Kerry Fox Juliet Miller |
|
Christopher Eccleston David Stephens |
|
Ewan McGregor Alex Law |
|
Ken Stott Detective Inspector McCall |
|
Keith Allen Hugo |
|
Colin McCredie Cameron |
|
Peter Mullan Andy |
|
Gary Lewis Visitor |
|
Frances Low Doctor |
|
Robert David MacDonald Lumsden |
|
Tony Curran Travel Agent |
|
John Hodge DC Mitchell |
|
Leonard O'Malley Tim |
|
Victoria Nairn Visitor |
|
Jean Marie Coffey Goth |
|
David Scoular Cash Machine Victim |
|
Grant Glendinning Bath Victim |
|
Victor Eadie Freezer Victim |
|
Bill Denistoun Master of Ceremonies |
|
John Bett Brian McKinley |
|
Elspeth Cameron Elderly Woman |
|
Billy Riddoch Newspaper Editor |
|
Kenneth Bryans Police Officer |
|
Paul Doonan Newspaper Office Boy |
|
John Carmichael Bandleader |
|
Gordon Cree Danceband Pianist (uncredited) |
Camera | Brian Tufano | Director of Photography |
Directing | Danny Boyle | Director |
Production | Andrew Macdonald | Producer |
Sound | Nigel Galt | Sound Editor |
Sound | Simon Boswell | Original Music Composer |
Writing | John Hodge | Screenplay |
Editing | Masahiro Hirakubo | Editor |
Art | Kave Quinn | Production Design |
Art | Tracey Gallacher | Assistant Art Director |
Costume & Make-Up | Carmel Jackson | Makeup Artist |
Art | Karen Wakefield | Set Decoration |
Costume & Make-Up | Kate Carin | Costume Design |
Production | Sarah Trevis | Casting |
Crew | Stephen Barker | Post Production Supervisor |
Production | Allan Scott | Executive Producer |
Sound | Ray Merrin | Sound Re-Recording Mixer |
Production | Fran Robertson | Location Manager |
Crew | Clive Curtis | Stunt Coordinator |
Art | Zoe MacLeod | Art Direction |
Art | Gordon Fitzgerald | Property Master |
Costume & Make-Up | Grant Mason | Special Effects Makeup Artist |
Camera | Lewis Buchan | Camera Loader |
Sound | Paul Conway | Sound Editor |
Costume & Make-Up | John Norster | Wardrobe Supervisor |
Costume & Make-Up | Graham Johnston | Makeup Designer |
Sound | Iain Eyre | Assistant Sound Editor |
Crew | Stuart Clarke | Scenic Artist |
Sound | Colin Nicolson | Sound Mixer |
Directing | Stephen Docherty | Third Assistant Director |
Sound | Brian Saunders | Sound Re-Recording Mixer |
Production | Sara Barr | Production Manager |
Editing | Anuree De Silva | First Assistant Editor |
Crew | Niki Longmuir | Floor Runner |
Directing | Anne Coulter | Script Supervisor |
Lighting | Arthur Donnelly | Electrician |
Lighting | Willie Cadden | Gaffer |
Sound | Tony Cook | Boom Operator |
Sound | Gemma Dempsey | Music Supervisor |
Art | Colin H. Fraser | Construction Manager |
Camera | Paul Gavin | Epk Camera Operator |
Directing | Ian Madden | First Assistant Director |
Camera | Ian Jackson | Focus Puller |
Camera | Egon Stephan Jr. | First Assistant Camera |
Lighting | Derrick Ritchie | Genetator Operator |
Directing | Alison Goring | Second Assistant Director |
Art | John Amabile | Storyboard Artist |
Crew | Richard Hassall | Carpenter |
Crew | Peter Knotts | Carpenter |
Art | Iain Macaulay | Art Department Assistant |
Crew | John Watts | Carpenter |
Camera | Nigel Robertson | Still Photographer |
Camera | Dominic Turner | Still Photographer |
Production | Hilda Booth | Production Accountant |
Production | Yvonne McParland | Production Coordinator |
Art | Morag Myerscough | Title Designer |