12 év rabszolgaság (2013)
Northup 1841-ben, az amerikai polgárháborút megelőző időszakban az északi New York virágzó városában elismert hegedűművészként éli hétköznapjait családjával, míg egy nap tőrbe csalják, elkábítják, és eladják rabszolgának. Helyzete egyre kilátástalanabbá válik, mikor egy szadista déli ültetvényeshez kerül, Edwin Eppshez, aki rabszolgáin kénye kedve szerint tesz erőszakot, akár a végsőkig korbácsolva, kínozva őket. Northup embertelen körülmények között több száz társával együtt az életben maradásért küzd, miközben megpróbálja megőrizni méltóságát Epps könyörtelen, beteges világban. Solomon 12 évig tartó kegyetlen odüsszeiája alatt nem adja fel a harcot: újra szabad akar lenni. És mikor a sors összehozza őt a kanadai szabadelvű áccsal felcsillan benne újra a remény.
Director:
Steve McQueen
Writer:
John Ridley
Chiwetel Ejiofor Solomon Northup |
|
Michael Fassbender Edwin Epps |
|
Lupita Nyong'o Patsey |
|
Benedict Cumberbatch William Ford |
|
Paul Dano John Tibeats |
|
Sarah Paulson Mary Epps |
|
Adepero Oduye Eliza |
|
Scoot McNairy Brown |
|
Paul Giamatti Theophilus Freeman |
|
Brad Pitt Samuel Bass |
|
Michael Kenneth Williams Robert |
|
Alfre Woodard Mistress Shaw |
|
Chris Chalk Clemens |
|
Taran Killam Hamilton |
|
Bill Camp Radburn |
|
Kelsey Scott Anne Northup |
|
Bryan Batt Judge Turner |
|
Quvenzhané Wallis Margaret Northup |
|
Garret Dillahunt Armsby |
|
Dwight Henry Uncle Abram |
|
Dickie Gravois Overseer |
|
Ashley Dyke Anna |
|
Cameron Zeigler Alonzo Northup |
|
Tony Bentley Mr. Moon |
|
Christopher Berry Burch |
|
Mister Mackey Jr. Randall |
|
Craig Tate John |
|
Storm Reid Emily |
|
Tom Proctor Biddee |
|
Marc Macaulay Captain |
|
Vivian Fleming-Alvarez Mulatto Woman |
|
Douglas M. Griffin Sailor |
|
John McConnell Jonus Ray |
|
Marcus Lyle Brown Jasper |
|
Richard Holden Fitzgerald |
|
Rob Steinberg Parker |
|
Anwan Glover Cape |
|
James C. Victor Buyer |
|
Liza J. Bennett Mistress Ford |
|
Nicole Collins Rachel |
|
J.D. Evermore Chapin |
|
Andy Dylan Treach |
|
Deneen Tyler Phebe |
|
Mustafa Harris Sam |
|
Gregory Bright Edward |
|
Austin Purnell Bob |
|
Thomas Francis Murphy Patroller |
|
Andre De'Sean Shanks Victim 1 |
|
Kelvin Harrison Jr. Victim 2 |
|
Scott M. Jefferson Master Shaw |
|
Isaiah Jackson Zachary |
|
Topsy Chapman Slave Spiritual Singer 1 |
|
Devin Maurice Evans Slave Spiritual Singer 2 |
|
Jay Huguley Sheriff |
|
Devyn A. Tyler Margaret Northup (adult) |
|
Willo Jean-Baptiste Margaret's Husband |
|
Jason Ament Cooke (uncredited) |
|
Jon Arthur Steamboat Crew 1st Mate (uncredited) |
|
Sean Paul Braud Lynchman (uncredited) |
|
Blake Burt Upper Class Pedestrian (uncredited) |
|
Carroll Burt Lower Class Pedestrian (uncredited) |
|
Edward J. Clare Restaurant Patron (uncredited) |
|
JJ Coker Mr. Bartholomew (uncredited) |
|
Haylie Creppel Child in the Park (uncredited) |
|
Justin Edward Davis Saratoga Park Pedestrian (uncredited) |
|
Jim Johnson Lower Class Pedestrian (uncredited) |
|
Mark Joyce Street Merchant (uncredited) |
|
John C. Klein Lumber Mill Customer (uncredited) |
|
Gerard 'Jerry' Lewis Slave Guard (uncredited) |
|
Kevonte Mcdonald Slave (uncredited) |
|
Ritchie Montgomery Roadman (uncredited) |
|
Jason Owen Safty (uncredited) |
|
Shawn Parsons Road Man (uncredited) |
|
Haley Powell Slave Girl (uncredited) |
|
Wayne Pére Winslow (uncredited) |
|
Terrell Ransom Jr. Slave Boy (uncredited) |
|
Erin Rementer Ballroom Dancer (uncredited) |
|
Andre Robinson Slave Boy (uncredited) |
|
Corrina Roshea Bobb Slave Buyer (uncredited) |
|
Jarett Shorts Hornboy (uncredited) |
|
Chaz Smith Cigar Smoker (uncredited) |
|
Tyler Soerries Boy Playing in Park (uncredited) |
|
Tre Tureaud Saratoga Park Pedestrians (uncredited) |
|
Justin Christopher Vaughn Ezra (uncredited) |
|
Bob Walker Abolitionist Landowner (uncredited) |
|
Caroline Grace Williamson Ford Daughter (uncredited) |
|
Timothy Wyant Ford Lumber Buyer (uncredited) |
Sound | Hans Zimmer | Original Music Composer |
Production | Brad Pitt | Producer |
Production | Arnon Milchan | Producer |
Production | Tessa Ross | Executive Producer |
Production | Francine Maisler | Casting |
Costume & Make-Up | Patricia Norris | Costume Design |
Sound | Ellen Heuer | Foley |
Production | Dede Gardner | Producer |
