Dan Stulbach Clausewistz |
|
Tony Ramos Segismundo |
|
Daniel Filho Doutor Penna |
|
Aílton Graça Honório |
|
Louise Cardoso Clarissa |
|
Zezé d'Alice Florinda |
|
Anselmo Vasconcelos João |
|
Felipe Martins Ratinho |
Directing | Daniel Filho | Director |
Production | Daniel Filho | Producer |
Production | Júlio Uchoa | Line Producer |
Art | Marcos Flaksman | Art Direction |
Crew | Tuca Moraes | Cinematography |
Sound | José E. Caldararo | Foley Artist |
Sound | Esteban Golubicki | Foley Recordist |
Directing | Cris D'amato | Assistant Director |
Production | Carlos Eduardo Rodrigues | Associate Producer |
Costume & Make-Up | Marilia Carneiro | Costume Design |
Writing | Bosco Brasil | Writer |
Camera | Mustapha Barat | Camera Operator |
Visual Effects | Raquel Sancinetti | Visual Effects |
Sound | Branko Neškov | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Simone Petrillo | Sound Editor |
Sound | Zezé d'Alice | Sound Technical Supervisor |
Visual Effects | Robson Sartori | Visual Effects Coordinator |
Directing | Natalia Soutto | Assistant Director |
Art | Odair Zani | Art Direction |
Art | Cristina Cirne | Supervising Art Director |
Crew | Fillipe Dias | Stunt Coordinator |
Sound | Egberto Gismonti | Music Director |
Directing | Bruno Garotti | First Assistant Director |
Costume & Make-Up | Rosa Versoça | Makeup Artist |
Sound | Francisco Rizzi | Foley Artist |
Sound | Sebastián Sonzogni | Foley Artist |
Visual Effects | Marcelo Siqueira | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Vanessa Mariano | Visual Effects |
Sound | Vinicius Leal | Sound Editor |
Camera | Gilberto Otero | Camera Operator |
Editing | Diana Vasconcellos | Editor |
Visual Effects | Eduarda Domenici | Digital Effects Producer |
Sound | Bechen de Loredo | ADR Mixer |
Sound | Bechen de Loredo | Foley Artist |
Editing | Danilo Lemos | First Assistant Editor |
Directing | Cininha de Paula | Assistant Director |
Camera | Ique Esteves | Still Photographer |
Crew | Sylvia Ramos | Post Production Supervisor |
Costume & Make-Up | Marianna Luz | Costume Assistant |
Sound | Claudio Valdetaro | Sound Re-Recording Mixer |
Visual Effects | Rogério Marinho | Visual Effects |
Visual Effects | Rogério Marinho | Digital Effects Producer |
Production | Karina Vanes | Post Production Coordinator |
Camera | Joaquim Torres | First Assistant Camera |
Visual Effects | Marcelo Ferreira PeeJay | Digital Effects Producer |
Camera | Daniel W. Xavier | Second Assistant Camera |
Production | Flavia Santos | Location Manager |
Sound | Adriano Machado | Sound Post Production Coordinator |
Visual Effects | Nills Bonetti | Visual Effects |
Visual Effects | Daniel T. Müller | Digital Effects Producer |
Visual Effects | Marco Prado | Visual Effects |
Editing | Fábio Fatorelli | Assistant Editor |
Camera | José George Rodrigues Alves | Focus Puller |
Production | Mariana Zdravca | Post Production Coordinator |
Costume & Make-Up | Antônio Araújo | Costume Design |
Production | Claudia Bejarano | Executive Producer |
Art | Eugênia Maakaroun | Assistant Art Director |
Sound | Caue Leal | Sound Editor |
Camera | Jorge Moviola | First Assistant Camera |
Crew | Daniela Shaw | Intern |