Μονομάχος (2000)
Ο Μάξιμος Δέκιμος Μερίδιος είναι ο καλύτερος και παράλληλα πιο λαοφιλής από τους στρατηγούς του αυτοκράτορα Μάρκου Αυρήλιου, ο οποίος όταν πεθαίνει τον αφήνει ως διάδοχο του θρόνου, υποσκελίζοντας τον ίδιο το γιο του, τον Κόμμοδο, με την ελπίδα πως ο Μάξιμος θα μπορέσει να λειτουργήσει ως γέφυρα για τη μετάβαση από τη μοναρχία προς τη δημοκρατία. Ωστόσο ο δολοπλόκος Κόμμοδος θα κατορθώσει να τον βγάλει από το προσκήνιο, καθαιρώντας τον και καταδικάζοντας τον σε θάνατο. Παρόλο που ο Μάξιμος θα γλιτώσει την εκτέλεση, δεν θα μπορέσει να κάνει το ίδιο και για την οικογένεια του κι έτσι, ως μονομάχος πλέον, περιμένει την κατάλληλη ευκαιρία για να δράσει και να εκδικηθεί. Η ευκαιρία δεν θα αργήσει να παρουσιαστεί, με την ευκαιρία διοργάνωσης μονομαχιών προς τιμήν του νέου αυτοκράτορα στη Ρώμη, όπου καλείται να συμμετάσχει και η ομάδα του Μάξιμου.
Director:
Ridley Scott
Writers:
David Franzoni, John Logan, William Nicholson.
Russell Crowe Maximus Meridius |
|
Joaquin Phoenix Emperor Commodus |
|
Connie Nielsen Lucilla |
|
Oliver Reed Proximo |
|
Richard Harris Marcus Aurelius |
|
Derek Jacobi Gracchus |
|
Djimon Hounsou Juba |
|
David Schofield Falco |
|
John Shrapnel Gaius |
|
Tomas Arana Quintus |
|
Ralf Moeller Hagen |
|
Spencer Treat Clark Lucius |
|
David Hemmings Cassius |
|
Tommy Flanagan Cicero |
|
Sven-Ole Thorsen Tigris |
|
Omid Djalili Slave Trader |
|
Nicholas McGaughey Praetorian Officer |
|
Chris Kell Scribe |
|
Tony Curran Assassin #1 |
|
Mark Lewis Assassin #2 |
|
John Quinn Valerius |
|
Alun Raglan Praetorian Guard #1 |
|
David Bailie Engineer |
|
Chick Allan German Leader |
|
David J. Nicholls Giant Man |
|
Al Hunter Ashton Rome Trainer #1 |
|
Billy Dowd Narrator |
|
Giannina Facio Maximus' Wife |
|
Giorgio Cantarini Maximus' Son |
|
Malcolm Ellul Centurion (uncredited) |
|
Ray Mangion Centurion (uncredited) |
|
João Costa Menezes Roman Soldier (uncredited) |
|
Mike Mitchell Fighter (uncredited) |
|
Antone Pagán Fighter (uncredited) |
|
Norman Campbell Rees Sedan Chair Carrier (uncredited) |
|
Neil Roche Roman Soldier (uncredited) |
|
Paul Sacks Catapult Commander Shouts "Loose" (uncredited) |
|
Steve Saunders German Barbarian (uncredited) |
|
Brian Smyj Coliseum Gladiator (uncredited) |
|
Richard Stride Swordsman (uncredited) |
|
Tony Tomlinson Man (uncredited) |
|
Paul Woodadge Germanian Barbarian (uncredited) |
|
Michael Yale Rome Citizen (uncredited) |
Sound | Hans Zimmer | Original Music Composer |
Directing | Ridley Scott | Director |
Production | Ridley Scott | Executive Producer |
Writing | David Franzoni | Screenplay |
Production | David Franzoni | Producer |
Writing | David Franzoni | Story |
Production | Branko Lustig | Producer |
Production | Branko Lustig | Unit Production Manager |
Production | Douglas Wick | Producer |
Writing | John Logan | Screenplay |
Writing | William Nicholson | Screenplay |
Camera | John Mathieson | Director of Photography |
Art | Crispian Sallis | Set Decoration |
Costume & Make-Up | Janty Yates | Costume Design |
Art | Arthur Max | Production Design |
Sound | Lisa Gerrard | Original Music Composer |
Sound | Lisa Gerrard | Vocals |
Production | Louis DiGiaimo | Casting |
Editing | Pietro Scalia | Editor |
Visual Effects | Colin Coull | Visual Effects |
Production | Walter F. Parkes | Executive Producer |
Sound | Scott Martin Gershin | Sound |
Crew | Eugene Collier | Stunts |
Art | Benjamín Fernández | Supervising Art Director |
Crew | Neil Corbould | Animatronic and Prosthetic Effects |
Art | Peter Russell | Art Direction |
Production | Laurie MacDonald | Executive Producer |
Crew | Lisa Dennis | Post Production Supervisor |
Art | Keith Pain | Art Direction |
