και ριψοκίνδυνο αγώνα για να σώσουν το σπίτι τους και φυσικά την ίδια της ζωή τους.
Director:
Peter Hewitt
Writers:
John Kamps, Gavin Scott.
John Goodman Ocious P. Potter |
|
Mark Williams Exterminator Jeff |
|
Jim Broadbent Pod Clock |
|
Celia Imrie Homily Clock |
|
Flora Newbigin Arrietty Clock |
|
Tom Felton Peagreen Clock |
|
Raymond Pickard Spiller |
|
Bradley Pierce Pete Lender |
|
Aden Gillett Joe Lender |
|
Doon Mackichan Victoria Lender |
|
Hugh Laurie Officer Steady |
|
Ruby Wax Town Hall Clerk |
|
Andrew Dunford Dustbunny |
|
Bob Goody Minty |
|
Patrick Monckton Swag |
|
Dick Ward Milkman |
|
George Antoni Chauffeur |
|
Alex Winter TV Gangster |
|
Michael Hewitt TV Sergeant |
|
Simon Hewitt TV Constable |
|
David Freeman TV Constable |
|
Carolyn Allen Borrower (uncredited) |
|
Ben Goodman Borrower (uncredited) |
|
Stacey Gough Borrower (uncredited) |
|
Allin Kempthorne Borrower (uncredited) |
Art | Jim Morahan | Supervising Art Director |
Production | Tim Bevan | Producer |
Production | Eric Fellner | Producer |
Costume & Make-Up | Elizabeth Yianni-Georgiou | Hairstylist |
Sound | Harry Gregson-Williams | Original Music Composer |
Production | Debra Hayward | Co-Producer |
Production | Liza Chasin | Co-Producer |
Art | Gemma Jackson | Production Design |
Art | Andrew Ackland-Snow | Art Direction |
Crew | Greg Powell | Stunts |
Production | Nina Gold | Casting |
Directing | Peter Hewitt | Director |
Writing | Mary Norton | Novel |
Production | Walt deFaria | Executive Producer |
Editing | David Freeman | Editor |
Writing | John Kamps | Screenplay |
Production | Rachel Talalay | Producer |
Writing | Gavin Scott | Screenplay |
Camera | Trevor Brooker | Director of Photography |
Costume & Make-Up | Marie France | Costume Design |
Production | Mary Richards | Line Producer |
Camera | John Fenner | Director of Photography |
Costume & Make-Up | Terry Jarvis | Wigmaker |
Art | Careen Hertzog | Set Decoration |
Costume & Make-Up | Susan Parkinson | Hairstylist |
Directing | Sara Desmond | Second Assistant Director |
Lighting | Jim Smart | Electrician |
Production | Michele Tandy | Finance |