Fényes nyergek (1974)
A történetünk középpontjában egy kis vadnyugati város, Rock Ridge áll, amely épp a közelítő vasúti nyomvonal útjába esik. Hedley Lamarr, a békebíró azzal indítja útnak martalócait, hogy tegyék a városkát mihamarabb lakhatatlanná, hogy aztán olcsón rátehesse a kezét a város telkeire. Amikor a seriffet megölik, Hedley meggyőzi a kormányzót, hogy küldje el a városba a vadnyugat első fekete bőrű seriffjét. Csakhogy az új seriff, Bart kifinomult nagyvárosi úriember, akinek némiképpen nehezére esik megnyerni a vadnyugati városka lakóinak bizalmát.
Director:
Mel Brooks
Writers:
Richard Pryor, Mel Brooks, Andrew Bergman, Norman Steinberg, Alan Uger.
Cleavon Little Bart |
|
Gene Wilder Jim |
|
Slim Pickens Taggart |
|
Harvey Korman Hedley Lamarr |
|
Madeline Kahn Lili Von Shtupp |
|
Mel Brooks Governor William J. Le Petomane / Indian Chief |
|
Burton Gilliam Lyle |
|
Alex Karras Mongo |
|
David Huddleston Olson Johnson |
|
Liam Dunn Rev. Johnson |
|
John Hillerman Howard Johnson |
|
George Furth Van Johnson |
|
Jack Starrett Gabby Johnson |
|
Carol Arthur Harriett Johnson |
|
Richard Collier Dr. Sam Johnson |
|
Charles McGregor Charlie |
|
Robyn Hilton Miss Stein |
|
Don Megowan Gum Chewer |
|
Dom DeLuise Buddy Bizarre |
|
Count Basie Self |
|
John Alderson Gum Chewer (uncredited) |
|
Don Ames Townsman (uncredited) |
|
Tom Anfinsen German Soldier (uncredited) |
|
David Armstrong Pressman (uncredited) |
|
Denny Arnold Townsman (uncredited) |
|
Benjie Bancroft Townsman (uncredited) |
|
Herman Boden Cowboy (uncredited) |
|
Jimmie Booth Desperado (uncredited) |
|
Nick Borgani Townsman (uncredited) |
|
Alex Brown RR Worker (uncredited) |
|
Jerry Brown Stage Driver (uncredited) |
|
Loren Brown Townsman (uncredited) |
|
Eldon Burke Desperado (uncredited) |
|
Stephen Burnette Townsman (uncredited) |
|
David Cadiente Mexican (uncredited) |
|
Patrick Campbell MC at Show (uncredited) |
|
Bart Carroll Dancer (uncredited) |
|
Bill Catching Outlaw (uncredited) |
|
Ray Chabeau German Soldier Dancer (uncredited) |
|
Donald Chaffin Townsman (uncredited) |
|
Dick Cherney Townsman (uncredited) |
|
Jack R. Clinton Official (uncredited) |
|
Aneta Corsaut Tourist Mother (uncredited) |
|
Dick Crockett Townsman (uncredited) |
|
George Dockstader Politician (uncredited) |
|
Ross Dollarhide Desperado (uncredited) |
|
Randy Doney Dancer (uncredited) |
|
Alphonso DuBois Townsman (uncredited) |
|
Ken DuMain Townsman (uncredited) |
|
Hobert Durham Jr. Railroad Worker (uncredited) |
|
Stewart East Pressman (uncredited) |
|
Daniel Elam Railroad Worker (uncredited) |
|
Kenny Endoso Indian (uncredited) |
|
Elly Enriquez Mexican (uncredited) |
|
Richard Farnsworth Sheriff (uncredited) |
|
Fred Fisher Townsman (uncredited) |
|
Bob Folkerson Townsman (uncredited) |
|
Abel Franco Mexican Bandit (uncredited) |
|
Ben Frommer Convict (uncredited) |
|
John Furlong Tourist Man (uncredited) |
|
Rick Garcia Mexican Bandit (uncredited) |
|
Laura Gile Townswoman (uncredited) |
|
Seamon Glass Cowboy (uncredited) |
|
Betty Jeanne Glennie Townswoman (uncredited) |
|
Cecil Gold Dancer (uncredited) |
|
Chuck Hayward Outlaw (uncredited) |
|
Bud Hazlett Townsman (uncredited) |
|
Francine Henderson Townswoman (uncredited) |
|
George Hickman Townsman (uncredited) |
|
George Holmes Theatre Patron (uncredited) |
|
Kal Isaacs Railroad Worker (uncredited) |
|
Kathryn Janssen Commissary Customer (uncredited) |
|
Rosemary Johnston Townswoman (uncredited) |
|
Madge Journeay Townswoman (uncredited) |
|
M.J. Kane Leopold (uncredited) |
|
Ron Kinwald Townsman (uncredited) |
|
Sally Kirkland Cashier (uncredited) |
|
Patrick Labyorteaux Henry (uncredited) |
|
Richard LaMarr Townsman (uncredited) |
|
Tex Lambert KKK Member (uncredited) |
|
Jack Lilley Overseer (uncredited) |
|
Craig Littler Tex (uncredited) |
|
Jay Loft-Lynn RR Worker (uncredited) |
|
Karl Lukas Cutthroat (uncredited) |
|
Bert Madrid Convict in Line (uncredited) |
|
Ralph Manza Man in Commissary Playing Hitler (uncredited) |
|
Jimmy Martinez Scared Mexican Man (uncredited) |
|
Bert May German Soldier Dancer (uncredited) |
|
Fred McDougall Desperado (uncredited) |
|
Rod McGaughy Desperado (uncredited) |
|
Bill McIntosh Desperado (uncredited) |
|