Costume & Make-Up | Paul Engelen | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Carmel Jackson | Hairstylist |
Art | Adam O'Neill | Assistant Art Director |
Production | Terry Needham | Associate Producer |
Directing | Terry Needham | First Assistant Director |
Crew | Stuart Clark | Stunt Double |
Sound | Dino DiMuro | Sound Effects Editor |
Sound | Christopher Assells | Sound Effects Editor |
Sound | Per Hallberg | Supervising Sound Editor |
Production | Stephanie Corsalini | Casting Associate |
Art | John King | Supervising Art Director |
Camera | Alexander Witt | Second Unit Director of Photography |
Directing | Alexander Witt | Second Unit Director |
Crew | Neil Finnighan | Stunts |
Crew | Mike Lambert | Stunts |
Crew | David Faivre | Stunts |
Art | David Allday | Supervising Art Director |
Crew | Derek Lea | Stunts |
Costume & Make-Up | Rosemary Burrows | Costume Supervisor |
Art | Graeme Purdy | Property Master |
Crew | Ray Nicholas | Stunts |
Crew | Petr Drozda | Stunts |
Sound | James Moriana | Foley |
Sound | Jeffrey Wilhoit | Foley |
Camera | Branko Knez | Camera Operator |
Crew | Vincent Keane | Stunts |
Crew | Chuck Jeffreys | Stunts |
Crew | Alejandro Cobo | Stunts |
Crew | Martin Hub | Stunts |
Crew | Tom Lucy | Stunts |
Crew | C.C. Smiff | Stunts |
Crew | Peter Hric | Stunts |
Crew | Trevor Lovell | Stunts |
Directing | Adam Somner | Second Assistant Director |
Crew | Thierry Le Portier | Animal Wrangler |
Crew | Alejandro García | Stunts |
Crew | Ricardo Cruz | Stunts |
Crew | Eddie Stacey | Stunts |
Crew | Peter Miles | Stunts |
Crew | Jane Omorogbe | Stunts |
Crew | Jennifer Stoute | Stunts |
Visual Effects | Nikki Penny | Visual Effects Producer |
Crew | Graham Mullins | Stunts |
Costume & Make-Up | Trefor Proud | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Alex King | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Marese Langan | Hairstylist |
Costume & Make-Up | William McPhail | Wardrobe Master |
Costume & Make-Up | Ivana Primorac | Makeup Artist |
Camera | Klemens Becker | Steadicam Operator |
Camera | Klemens Becker | "B" Camera Operator |
Costume & Make-Up | Laura McIntosh | Makeup Artist |
Art | Roger Holden | Greensman |
Sound | Dan O'Connell | Foley |
Sound | Jon Title | Sound Effects Editor |
Sound | Scott Millan | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Charles Jarman | Stunts |
Sound | John T. Cucci | Foley |
Art | Philip McDonald | Property Master |
Crew | Phil Neilson | Stunt Coordinator |
Editing | Chisako Yokoyama | First Assistant Editor |
Directing | Annie Penn | Script Supervisor |
Sound | Bob Beemer | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Randy Kelley | Sound Effects Editor |
Camera | Clive Jackson | Camera Operator |
Crew | Simon Stanley-Clamp | Compositors |
Sound | Lauren Stephens | Dialogue Editor |
Camera | Peter Taylor | "A" Camera Operator |
Camera | Jaap Buitendijk | Still Photographer |
Sound | Frank A. Montaño | Sound Re-Recording Mixer |
Art | José Luis del Barco | Assistant Art Director |
Sound | Richard Dwan Jr. | Foley Editor |
Visual Effects | Tim Burke | Visual Effects Supervisor |
Crew | Rob Harris | Unit Publicist |
Sound | Chris Jargo | Supervising ADR Editor |
Sound | Laura Graham | ADR Editor |
Sound | David A. Cohen | Dialogue Editor |
Sound | David A. Cohen | ADR Editor |
Production | Jeremy Johns | Location Manager |
Visual Effects | Rob Harvey | Visual Effects Supervisor |
Production | Terry Blyther | Location Manager |
Costume & Make-Up | Ivana Němcová | Hairstylist |
Crew | Zdeněk Dvořáček | Stunts |
Crew | Laurent Hugueniot | CG Supervisor |
Costume & Make-Up | Graham Johnston | Hairstylist |
