Silvio Orlando Sandro Molino |
|
Sabrina Ferilli Marisa |
|
Ennio Fantastichini Ruggero Mazzalupi |
|
Laura Morante Cecilia Sarcoli |
|
Antonella Ponziani Francesca |
|
Piero Natoli Marcello |
|
Paola Tiziana Cruciani Luciana Mazzalupi |
|
Gigio Alberti Roberto |
|
Silvio Vannucci Mauro Santucci |
|
Rocco Papaleo Brigadiere |
|
Raffaella Lebboroni Betta |
|
Claudia Della Seta Graziella |
|
Agnese Claisse Martina |
|
Vanessa Marini Sabrina Mazzalupi |
|
Emiliano Bianchi Ivan |
|
Evelina Gori Gina Mazzalupi |
|
Daniele Barchiesi Fabio |
|
Davide Clementi Massimo |
|
Teresa Saponangelo Irene Vitiello |
|
Mario Scarpetta Rosario Vitiello |
|
Oumar Ba Tewill |
|
Raffaele Vannoli Appuntato |
|
Renato Carucci D.J. Peppino |
|
Cristina Aranci Mariarosa |
|
Claudia Esercizio Presentatrice cruciverbone |
Costume & Make-Up | Mario Di Salvio | Makeup Artist |
Production | Vittorio Cecchi Gori | Producer |
Sound | Battista Lena | Original Music Composer |
Writing | Francesco Bruni | Screenplay |
Writing | Paolo Virzì | Screenplay |
Directing | Paolo Virzì | Director |
Writing | Paolo Virzì | Story |
Production | Rita Rusić | Producer |
Production | Béatrice Kruger | Casting |
Art | Sonia Peng | Production Design |
Production | Fabiola Banzi | Casting |
Camera | Paolo Carnera | Director of Photography |
Directing | Lorenzo Conte | Second Assistant Director |
Production | Franco Fogagnolo | Administration |
Costume & Make-Up | Claudio Cordaro | Costume Design |
Camera | Vittorio Omodei Zorini | Second Assistant Camera |
Directing | Gianluca Greco | First Assistant Director |
Crew | Monica Verzolini | Post Production Supervisor |
Editing | Cecilia Zanuso | Editor |
Costume & Make-Up | Claudia Tenaglia | Assistant Costume Designer |
Production | Elisabetta Olmi | Unit Manager |
Sound | Alessandro Checcacci | Sound Mixer |
Art | Mauro Venturini | Property Master |
Camera | Giovanni Gebbia | Camera Operator |
Camera | Giovanni Gebbia | Steadicam Operator |
Production | Mario D'Alessio | Production Manager |
Production | Andrea Nuzzolo | Unit Manager |
Directing | Flavia Toso | Script Supervisor |
Camera | Roberto de Franceschi | First Assistant Camera |
Sound | Luigi Melchionda | Boom Operator |
Camera | Jonathan Chiti | Second Assistant Camera |
Art | Federica Russo | Assistant Production Design |
Sound | Mario Iaquone | Sound |
Camera | Italo Tonni | Still Photographer |
Costume & Make-Up | Cristiana Bruguier Pacini | Assistant Costume Designer |
Directing | Maria Raffaella Russo | Script Supervisor |
Production | Antonello Palermo | Production Secretary |
Production | Stefano Cialoni | Line Producer |
Costume & Make-Up | Letizia Pirrone | Makeup Artist |
Editing | Roberto Martucci | Assistant Editor |
Camera | Sandro Fabbriani | Key Grip |
Lighting | Virgilio Palone | Gaffer |
Costume & Make-Up | Anna Maria Quaranta | Hairstylist |
Production | Anna Pesaresi | Administration |
Sound | Gianrico La Rosa | Sound Engineer |
Directing | Alessandra Fornari | Second Assistant Director |
Costume & Make-Up | Alessia Caccialupi | Seamstress |
Editing | Gilda Moschetto | Assistant Editor |
Art | Nicoletta Bonucci | Props |