Ο Άλαν Κουότερμαν και η χαμένη πόλη του χρυσού (1986)
ΠεριπέτειαΔράσηΚωμωδίαΜυστηρίου
Ο Άλαν Κουότερμαν αναζητεί μαζί με έναν καθηγητή και τη φίλη του, μια χαμένη πόλη, η οποία λέγεται ότι είναι φτιαγμένη εξολοκλήρου από χρυσό, έχοντας για οδηγό έναν αιγυπτιακό πάπυρο.
Director:
Gary Nelson
Writers:
Gene Quintano, Lee Reynolds.
Richard Chamberlain Allan Quatermain |
|
Sharon Stone Jesse Huston |
|
James Earl Jones Umslopogaas |
|
Henry Silva Agon |
|
Robert Donner Swarma |
|
Doghmi Larbi Nasta |
|
Cassandra Peterson Sorais |
|
Martin Rabbett Robeson Quatermain |
|
Alex Heyns Dutchman |
|
Themsie Times Nurse |
|
Aileen Marson Queen Nyleptha |
|
Rory Kilalea Dumont |
|
Philip Boucher Bartender |
|
Stuart Goakes Trader |
|
Fidelis Cheza Esbowe Warrior Chief |
|
Nic Lesley Toothless Arab |
|
George Chiota George |
Camera | Frederick Elmes | Director of Photography |
Camera | Frederick Elmes | Camera Technician |
Crew | Frederick Elmes | Cinematography |
Art | Leslie Dilley | Production Design |
Editing | Scott Stevenson | First Assistant Editor |
Sound | Dane A. Davis | Sound Effects Editor |
Sound | Dane A. Davis | Sound Effects |
Visual Effects | Eric Allard | Special Effects Supervisor |
Lighting | Greg Gardiner | Gaffer |
Costume & Make-Up | Michèle Burke | Makeup Artist |
Sound | Ron Bartlett | Assistant Sound Editor |
Production | Avi Lerner | Executive Producer |
Production | Menahem Golan | Producer |
Production | Yoram Globus | Producer |
Art | Trevor Williams | Production Design |
Production | Robert MacDonald | Casting |
Directing | Gary Nelson | Director |
Production | Gary Nelson | Finance |
Crew | Peter Diamond | Stunts |
Writing | Gene Quintano | Screenplay |
Sound | Michael Linn | Music |
Editing | Gary Griffin | Editor |
Editing | Alain Jakubowicz | Editor |
Editing | Daniel Loewenthal | Editor |
Writing | H. Rider Haggard | Novel |
Editing | Marcelo Sansevieri | First Assistant Editor |
Directing | Newt Arnold | Second Unit Director |
Crew | Rick Avery | Stunts |
Crew | William Butler | Makeup Effects |
Costume & Make-Up | Bridget Bergman | Makeup Artist |
Crew | Jon H. Epstein | Stunts |
Sound | Lesley Topping | Sound Editor |
Directing | Cedric Sundstrom | Assistant Director |
Camera | Ricardo Jacques Gale | Steadicam Operator |
Crew | Colin Arthur | Makeup Effects |
Costume & Make-Up | Colin Arthur | Special Effects Makeup Artist |
Crew | Solly Marx | Stunt Coordinator |
Camera | Sandi Sissel | Camera Operator |
Crew | Diane Peterson | Stunts |
Crew | Bob Brown | Stunts |
Costume & Make-Up | Moni Mansano | Makeup Supervisor |
Crew | Bob Minor | Stunts |
Production | Christopher Pearce | Unit Production Manager |
Crew | Scott J. Ateah | Stunts |
Crew | Melvin Jones | Stunts |
Sound | Jim Borgardt | Sound Editor |
Production | John Stodel | Production Supervisor |
Art | David Barkham | Property Master |
Camera | Álex Phillips Jr. | Director of Photography |
Directing | Antonio Tarruella | First Assistant Director |
Directing | Antonio Tarruella | Second Unit Director |
Art | Edward L. Rubin | Draughtsman |
Art | Wenden K. Baldwin | Title Designer |
Sound | Barbara Pokras | Music Editor |
Costume & Make-Up | Tami Mor | Wardrobe Supervisor |
Production | Michael Greenburg | Line Producer |
Sound | James Matheny | Sound Editor |
Editing | Mary Ann Skweres | Assistant Editor |
Camera | Daniel Hainey | Camera Operator |
Art | Douglas Dick | Construction Coordinator |
Art | David B. Long | Construction Foreman |
Sound | Richard King | Supervising Sound Editor |
Sound | Ken Dufva | Foley Artist |
Writing | Lee Reynolds | Screenplay |
Sound | Ed Callahan | Sound Editor |