Art | Bruce Bigg | Property Master |
Editing | Dale E. Grahn | Color Timer |
Costume & Make-Up | Anita Burger | Hairstylist |
Crew | Brian Smyj | Stunts |
Crew | Marek Toth | Stunts |
Crew | Tony Lucken | Stunts |
Crew | Pavel Vokoun | Stunts |
Sound | Simon Coke | Dialogue Editor |
Costume & Make-Up | Melissa Lackersteen | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Jo Allen | Makeup Artist |
Crew | Cynthia Sadler | Scenic Artist |
Crew | Bob Walker | Scenic Artist |
Crew | Astrig Akseralian | Animatronic and Prosthetic Effects |
Crew | Wesley Sewell | Visual Effects Editor |
Visual Effects | John Nelson | Visual Effects Supervisor |
Camera | Ben Gooder | Camera Operator |
Camera | Felix Schroer | Camera Operator |
Camera | Agapios Louka | Camera Technician |
Production | Mustapha Charif | Location Casting |
Production | Kathleen Mackie Higgins | Location Casting |
Editing | Michael Reynolds | First Assistant Editor |
Sound | Dashiell Rae | Music Editor |
Crew | Gerry Gore | Transportation Coordinator |
Production | Mike Higgins | Location Manager |
Production | Ty Warren | Production Supervisor |
Production | Hamid Ait Timaghrit | Extras Casting |
Crew | Miroslav Lhotka | Stunts |
Crew | Joss Gower | Stunts |
Crew | Ivo Krištof | Stunts |
Crew | Ben Bellman | Stunts |
Crew | Carlo Antonioni | Stunts |
Camera | David Appleby | Key Grip |
Lighting | Daniele Botteselle | Gaffer |
Crew | John Evans | Special Effects |
Art | Robert Dawson | Title Designer |
Directing | Ali Cherkaoui | Assistant Director |
Crew | Viktor Cervenka | Stunts |
Sound | Lou Kleinman | Foley Editor |
Camera | Adrian McCarthy | Best Boy Grip |
Crew | Georges Branche | Stunts |
Production | Yann Mari Faget | Casting Assistant |
Production | Sallie Beechinor | Production Coordinator |
Crew | Stephanie Lelievre | Stunts |
Crew | Seoras Wallace | Stunts |
Crew | Mark Anthony Newman | Stunts |
Sound | Ken Weston | Production Sound Mixer |
Camera | Rupert Lloyd-Parry | Key Grip |
Crew | Eugenio Alonso Yenes | Stunts |
Crew | Mark Taylor | Set Production Assistant |
Crew | Morgan Johnson | Stunts |
Crew | Gary Fry | Stunts |
Crew | Gary Fry | Utility Stunts |
Crew | Peter White | Stunt Double |
Crew | Vincent Bellina | Stunts |
Production | Billy Dowd | Extras Casting |
Crew | Sebastiano Cartier | Stunts |
Production | Lesley Keane | Assistant Production Coordinator |
Production | Barbara L. Roche | Extras Casting |
Sound | Colin Codner | Boom Operator |
Production | Pia Zammit | Casting Assistant |
Crew | Guy List | Stunts |
Crew | Mohammed Enahal | Stunts |
Crew | Hernan Ortiz | Stunts |
Crew | Mirek Navratil | Stunts |
Crew | Chris Manger | Stunts |
Crew | Tubardh Wilson | Stunts |
Crew | David Weiss | Stunts |
Crew | Ian Walker | Stunts |
Crew | Martin 'Mato' Uhrovcik | Stunts |
Crew | R.J. Steel | Stunts |
Crew | Gordon Smith | Stunts |
Crew | José María Serrano | Stunts |
Crew | Ken Scotland | Stunts |
Crew | Jean-Phillipe Roman | Stunts |
Crew | Marc Roberts | Stunts |
Crew | Pauline Richards | Stunts |
Crew | Peter Olgyay | Stunts |
Crew | Mustapha Natouri | Stunts |
Crew | Randy Miller | Stunt Double |
Crew | Ivan Miča | Stunts |
Crew | Robbie MacFarlane | Stunts |
Crew | Radowan Kak | Stunts |
Crew | Kevin Johnson | Stunts |
Crew | Carlton Headley | Stunts |
Crew | Kamil Fojtik | Stunts |
Crew | Walter Difrancesco | Stunts |
Crew | Michel Didier | Stunts |
Crew | Forbes Cowan | Stunts |
Crew | Gianluca Coppetta | Stunts |
Crew | Alessandro Casalino | Stunts |
Crew | Sergio Casadei | Stunts |
Crew | Manuel Cabrera | Stunts |
Crew | Ryan Alber | Stunt Double |
Crew | Bill Hargreaves | Propmaker |
Production | Rob Martin | Casting Assistant |