Zeroville (2019)
A young actor arrives in Hollywood in 1969 during a transitional time in the Industry.
Director: James Franco
James Franco Vikar |
|
Megan Fox Soledad Paladin |
|
Seth Rogen Viking Man |
|
Joey King Zazi |
|
Jacki Weaver Dotty Langer |
|
Dave Franco Montgomery Clift |
|
Craig Robinson The Burglar |
|
Vince Jolivette The Financier |
|
Scott Reed The Producer |
|
Gus Van Sant Film Archive Curator |
|
Danny McBride Slim |
|
Mike Starr Burly |
|
Marc-Edouard Leon Hippie Dude |
|
Nick Buda Roosevelt Clerk |
|
Jack Kehler Studio Art Director |
|
Tyler Danna Arthur Hiller |
|
Mia Serafino Ali MacGraw |
|
Jason Fox Ryan O'Neal |
|
Shane Palmerton Studio A.D |
|
Melody Cole Young Zazi |
|
Cadence Cole Young Zazi |
|
Horatio Sanz Francis Ford Coppola |
|
Ryan Moody George Lucas |
|
Chris Messina Brian De Palma |
|
Kevin Makely Steven Spielberg |
|
Mino Mackic Marlon Brando |
|
Thomas Ian Nicholas Martin Scorsese |
|
Derek Waters Paul Schrader |
|
Nanghana Foxy Brown |
|
Keegan Allen Pale Blue Eyes Killer |
|
Steve Erickson The Projectionist |
|
Chris Pardal Punk Guy |
|
Jacob Loeb Iggy / Darby / David |
|
Nina Ljeti Patti Smith |
|
Scott Haze Charles |
|
Will Ferrell Rondell |
|
Wim Wenders Larry |
|
Crystal Aguilar Girl At Party |
|
Alberto Barbera Mostra President |
|
Thaila Ayala Maria in Venice |
|
Moni Akiwowo Bikini Girl (uncredited) |
|
Alexandra Amadio Hippie Girl (uncredited) |
|
Marina Anderson Party Guest Dancer (uncredited) |
|
Aiden Arrows Lead Guitarist of the Germs (uncredited) |
Crew | Todd Bryant | Stunt Coordinator |
Directing | James Franco | Director |
Production | Scott Reed | Executive Producer |
Production | Michael Mendelsohn | Producer |
Production | Vince Jolivette | Producer |
Production | Caroline Aragon | Producer |
Art | Kristen Adams | Production Design |
Sound | Mike Weinstein | Sound Mixer |
Writing | Ian Olds | Writer |
Camera | Jake Cross | Key Grip |
Camera | Bruce Thierry Cheung | Director of Photography |
Crew | Josh Hakian | Special Effects Coordinator |
Production | Ron Singer | Executive Producer |
Art | Eric Morrell | Art Direction |
Costume & Make-Up | Lisa Layman | Makeup Department Head |
Production | Cynthia Huffman | Casting |
Sound | Johnny Jewel | Original Music Composer |
Costume & Make-Up | David Page | Costume Design |
Sound | Sean Higgins | Supervising Sound Editor |
Sound | Sean Higgins | Dialogue Editor |
Writing | Paul Felten | Writer |
Directing | Kiran Kaur Saini | Script Supervisor |
Costume & Make-Up | Michelle l Boucher | Key Costumer |
Costume & Make-Up | Lori McCoy-Bell | Hair Department Head |
Camera | Eric Leach | Camera Operator |
Production | Lauren Selig | Executive Producer |
Production | Kirk Michael Fellows | Line Producer |
Sound | Kyle Lane | ADR Mixer |
Sound | Paul Stanley | Sound Effects Editor |
Costume & Make-Up | David Abbott | Makeup Artist |
Sound | Dan Snow | Sound Supervisor |
Production | Natalie Perrotta | Associate Producer |
Art | Devon Lombardi | Art Department Coordinator |
Production | Wendy Rutland | Executive Producer |
Editing | Joe Murphy | Editor |
Costume & Make-Up | Laverne Caracuzzi | Makeup Department Head |
Art | Dwayne Grady | Property Master |
Production | Billy Greenfield | Associate Producer |
Costume & Make-Up | Prescilla Jean Olay | Hairstylist |
Camera | Jerry Franck | Steadicam Operator |
Costume & Make-Up | Dawn Victoria Dudley | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Constance Garcia | Set Costumer |
Camera | Anna Kooris | Still Photographer |
Art | Tracy Dishman | Set Decoration |
Art | Leigh Poindexter | Leadman |
Costume & Make-Up | Aubrey Marie | Hairstylist |
Camera | Blake Hooks | Second Assistant Camera |
Art | Carlton Rude | Assistant Property Master |
Editing | Jeff Cummings | Assistant Editor |
Sound | Aaron Southerland | ADR Mixer |
Costume & Make-Up | Theodora Katsoulogiannakis | Key Hair Stylist |
Camera | Zhubin Rahbar | BTS Photographer |
Editing | Scott Gregory | Digital Intermediate Colorist |
Sound | T.J. Jacques | Sound Designer |
Production | Stefano Dalla Lana | Production Manager |
Editing | Matthew Diezel | Editor |
Production | Ashley Franklin | Production Coordinator |
Camera | Darius Shahmir | Camera Operator |
Writing | Steve Erickson | Novel |
Sound | Laura Wilcox | Foley Editor |
Editing | Christine Park | Associate Editor |
Camera | Erica Thurlow | Best Boy Grip |
Sound | James B. Appleton | Sound Mixer |
Sound | Lyndsey Schenk | Foley Mixer |
Camera | Brandon Boudreaux | Digital Imaging Technician |
Camera | Jamiel VanOver | First Assistant Camera |
Sound | Maggie McCoy | Assistant Sound Editor |
Visual Effects | Sam Parker | VFX Artist |
Production | Carina Portillo | First Assistant Accountant |
Production | Misty Dawn White | Production Accountant |
Camera | Thomas Valko | Additional Camera |
Lighting | Timothy Robert Ryan | Best Boy Electric |
Camera | Ken Tanaka | First Assistant Camera |
Lighting | Mike Parry | Gaffer |
Camera | Jacob R. Burke | Second Assistant Camera |
Production | Rashé Johnson | Extras Casting |
Art | Nicolette Daskalakis | Art Department Assistant |
Art | Desirae Hepp | Art Department Assistant |
Art | Stephen Barikian | Set Dresser |
Art | Jason Bennett | Set Dresser |
Art | Kevin Mincin | Set Dresser |
Art | Kristin Rasmussen | Set Dresser |
Sound | Shelby Comstock Britten | Music Coordinator |
Production | Roger Berard | Production Assistant |
Production | Homa Kohan | Production Assistant |
Production | Thomas Pojunas | Production Assistant |
Production | Diego Cabrera | Production Assistant |