Clyde McLeod Townsman (uncredited) |
|
Troy Melton Member of the Press (uncredited) |
|
Ira Miller Baker Man (uncredited) |
|
Jessamine Milner Elderly Woman (uncredited) |
|
Richard Monahan Dancer (uncredited) |
|
Boyd 'Red' Morgan Outlaw (uncredited) |
|
Beans Morocco Townsman (uncredited) |
|
Hal Needham Outlaw (uncredited) |
|
Daniel Nunez Mexican (uncredited) |
|
Monty O'Grady Townsman (uncredited) |
|
Harvey Parry Townsman (uncredited) |
|
Jack Perkins Desperado (uncredited) |
|
Alan Peterson German Soldier Dancer (uncredited) |
|
Tom Pittman Official (uncredited) |
|
Anthony Redondo Townsman (uncredited) |
|
Booty Reed Railroad Worker (uncredited) |
|
Tony Regan Pressman (uncredited) |
|
Danny 'Big Black' Rey Bart's Father (uncredited) |
|
Robert Ridgely Boris (uncredited) |
|
Rodney Allen Rippy Bart (age 5) (uncredited) |
|
Al Roberts Townsman (uncredited) |
|
Arnold Roberts Townsman (uncredited) |
|
Hank Robinson Townsman (uncredited) |
|
Victor Romito Arabian (uncredited) |
|
Clark Ross Townsman (uncredited) |
|
Darrell Sandeen KKK Man (uncredited) |
|
Danny Sands Desperado (uncredited) |
|
George Sawaya Townsman (uncredited) |
|
Fred Scheiwiller Outlaw (uncredited) |
|
David Sharpe Man in Suit (uncredited) |
|
June Smaney Townswoman (uncredited) |
|
Eddie Smith RR Worker (uncredited) |
|
Roy Smith Dancer (uncredited) |
|
Paul Stader Desperado (uncredited) |
|
Tom Steele Townsman Who Falls from Chair (uncredited) |
|
Tim Sullivan Dancer (uncredited) |
|
Jerry Summers Desperado (uncredited) |
|
Jim Taylor Dancer (uncredited) |
|
George Tracy Townsman (uncredited) |
|
Jerry Trent Dancer (uncredited) |
|
Frankie Van Fighter (uncredited) |
|
Richard Vitagliano Anal Johnson (uncredited) |
|
Al Ward Man at Pond (uncredited) |
|
Dick Warlock Townsman (uncredited) |
|
Janice Whitby Tour Guide (uncredited) |
|
Joe Yrigoyen Townsman (uncredited) |
|
Bill Zuckert Official (uncredited) |
Sound | John Morris | Original Music Composer |
Sound | John Morris | Songs |
Sound | John Morris | Orchestrator |
Editing | Steve Potter | Assistant Editor |
Crew | Buddy Joe Hooker | Stunts |
Writing | Richard Pryor | Screenplay |
Editing | John C. Howard | Editor |
Editing | Danford B. Greene | Editor |
Camera | Joseph F. Biroc | Director of Photography |
Writing | Mel Brooks | Screenplay |
Directing | Mel Brooks | Director |
Sound | Mel Brooks | Songs |
Writing | Mel Brooks | Lyricist |
Crew | Terry Leonard | Stunts |
Costume & Make-Up | Vittorio Nino Novarese | Costume Design |
Writing | Andrew Bergman | Screenplay |
Writing | Andrew Bergman | Story |
Editing | Carroll Timothy O'Meara | Assistant Editor |
Production | Nessa Hyams | Casting |
Sound | Jonathan Tunick | Orchestrator |
Production | Michael Hertzberg | Producer |
Crew | Hal Needham | Stunts |
Sound | Richard Tyler | Sound Re-Recording Mixer |
Writing | Norman Steinberg | Screenplay |
Crew | Jeannie Epper | Stunts |
Crew | Alan Johnson | Choreographer |
Crew | Bob Herron | Stunts |
Art | Morris Hoffman | Set Decoration |
Art | Sam Gordon | Property Master |
Crew | Gary Epper | Stunts |
Crew | Ronnie Rondell Jr. | Stunts |
Crew | Al Wyatt Sr. | Stunt Coordinator |
Costume & Make-Up | Lola 'Skip' McNalley | Hairdresser |
Crew | Loren Janes | Stunts |
Art | Peter Wooley | Production Design |
Writing | Alan Uger | Screenplay |
Sound | Frankie Laine | Theme Song Performance |
Directing | Julie Pitkanen | Script Supervisor |
Sound | Les Fresholtz | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Arthur Piantadosi | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Bill Catching | Stunts |
Sound | Eugene Marks | Music Editor |
Costume & Make-Up | Terry Miles | Makeup Artist |
Sound | Gene S. Cantamessa | Sound |
Crew | Kenny Endoso | Stunts |
Costume & Make-Up | Tom Dawson | Wardrobe Master |
Crew | Stephanie Epper | Stunts |
Art | Anthony Goldschmidt | Title Designer |
Production | William P. Owens | Unit Production Manager |
Directing | John C. Chulay | First Assistant Director |
Costume & Make-Up | Alan Fama | Makeup Artist |
Directing | Leonard S. Smith Jr. | Second Assistant Director |
Crew | Douglas Pettibone | Special Effects |
Crew | Paula Dell | Stunts |
Crew | Herbert Winters | Dialogue Coach |
Crew | Barbara Chrysler | Stunts |