Melanie Martinez Cry Baby |
|
Elita Harkov Angelita |
|
Megan Gage Celeste |
|
Maggie Budzyna Kelly |
|
Adrian Jurics Blue Boy #1 |
|
Gergely Kiss Blue Boy #2 |
|
Natalia Toth Lucy |
|
Tamas Góg Glue Boy |
|
Robert Szabolcs Bus Driver |
|
Bence Balogh Jason |
|
Vilmos Heim Brandon |
|
Alissa Torvinen Ghost Girl |
|
Anne Wittman Miss Daphne |
|
Joel Francis Williams Henry |
|
Toby Edington The Principal |
|
Kate O'Donnell Ms. Harper |
|
Zacky Agama Thomas |
|
Olga Kovács Ms. Penelope |
|
Kimesha Campbell Lilith |
|
Scott Alexander Young Mr. Cornwell |
|
Csémy Balázs Dean |
|
Marsalis Wilson Ben |
|
Judith Amsenga Nurse |
|
Zión Moreno Fleur |
|
Zinnett Hendrix Magnolia |
|
Jesy McKinney Leo |
|
Marton Behr Biology Teacher |
|
Katie Sheridan Lorelai |
|
Ágota Dunai Mean Girl (uncredited) |
|
Ngo Quoc Huy Student (uncredited) |
|
Kendy Cruz Student (uncredited) |
|
Genesis Ilada Student (uncredited) |
|
Samantha Lepre Student (uncredited) |
|
Quei Tann Student (uncredited) |
Production | Zora DeHorter | Casting |
Production | Anissa Williams | Casting |
Production | Tyler Zelinsky | Producer |
Production | Ronnie Shapiro | Executive Producer |
Production | Nicole Rocklin | Producer |
Editing | Niles Howard | Editor |
Costume & Make-Up | Christina Flannery | Costume Designer |
Sound | James Parnell | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Josh McKie | Cinematography |
Directing | Marc Kelly | First Assistant Director |
Production | Kimberly Stuckwisch | Producer |
Production | Julie Greenwald | Executive Producer |
Art | Fernanda Guerrero | Production Design |
Costume & Make-Up | Mo Meinhart | Makeup Artist |
Production | Philip Botti | Executive Producer |
Production | Craig Kallman | Executive Producer |
Directing | Melanie Martinez | Director |
Production | Melanie Martinez | Producer |
Writing | Melanie Martinez | Writer |
Sound | Melanie Martinez | Songs |
Editing | Melanie Martinez | Assistant Editor |
Costume & Make-Up | Melanie Martinez | Costume Designer |
Sound | Michael Keenan | Music Producer |
Crew | Brian Friedman | Choreographer |
Costume & Make-Up | Devan Weitzman | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | William Scott Blair | Hairstylist |
Production | Wes Teshome | Executive Producer |
Sound | Jeremy Dussolliet | Music Producer |
Sound | Tim Sommers | Music Producer |
Production | Alissa Torvinen | Co-Producer |
Directing | Alissa Torvinen | Co-Director |
Production | Gergely Varga | Co-Producer |
Visual Effects | Jeff Hodges | Visual Effects Supervisor |
Production | Seth Josephson | Producer |
Production | Camille Benton | Unit Production Manager |
Directing | Réka Belsö | Second Assistant Director |
Editing | Emilie Aubry | Editor |