Whore (1991)
This melodrama investigates the life of a sex worker, in a pseudo-documentary style.
Director:
Ken Russell
Writers:
Ken Russell, Deborah Dalton.
Theresa Russell Liz |
|
Benjamin Mouton Blake |
|
Antonio Fargas Rasta |
|
Elizabeth Morehead Katie |
|
Daniel Quinn Brutal Man |
|
Sanjay Chandani Indian |
|
Jason Saucier Bill |
|
Michael Crabtree Man in Car |
|
Jered Barclay Dead Trick in Car |
|
Doug MacHugh Man in Diner |
|
Amanda Goodwin Martha, Liz's Girlfriend |
|
Frank Smith Charlie |
|
Jason Kristofer Shy Kid in Van |
|
Robert O'Reilly Younger Man in Car |
|
Ginger Lynn Allen Wounded Girl |
|
Charles Macaulay Older Man in Car |
|
Jack Nance Man Who Helps Liz |
|
Tom Villard Hippie |
|
John Carlyle Shoe Fetish Man |
|
Scott David-King Cop on Bike |
|
Stephanie Blake Stripper in Big T's |
|
Alisa Christensen Lady in Toilet |
|
John Diehl Derelict |
|
Gail McMullen Nurse in Convalescent Home |
|
Bob Prupas Maitre'D |
|
Bobby Bruce Violinist |
|
Danny Trejo Tattoo Artist |
|
Daniel Beer Bill's Drinking Partner |
|
Barbara Eaton Other Stripper |
|
Blanche Sindelar Theatre Cashier |
|
B.J. Ward Theatre Manager |
|
Sean Fitzpatrick Cop on Bike |
|
Lee Arenberg Violent John in Car |
|
Scott Harte Chris |
|
Barbara Mallory Rachel |
|
Joy Baggish Flo, the Older Whore |
|
Ken Russell Waiter (uncredited) |
Art | Naomi Shohan | Art Direction |
Sound | Nigel Galt | Sound Editor |
Art | Philip Steuer | Property Master |
Production | Ronaldo Vasconcellos | Producer |
Art | Amy Wells | Set Decoration |
Writing | Ken Russell | Screenplay |
Directing | Ken Russell | Director |
Camera | Ken Russell | Camera Operator |
Production | Mark Amin | Executive Producer |
Camera | Alex Nepomniaschy | Additional Photography |
Production | Betsy Danbury | Production Accountant |
Production | Dan Ireland | Producer |
Sound | Michael Gibbs | Original Music Composer |
Directing | Jan McWilliams | Script Supervisor |
Writing | Deborah Dalton | Screenplay |
Production | Linda Francis | Casting |
Sound | Thomas Brandau | Sound Mixer |
Costume & Make-Up | Leonard Pollack | Costume Design |
Camera | Amir Mokri | Director of Photography |
Production | Michael D. Pariser | Unit Production Manager |
Production | Michael D. Pariser | Line Producer |
Art | Richard B. Lewis | Production Design |
Writing | David Hines | Theatre Play |
Camera | Matt Mania | Grip |
Directing | Aaron Barsky | First Assistant Director |
Art | Ray Maxwell | Leadman |
Directing | Kate Lewis | Script Supervisor |
Camera | Marsha Blackburn | Still Photographer |
Editing | Brian Tagg | Editor |
Sound | Brian Tagg | Music Editor |
Sound | Craig Clark | ADR Supervisor |
Art | Dan Whifler | Construction Coordinator |
Camera | Donald Burghardt | Second Assistant Camera |
Costume & Make-Up | Gail McMullen | Assistant Costume Designer |
Crew | Dana Dru Evenson | Stunt Double |
Production | Randall M. Boyd | Assistant Production Coordinator |
Lighting | David Salamone | Electrician |
Crew | Jeff Smolek | Stunt Coordinator |
Lighting | Kenny Christiansen | Best Boy Electric |
Camera | Levon Besnelian | Dolly Grip |
Costume & Make-Up | Ron Wild | Key Makeup Artist |
Directing | Deborah A. Dell'Amico | First Assistant Director |
Sound | Steve Day | Boom Operator |
Camera | Mark Shane Davis | Key Grip |
Lighting | Matthew May | Electrician |
Art | Blanche Sindelar | Property Master |
Camera | Billy Pierson | Dolly Grip |
Sound | Michael Hopkins | Dialogue Editor |
Crew | Pat Jackson | Transportation Coordinator |
Camera | Robert J. Studenny | Grip |
Lighting | John Zumpano | Gaffer |
Directing | Robin Leigh Fleck | Second Second Assistant Director |
Production | Joseph Akerman | Executive In Charge Of Production |
Costume & Make-Up | Carlos David Amador | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Carlos David Amador | Hairstylist |
Camera | Tony Mazzucchi | Best Boy Grip |
Camera | Anthony F. Balderrama | First Assistant Camera |
Directing | Janet Van Etten | Second Assistant Director |
Production | Sharon Morov | Production Coordinator |
Production | Alison Sellin | Assistant Accountant |
Costume & Make-Up | Rebekah Alvi | Wardrobe Assistant |
Lighting | Sergio Pirojnikov | Electrician |
Camera | Kevin 'Rambo' Fitzgerald | Grip |
Camera | Amy Laakman-Davis | Grip |
Camera | Louis Cicero | Grip |
Art | Eden Banas | Assistant Property Master |
Sound | Clive A. Mitchison | ADR Supervisor |
Editing | Steven M. Buono | First Assistant Editor |
Production | Vanessa G. Bardliving | Production Assistant |
Production | Tom Gianakopoulos | Production Assistant |
Production | Scott Whited | Production Assistant |
Art | David Hollen | Set Dresser |
Art | Norman West | Set Dresser |
Crew | Bruce Edward Smith | Transportation Captain |
Sound | Kevin Benson | Music Supervisor |
Sound | Donald Zuckerman | Music Supervisor |