Nightwing (1979)
Killer bats plague an Indian reservation in Arizona.
Director:
Arthur Hiller
Writers:
Steve Shagan, Bud Shrake, Martin Cruz Smith.
Nick Mancuso Youngman Duran |
|
David Warner Phillip Payne |
|
Kathryn Harrold Anne Dillon |
|
Stephen Macht Walker Chee |
|
Strother Martin Selwyn |
|
George Clutesi Abner Tasupi |
|
Ben Piazza Roger Piggott |
|
Donald Hotton John Franklin |
|
Charles Hallahan Henry |
|
Judith Novgrod Judy |
|
Alice Hirson Claire Franklin |
|
José Toledo Harold Masito |
|
Pat Corley Vet |
|
Charlie L. Bird Beejay |
|
Danny Zapien Joe Mamoa |
|
Peter Prouse Doctor |
|
Richard Romancito Ben Mamoa |
|
Flavio Martinez Isla Laloma |
|
Lena Carr Pregnant Woman |
|
Virginia P. Maney Old Squaw |
|
Wade Stevens Ambulance Attendant |
|
John R. Leonard Sr. Helicopter Pilot |
|
Robert Dunbar Helicopter Pilot |
Production | Lynn Stalmaster | Casting |
Sound | Henry Mancini | Original Music Composer |
Production | Martin Ransohoff | Producer |
Sound | John C. Hammell | Music Editor |
Crew | Milt Rice | Special Effects |
Crew | M. James Arnett | Stunts |
Crew | M. James Arnett | Stunt Coordinator |
Visual Effects | Carlo Rambaldi | Visual Effects |
Art | William Ladd Skinner | Set Designer |
Editing | John C. Howard | Editor |
Sound | Larry Jost | Production Sound Mixer |
Costume & Make-Up | Del Armstrong | Makeup Artist |
Writing | Steve Shagan | Screenplay |
Art | James Dowell Vance | Production Design |
Camera | Charles Rosher Jr. | Director of Photography |
Costume & Make-Up | Betsy Cox | Costumer |
Writing | Bud Shrake | Screenplay |
Writing | Martin Cruz Smith | Screenplay |
Writing | Martin Cruz Smith | Novel |
Production | Richard R. St. Johns | Executive Producer |
Crew | Craig R. Baxley | Stunts |
Directing | D. Scott Easton | Second Assistant Director |
Costume & Make-Up | Dione Taylor | Hairstylist |
Directing | Gary Daigler | Assistant Director |
Directing | Arthur Hiller | Director |
Crew | Gary Epper | Stunts |
Production | Karen Kelly | Production Secretary |
Crew | Glynn Rubin | Stunts |
Art | Richard D. Kent | Set Decoration |
Art | Sidney H. Greenwood | Property Master |
Sound | Les Fresholtz | Sound Mixer |
Sound | Michael Minkler | Sound Effects |
Sound | Arthur Piantadosi | Sound Mixer |
Crew | Joel Marrow | Transportation Coordinator |
Production | Peter V. Herald | Unit Production Manager |
Production | Peter V. Herald | Associate Producer |
Directing | Marie Kenney | Script Supervisor |
Camera | Eric D. Andersen | Camera Operator |
Camera | Harry Rez | Key Grip |
Sound | Sam F. Shaw | Sound Effects |
Art | Everett Olson | Construction Manager |
Production | Maggie Abbott | Associate Producer |
Camera | Jack Gereghty | Still Photographer |
Costume & Make-Up | Don Vargas | Costumer |
Editing | Mary Scott | Assistant Editor |
Crew | Earl Wingard | Unit Publicist |
Lighting | Tim Evans | Gaffer |