Art | Renee Prince | Sculptor |
Crew | Paul Fisher | Transportation Coordinator |
Sound | Jessica Gallavan | ADR Editor |
Production | Michael L. Games | Unit Production Manager |
Sound | Stanley B. Gill | Sound Recordist |
Sound | Barbara Barnaby | Sound Editor |
Art | Michael Philips | Assistant Art Director |
Sound | Bobbi Banks | Assistant Sound Editor |
Sound | Ray West | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Virginia S. Ellsworth | Music Editor |
Sound | Cliff Latimer | ADR Supervisor |
Crew | Eddie Braun | Stunts |
Costume & Make-Up | Medusah | Hairstylist |
Sound | Mark Ulano | Sound Mixer |
Sound | Ann Ducommun | Assistant Sound Editor |
Production | Marc Kunis | Production Accountant |
Crew | Richard L. Hill | Special Effects Coordinator |
Lighting | Avraham Leibman | Gaffer |
Lighting | Avi Avrahami | Best Boy Electric |
Sound | Oscar Mitt | Assistant Sound Editor |
Sound | Tracey Smith | Foley Editor |
Directing | Juli Lotter | Script Supervisor |
Directing | Doug Gardner | Second Assistant Director |
Art | Roger Horn | Property Master |
Camera | Hans Kühle Jr. | Second Unit Director of Photography |
Sound | Elliot Deitch | Sound Editor |
Sound | Christine Danelski | Assistant Sound Editor |
Art | Kyle Seidenbaum | Title Designer |
Sound | Joseph D. Citarella | Sound Re-Recording Mixer |
Directing | Nicholas Batchelor | First Assistant Director |
Camera | Jerry Chan | Second Assistant Camera |
Directing | Valerie E. Norman | Script Supervisor |
Crew | Isaac Mavimbela | Stunts |
Camera | Paul Miros | Steadicam Operator |
Sound | Trevor Keates | Sound Editor |
Editing | Kobi Dagan | Associate Editor |
Production | Avner Peled | Location Manager |
Camera | Clive Lawrie | First Assistant Camera |
Crew | Michael R. Sloan | Post Production Supervisor |
Camera | Jacob Bukman | Key Grip |
Costume & Make-Up | Steve Olson | Set Dressing Artist |
Sound | David Jones | Sound Mixer |
Crew | Peter Church | Scenic Artist |
Sound | Ralph Stuart | Assistant Sound Editor |
Art | Janet Kusnick | Storyboard Artist |
Writing | Janet Kusnick | Story Artist |
Costume & Make-Up | Dale Brady | Makeup Supervisor |
Sound | Grover B. Helsley | Sound Re-Recording Mixer |
Lighting | Jack Yanekian | Best Boy Electric |
Art | Patrick Willis | Set Decoration |
Sound | Dennis Diltz | Sound Editor |
Sound | John Duvall | Foley Editor |
Camera | Anthony F. Balderrama | First Assistant Camera |
Sound | David A. Fechtor | Foley Editor |
Art | Portia Iverson | Set Decoration |
Visual Effects | Ermando Biamonte | Visual Effects Supervisor |
Costume & Make-Up | Marianne Fassler | Costume Design |
Costume & Make-Up | Michel Azuolay | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Robert Miscia | Hairstylist |
Camera | Umberto Adaggi | Still Photographer |
Directing | Steve Fillis | Second Assistant Director |
Directing | Stephen Chigorimbo | Second Assistant Director |
Camera | Tony Baggot | Second Assistant Camera |
Editing | Sarah Bergman | Assistant Editor |
Costume & Make-Up | Maria Lesebo | Wardrobe Master |
Production | Liz James | Casting |
Production | Barbara Bergman | Production Accountant |
Crew | Debbie Warren | Stunts |
Crew | Isaac Mabhike | Stunts |
Art | Ken Chang | Construction Manager |
Crew | Lize Odendaal | Unit Publicist |
Camera | Doug Wood | Dolly Grip |
Camera | Doug Wood | Key Grip |
Production | J. Marina Muhlfriedel | Production Coordinator |
Production | Jane Siegel | Casting Coordinator |
Crew | Anthony Coke | Scenic Artist |
Editing | Galit Lidsky | Assistant Editor |
Sound | Paula Greatbatch | Assistant Sound Editor |
Sound | Karen Gebura | Assistant Sound Editor |