Γαμο-Μπελάδες (2005)
Δύο κολλητοί φίλοι και ορκισμένοι εργένηδες, ο Τζον και ο Τζέρεμι έχουν λύσει το πρόβλημα της ανεύρεσης περιστασιακού ερωτικού συντρόφου, πηγαίνοντας απροσκάλεστοι σε γαμήλιες δεξιώσεις. Το σχέδιό τους λειτουργεί ρολόι μέχρι τη στιγμή που εμφανίζονται στο γάμο των Κλίαρι και γνωρίζουν τον πραγματικό έρωτα στα πρόσωπα των δύο μικρότερων αδερφών της νύφης, της Κλαιρ και της Γκλόρια. Πλέον, οι δύο φίλοι ούτε θέλουν, αλλά ούτε και μπορούν να ξεφύγουν από την τρελή οικογένεια Κλίαρι, η οποία σύσσωμη τους "πολιορκεί" στενά, οδηγώντας τους με το ζόρι, εκεί που δεν φαντάζονταν ποτέ: στα σκαλιά της εκκλησίας!
Director: David Dobkin
Owen Wilson John Beckwith |
|
Vince Vaughn Jeremy Grey |
|
Christopher Walken Secretary William Cleary |
|
Rachel McAdams Claire Cleary |
|
Isla Fisher Gloria Cleary |
|
Jane Seymour Kathleen Cleary |
|
Ellen Albertini Dow Grandma Mary Cleary |
|
Keir O'Donnell Todd Cleary |
|
Bradley Cooper Zachary 'Sack' Lodge |
|
Ron Canada Randolph |
|
Henry Gibson Father O'Neil |
|
Dwight Yoakam Mr. Kroeger |
|
Rebecca De Mornay Mrs. Kroeger |
|
David Conrad Trap |
|
Jennifer Alden Christina Cleary |
|
Geoff Stults Craig Garthe |
|
Diora Baird Vivian |
|
Kathryn Joosten Chazz's Mom |
|
Naureen Zaim Hindu Woman |
|
Norma Michaels Old Irish Woman |
|
James Carville Himself (uncredited) |
|
Will Ferrell Chazz Reinhold (uncredited) |
|
John McCain Himself (uncredited) |
|
Lindsay Schoneweis Woman in Hat (uncredited) |
|
Kelsey Wedeen Bridesmaid (uncredited) |
|
Rachel Sterling Brunette |
|
Camille Anderson Camille |
|
Ivana Bozilovic Ivana |
|
Tanaya Nicole Woman at Jewish Reception |
Production | Lisa Beach | Casting |
Production | Sarah Katzman | Casting |
Editing | Mark Livolsi | Editor |
Art | Garrett Lewis | Set Decoration |
Camera | Julio Macat | Director of Photography |
Editing | Jim Passon | Color Timer |
Production | Peter Abrams | Producer |
Production | Robert L. Levy | Producer |
Crew | John Hartigan | Special Effects Coordinator |
Art | Kevin Constant | Art Direction |
Production | Cale Boyter | Executive Producer |
Costume & Make-Up | Denise Wingate | Costume Design |
Art | Barry Robison | Production Design |
Sound | Tim Chau | Sound Designer |
Sound | Tim Chau | Supervising Sound Editor |
Production | Toby Emmerich | Executive Producer |
Sound | Rolfe Kent | Original Music Composer |
Sound | Rolfe Kent | Conductor |
Production | Erik Holmberg | Executive In Charge Of Production |
Crew | Jay Vinitsky | Post Production Supervisor |
Directing | David Dobkin | Director |
Costume & Make-Up | Johnetta Boone | Costume Supervisor |
Crew | Joe Bucaro III | Stunt Coordinator |
Production | Guy Riedel | Executive Producer |
Sound | David Grimaldi | Sound Effects Editor |
Sound | Randall Guth | First Assistant Sound Editor |
Production | Richard Brener | Executive Producer |
Writing | Steve Faber | Writer |
Writing | Bob Fisher | Writer |
Production | Andrew Panay | Producer |
Art | Gary Isbell | Leadman |
Crew | Jimmy N. Roberts | Stunt Double |
Costume & Make-Up | Jeffrey Pratt Gordon | On Set Dresser |
Camera | David Chameides | Steadicam Operator |
Crew | Dick Ziker | Utility Stunts |
Production | Terri Douglas | ADR Voice Casting |
Sound | Ron Bedrosian | ADR Mixer |
Sound | Nerses Gezalyan | Foley Mixer |
Sound | James Moriana | Foley Artist |
Production | Udi Nedivi | Unit Production Manager |
Costume & Make-Up | Dennis Liddiard | Makeup Artist |
Crew | Morris Aroesti | Driver |
Costume & Make-Up | John Casey | Costume Supervisor |
Sound | Linda Di Franco | Dialogue Editor |
Directing | Marion Tumen | Script Supervisor |
Sound | Tom Hartig | Boom Operator |
Sound | Michael Hertlein | ADR Editor |
Lighting | Bob E. Krattiger | Chief Lighting Technician |
Sound | Nick South | Music Editor |
Visual Effects | Julie Orosz | Visual Effects Producer |
Art | Sean Mannion | Property Master |
Visual Effects | Thomas J. Smith | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Julia Neighly | Visual Effects Coordinator |
Crew | James Lowder | Transportation Coordinator |
Editing | Amy Pawlowski | Digital Intermediate Editor |