Sound | Leslie Shatz | Sound Designer |
Production | Bill Pohlad | Producer |
Writing | John Ridley | Screenplay |
Production | John Ridley | Executive Producer |
Camera | Sean Bobbitt | Director of Photography |
Camera | Sean Bobbitt | Camera Operator |
Production | Anthony Katagas | Producer |
Directing | Steve McQueen | Director |
Production | Steve McQueen | Producer |
Costume & Make-Up | Nana Fischer | Makeup & Hair |
Sound | Robert Jackson | Boom Operator |
Art | David Stein | Art Direction |
Costume & Make-Up | Nikki I Brown | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Amy Wood | Key Hair Stylist |
Production | Jeremy Kleiner | Producer |
Camera | Larry McConkey | Steadicam Operator |
Editing | Joe Walker | Editor |
Art | Carl Sprague | Set Designer |
Art | Adam Stockhausen | Production Design |
Art | Alice Baker | Set Decoration |
Camera | François Duhamel | Still Photographer |
Writing | Solomon Northup | Novel |
Crew | Monica Rene'e Anderson | Stand In |
Crew | Eric Bergman | Post Production Supervisor |
Costume & Make-Up | Ma Kalaadevi Ananda | Makeup Department Head |
Costume & Make-Up | Andree Fortier | Costume Supervisor |
Costume & Make-Up | Jean Ann Black | Makeup & Hair |
Crew | Steven Ritzi | Stunt Coordinator |
Visual Effects | Lauren Ritchie | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Dottie Starling | Visual Effects Supervisor |
Crew | David Nash | Special Effects Coordinator |
Production | Meagan Lewis | Casting |
Art | Matthew Gatlin | Set Designer |
Art | Carl Counts | Art Department Coordinator |
Crew | Jude Erny | Scenic Artist |
Art | Jim Wallis | Set Designer |
Crew | Taylor Weeks | Scenic Artist |
Art | Walter Schneider | Set Designer |
Art | David Rotondo | Construction Coordinator |
Art | Michael S. Martin | Property Master |
Art | Michael A. Johnson | Leadman |
Sound | Bryan Arenas | Dolby Consultant |
Editing | Henry Auerbach | Dialogue Editor |
Sound | Robert Jackson | Supervising Sound Editor |
Sound | Ryan Collins | Supervising Sound Editor |
Visual Effects | Tim LeDoux | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Jason Sanford | Visual Effects Producer |
Crew | Lex D. Geddings | Stunt Coordinator |
Camera | Jaap Buitendijk | Still Photographer |
Camera | Andy Shuttleworth | Steadicam Operator |
Lighting | Mike McLaughlin | Gaffer |
Costume & Make-Up | Dena Matranga | Set Costumer |
Costume & Make-Up | Dena Matranga | Key Set Costumer |
Sound | Katrina Schiller | Music Editor |
Sound | Catherine Wilson | Music Editor |
Crew | Poland Perkins | Transportation Coordinator |
Directing | Eva Z. Cabrera | Script Supervisor |
Crew | Michael Buster | Dialect Coach |
Production | M. Gerard Sellers | Location Manager |
Costume & Make-Up | Scott T. Coppock | Ager/Dyer |
Costume & Make-Up | Shonta T. McCray | Costumer |
Costume & Make-Up | Yolanda Mercadel | Hairstylist |
Crew | Spooky Stevens | Unit Publicist |
Costume & Make-Up | Adruitha Lee | Hair Department Head |
Lighting | Chris Flowers | Electrician |
Costume & Make-Up | Nick London | Key Makeup Artist |
Lighting | Bob Bates | Gaffer |
Costume & Make-Up | Megan Richardson | Costumer |
Visual Effects | Elbert Irving IV | Visual Effects Coordinator |
Production | Alissa M. Kantrow | Production Supervisor |
Directing | Doug Torres | Assistant Director |
Editing | Dave Pultz | Color Timer |
Lighting | Vic Keatley | Rigging Gaffer |
Camera | Joe Cassano | Dolly Grip |
Costume & Make-Up | Jade Brandt | Tailor |
Costume & Make-Up | Denise Pugh-Ruiz | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Patrick Wiley | Assistant Costume Designer |
Lighting | Scott Morrison | Electrician |
Camera | Nick Leon | Key Grip |
Lighting | Franklin Jones II | Key Rigging Grip |
Crew | Mike 'Chewie' Pappas | Generator Operator |
Lighting | Byron Marigny | Electrician |
Costume & Make-Up | Brian Waltsak | Makeup Artist |
Camera | Lee McLemore | Best Boy Grip |
Costume & Make-Up | Aaron P. Mastin | Key Costumer |
Lighting | Erskin Mitchell | Best Boy Electric |
Lighting | Eric DePoorter | Rigging Grip |
Costume & Make-Up | Betty Hamnac | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Julie Ebel | Costumer |
Costume & Make-Up | Brandon P. Watson | Tailor |
Production | Bianca Stigter | Producer |