Rob Lowe John |
|
Jodie Foster Franny |
|
Paul McCrane Frank |
|
Beau Bridges Father |
|
Lisa Banes Mother |
|
Jennifer Dundas Lilly |
|
Seth Green Egg |
|
Wally Aspell Hotel Manager |
|
Joely Richardson Waitress |
|
Wallace Shawn Freud |
|
Jobst Oriwol German Man |
|
Linda Clark German Woman |
|
Nicholas Podbrey Boy with Rifle |
|
Norris Domingue High School Band Conductor |
|
Matthew Modine Chip Dove / Ernst |
|
Wilford Brimley Iowa Bob |
|
Cali Timmins Bitty Tuck |
|
Dorsey Wright Junior Jones |
|
Richard Jutras Lenny Metz |
|
Johnny O'Neil Chester Pulaski |
|
Colin Irving Chip Dove Gang Member |
|
Anthony Ulc Chip Dove Gang Member |
|
Nick Nardi Chip Dove Gang Member |
|
Charles Fournier Howard Tuck |
|
Anita Morris Ronda Ray |
|
Fred Döderlein Finnish Doctor |
|
Walter Massey Texan |
|
Young Sup Chung Oriental Couple |
|
Inhi Chung Oriental Couple |
|
Ada Fuoco New Jersey Woman |
|
Joan Heney Connecticut Woman |
|
Robert Thomas Harold Swallow |
|
Gayle Garfinkle Doris Wales / Screaming Annie |
|
Jonelle Allen Sabrina Jones |
|
Elie Oren King of Mice |
|
Nastassja Kinski Susie the Bear |
|
Roger Blay Arbeiter |
|
Timothy Webber Wrench |
|
Janine Manatis Schwanger |
|
Jean-Louis Roux Old Billig |
|
Amanda Plummer Miss Miscarriage |
|
Sharon Noble Babette |
|
Lorena Gale Dark Inge |
|
Jade Bari Jolanta |
|
Adrian Aron American Woman |
|
Arthur Grosser American Man |
|
Tara O'Donnell American Daughter |
|
Louis Di Bianco Bartender |
|
Jyanna Horey Bar Patron |
|
Michele Scarabelli Chip Dove Girlfriend |
|
Jeffrey Cohen New York Journalist |
|
Benoît Laberge Bookstore Man |
|
Jon Hutman Reporter No. 1 |
|
James V. Mathews Reporter No. 2 |
|
Prudence Emery Mean Female Reporter |
|
Charles Biddle Jr. Football Player (uncredited) |
Crew | Louis Craig | Special Effects |
Camera | David Watkin | Director of Photography |
Editing | Robert K. Lambert | Editor |
Writing | John Irving | Novel |
Writing | Tony Richardson | Screenplay |
Directing | Tony Richardson | Director |
Production | Neil Hartley | Producer |
Production | Bill Scott | Associate Producer |
Production | Pieter Kroonenburg | Producer |
Production | Jim Beach | Co-Producer |
Production | David J. Patterson | Producer |
Art | John Meighen | Art Direction |
Production | Norman Twain | Associate Producer |
Art | Jocelyn Herbert | Production Design |
Costume & Make-Up | Jocelyn Herbert | Costume Design |
Crew | André Laperrière | Special Effects |
Production | Grahame Jennings | Executive Producer |
Crew | Jacques Godbout | Special Effects |
Production | Kent Walwin | Executive Producer |
Production | George Yaneff | Executive Producer |