Rodney Dangerfield The Rodfather |
|
Kevin McDonald Guppy Calzone |
|
Dom DeLuise The Oddfather |
|
Fabiana Udenio Don Na |
|
Lou Ferrigno Bugsy |
|
Paul Greenberg Frito Calzone |
|
Carol Arthur Mama Calzone |
|
Barbara Crampton Goldy |
|
Bob Hoge Sunny Calzone |
|
Irwin Keyes Tracy Dick |
|
Eileen Kenney Agent Hoover |
|
Bobbie Brown Sonny's Babe |
|
Carlos Alazraqui Tony "Flock You" Montana |
|
Perry Stephens Father O'Connell |
|
Jerry Lambert Professor |
|
Jerry Douglas Freedie Green |
|
Dom Irrera Self |
|
Sonya Eddy Bank Clerk |
|
Jay Lacopo Studio Executive |
|
Debra Christofferson Writer |
|
Lisa London Busty Secretary |
|
Terry Ray Waiter |
|
John LaMotta Maitre D' |
|
Rich Willis Director |
|
Don Pardo Self |
|
Joey Buttafuoco Self |
|
Craig Barnett Mr. President |
|
Henry Carbo Vinnie the Tailor |
|
David Teitelbaum Skinny Guy |
|
Javier Del Llano Don Juan De Marco |
|
Tom Westbrook Don E. Brasco |
|
Don Key Jack Ass |
|
Pat Crawford Brown Toenail Lady |
|
David DeLuise Gaffer |
|
Alicia Hoge Phone Sex Lady |
|
Greg Webb Transvestite Dancer |
|
Blas Lorenzo Wise Guy on T.V. |
|
Keith Coogan Clumsy Student |
|
Gina Angela Ritchie Sue |
|
Deren Abram Billy Bob |
|
Cameron Hoge Baby |
Production | Craig Campobasso | Casting |
Crew | Gary Paul | Stunt Coordinator |
Directing | Bob Hoge | Director |
Writing | Bob Hoge | Writer |
Crew | Lee Alan McConnell | Special Effects Assistant |
Editing | Ira Katz | Assistant Editor |
Editing | Tracy Curtis | Editor |
Production | Deren Abram | Production Designer |
Camera | Thomas Lappin | Director of Photography |
Production | Morris Ruskin | Executive Producer |
Crew | Don Dunn | Post Production Supervisor |
Production | Don Dunn | Line Producer |
Directing | Don Dunn | Second Unit Director |
Sound | Dennis Patterson | Sound Re-Recording Mixer |
Costume & Make-Up | Mandi Line | Costume Designer |
Art | Jon Joseph Glover | Set Decoration |
Sound | Darrin Lile | Dialogue Editor |
Directing | Jody Blose | Script Supervisor |
Sound | Ed Carr | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Terry James | Stunt Coordinator |
Sound | Matthew Nicolay | Sound Mixer |
Sound | Boris Elkis | Original Music Composer |
Camera | Nils Erickson | Second Unit Director of Photography |
Production | Jeff Ritchie | Producer |
Crew | Greg Landerer | Special Effects Coordinator |
Sound | Samuel Libraty | ADR Editor |
Sound | Samuel Libraty | ADR Supervisor |
Sound | Samuel Libraty | Foley Recordist |
Crew | Bret Davidson | Stunts |
Production | Laura Hoffman | Assistant Production Coordinator |
Crew | Kent W. Luttrell | Stunts |
Sound | Monette Holderer | Foley Artist |
Sound | Ron Harris | ADR Recordist |
Crew | Millie Novak | Stunts |
Sound | Matthew West | Assistant Dialogue Editor |
Costume & Make-Up | Laura Markert | Key Hair Stylist |
Costume & Make-Up | Laura Markert | Key Makeup Artist |
Production | Caroline Stephenson | Production Coordinator |
Production | George Marinos | Executive Producer |
Production | Lynn Mooney | Executive Producer |
Production | Mary Skinner | Executive Producer |
Art | Flip Filippelli | Art Direction |
Crew | Gina Angela Ritchie | Stunts |
Directing | Andy Coffing | Second Assistant Director |
Production | Kevin Flint | Producer |
Directing | Nigel Logan | First Assistant Director |
Costume & Make-Up | Leesa-Rae Sandoval | Costume Designer |
Costume & Make-Up | Gwen Fornataro | Wardrobe Supervisor |
Costume & Make-Up | Karen A. Skidmore | Set Costumer |
Costume & Make-Up | Indira Ione Paschke | Set Costumer |
Costume & Make-Up | Renee Tychoniewicz | Makeup & Hair Assistant |
Costume & Make-Up | Celine Fleury | Makeup & Hair Assistant |
Directing | Gus Morrison | Second Second Assistant Director |
Sound | Beau Biigart | ADR Mixer |
Sound | Rick Schuetz | Foley Artist |