Sordo (2019)
Director:
Alfonso Cortés-Cavanillas
Writers:
Alfonso Cortés-Cavanillas, Juan Carlos Díaz.
Asier Etxeandia Anselmo Rojas |
|
Marian Álvarez Rosa Ribagorda |
|
Hugo Silva Vicente Roig |
|
Aitor Luna Captain Ramón Bosch |
|
Olimpia Melinte Darya Sergéevich Vólkov |
|
Imanol Arias Sergeant Manuel Castillo |
|
Ruth Díaz Elvira |
|
Stephanie Gil Carmen |
|
Manuel de Blas Colonel Cortés |
|
Antonio Dechent Colonel Balenciaga |
|
Jorge Basanta Corporal Gómez |
|
Roberto Bonacini Private Cascorro |
|
Jaime Martín Jaime |
|
Javier Ballesteros Private Benítez |
|
Eduardo Mayo Private Cifuentes |
|
Rocío Calvo Josefa |
|
Cristóbal Suárez Corporal on Bridge |
|
Iñigo Echevarría Maquis on Bridge |
|
Óscar de la Fuente Soldier on Bridge #1 |
|
Juan Vinuesa Soldier on Bridge #2 |
|
Jon Sistiaga Soldier on Bridge #3 |
|
Mariano Monedero Cheese Seller |
|
Isidro Alonso Bar Keeper |
Crew | Reyes Abades | Special Effects |
Sound | Asier Etxeandia | Main Title Theme Composer |
Writing | Alfonso Cortés-Cavanillas | Screenplay |
Directing | Alfonso Cortés-Cavanillas | Director |
Editing | Alfonso Cortés-Cavanillas | Editor |
Writing | David Muñoz | Graphic Novel |
Sound | Nicolás de Poulpiquet | Sound Mixer |
Sound | Álex F. Capilla | Foley Artist |
Sound | Carlos Martín Jara | Original Music Composer |
Sound | Daniel Rodrigo Hitos | Sound Designer |
Sound | Daniel Rodrigo Hitos | Sound Editor |
Sound | Daniel Rodrigo Hitos | Sound Recordist |
Writing | Juan Carlos Díaz | Screenplay |
Camera | Adolpho Cañadas | Director of Photography |
Writing | Rayco Pulido | Graphic Novel |
Art | Matteo Mariotti | Production Design |
Art | Mónica de la Fuente | Production Design |
Production | Aníbal Ruiz-Villar | Producer |
Production | Aníbal Ruiz-Villar | Production Director |
Production | Esther Jiménez | Producer |
Production | Esther Jiménez | Production Director |
Production | Juanjo López | Executive Producer |
Costume & Make-Up | Austen Junior | Costume Designer |
Costume & Make-Up | Inés Díaz Liz | Makeup Designer |
Costume & Make-Up | Blanca Díaz Hisado | Hair Designer |
Sound | Emilio López Alemán | Sound Recordist |
Production | Jaime Martín | Production Manager |
Directing | Laura Gil | First Assistant Director |
Directing | Víctor Polo | Second Assistant Director |
Production | Ana Sánchez de la Morena | Casting |
Directing | Llanos Gómez del Grado | Script Supervisor |
Camera | Silvia Domínguez | Still Photographer |
Lighting | Montxo Contreras | Gaffer |
Art | Lourdes Martín Gómez | Property Master |
Visual Effects | Alejandro R. Morales | Visual Effects Supervisor |
Editing | Régis Barbey | Color Grading |
Sound | Kaihamaru Martínez | Foley Artist |
Crew | Brandy Rodríguez | Stunt Coordinator |