Camera | Phil Pastuhov | Aerial Director of Photography |
Costume & Make-Up | Lori McCoy-Bell | Key Hair Stylist |
Costume & Make-Up | Kim M. Ferry | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Fiona Connon | Makeup Artist |
Production | Carol Flaisher | Location Manager |
Production | Katherine E. Beyda | Production Executive |
Production | Ari Flaisher | Location Assistant |
Art | Palma Bellardoni | Art Department Coordinator |
Visual Effects | Chris Ryan | CG Artist |
Sound | Dave McMoyler | ADR Supervisor |
Directing | Eric Richard Lasko | Additional Second Assistant Director |
Crew | Jed Smith | Additional Music |
Sound | Jed Smith | Music Producer |
Crew | Mike Massa | Stunts |
Costume & Make-Up | Lori Ayala-Read | Costume Supervisor |
Costume & Make-Up | Sandra Collier | Key Set Costumer |
Costume & Make-Up | Senna Shanti | Set Costumer |
Costume & Make-Up | Amanda Sroka | Set Costumer |
Lighting | Kenny Schneider | Lighting Technician |
Sound | Mark Ulano | Sound Mixer |
Crew | Erik Proveaux | Chef |
Camera | Richard J. Cartwright | Still Photographer |
Sound | Susan Cahill | ADR Recordist |
Crew | Ericka Bryce | Set Medic |
Production | Brian Cooper | Assistant Production Coordinator |
Crew | Krister C. Johnson | Transportation Captain |
Sound | John Rotondi | Sound Engineer |
Crew | John M. Pisani | Unit Publicist |
Directing | Julian Brain | Second Second Assistant Director |
Crew | Paul Prokop | Executive in Charge of Finance |
Camera | Trey Clinesmith | First Assistant Camera |
Directing | Vincent Lascoumes | First Assistant Director |
Crew | Anthony Canard | Transportation Co-Captain |
Editing | Gary Burritt | Negative Cutter |
Directing | Christophe Le Chanu | Second Assistant Director |
Art | Michael Glynn | Assistant Property Master |
Art | Stephanie J. Gordon | Set Designer |
Production | Tracy Dixon | Extras Casting |
Production | Christopher K. Grap | Production Coordinator |
Crew | Denise A. Beale | Set Production Assistant |
Camera | Gary Dagg | Key Grip |
Lighting | Bryan Antin | Rigging Grip |
Sound | Tony Blondal | Orchestrator |
Lighting | Tom Cantrell | Electrician |
Art | Michael Davis | Construction Coordinator |
Art | Marc Figueroa | Greensman |
Art | Darlene A. DiDonato | Location Scout |
Art | Robert Campbell | Painter |
Camera | Donovan Davis | Grip |
Costume & Make-Up | A.J. Brosto | Set Dressing Artist |
Crew | Bradley O'Donnell | Carpenter |
Crew | Ina Haybaeck-Rogers | Choreographer |
Crew | Cory Foster | Craft Service |
Camera | Ryotaro Kinno | Camera Loader |
Crew | Nelson C. Wright Jr. | Picture Car Coordinator |
Crew | Jon Davidson | Production Controller |
Crew | Tanner Almon | Production Office Assistant |
Crew | Aaron Anderson | Propmaker |
Crew | Andrew Padilla | Security |
Sound | Christopher Sidor | Sound Recordist |
Crew | Zach Dulli | Stand In |
Crew | Carl Cifarlio | Utility Stunts |
Editing | Tim Cravens | Editorial Production Assistant |
Lighting | Lonnie S. Gatlin | Best Boy Electric |
Lighting | Walter Nichols | Rigging Gaffer |
Production | John Strawbridge | Casting Associate |
Production | Rachel E. Prentiss | Production Accountant |
Visual Effects | R.J. Harbour | Digital Compositors |
Camera | Rodney Veto | Best Boy Grip |
Editing | Tom Dailey | Assistant Editor |
Production | Pia Howeth | Art Department Production Assistant |
Editing | Terra Bliss | Digital Intermediate |
Production | Carol Grant | Extras Casting Coordinator |
Production | Jim Swidarski | Payroll Accountant |
Production | Marybeth Martin-Eck | First Assistant Accountant |
Production | Stephen Fischer | Assistant Location Manager |
Camera | Craig Kohlhoff | Second Assistant Camera |
Costume & Make-Up | Gina W. Bateman | Assistant Makeup Artist |
Art | David Beach | Construction Buyer |
Art | Matthew Richard Harris | Graphic Designer |
Crew | David Escher | Special Effects Technician |
Camera | Mike Connors | Dolly Grip |
Sound | Trevor Gilchrist | Music Programmer |
Lighting | Kenneth Morton | Key Rigging Grip |
Production | Jason De Meo | Production Assistant |
Production | Sarah Lorenz | Production Secretary |
Production | Sara Howell | Second Assistant Accountant |