ლეოპარდი (1963)
1860 წლის მაისში იტალიაში გარიბალდის მომხრე რესპუბლიკელებსა და ბურბონებს შორის სამოქალაქო ომი გაჩაღდა. ქვეყანაში არსებული დრამატული მდგომარეობა გულგრილს არც იტალიელ აზნაურს, მეტსახელად ლეოპარდს ტოვებს.
დირექტორი:
Luchino Visconti
მწერლები:
Luchino Visconti, Suso Cecchi d'Amico, Massimo Franciosa, Enrico Medioli, Pasquale Festa Campanile.
Burt Lancaster Prince Don Fabrizio Salina |
|
Claudia Cardinale Angelica Sedara / Bastiana |
|
Alain Delon Tancredi Falconeri |
|
Paolo Stoppa Don Calogero Sedara |
|
Rina Morelli Princess Maria Stella Salina |
|
Romolo Valli Father Pirrone |
|
Terence Hill Count Cavriaghi |
|
Pierre Clémenti Francesco Paolo |
|
Lucilla Morlacchi Concetta |
|
Giuliano Gemma Garibaldi's General |
|
Ida Galli Carolina |
|
Ottavia Piccolo Caterina |
|
Carlo Valenzano Paolo |
|
Brook Fuller Little Prince |
|
Anna Maria Bottini Mademoiselle Dombreuil, the Governess |
|
Lola Braccini Donna Margherita |
|
Marino Masé Tutor |
|
Howard Nelson Rubien Don Diego |
|
Tina Lattanzi Cook |
|
Marcella Rovena Peasant Woman |
|
Rina De Liguoro Princess of Presicce |
|
Valerio Ruggeri Colonel |
|
Giovanni Melisenda Don Onofrio Rotolo |
|
Giancarlo Lolli | |
Franco Gulà Mimi |
|
Vittorio Duse Colonel |
|
Vanni Materassi Sergeant |
|
Giuseppe Stagnitti | |
Carmelo Artale | |
Olimpia Cavalli Mariannina |
|
Anna Maria Surdo | |
Halina Zalewska | |
Winni Riva Waitress |
|
Stelvio Rosi Sergeant |
|
Carlo Palmucci | |
Dante Posani | |
Rosolino Bua | |
Ivo Garrani Colonel Pallavicino |
|
Leslie French Cavalier Chevalley |
|
Serge Reggiani Don Francisco Ciccio Tumeo |
|
Pippo Agusta Minor Role (uncredited) |
|
Inna Alexeievna Woman at Ball (uncredited) |
|
Marie Bell (uncredited) |
|
Omero Capanna Citizen (uncredited) |
|
Lou Castel Party Guest (uncredited) |
|
Sandra Christolini Youngest Daughter (uncredited) |
|
Maurizio Merli (uncredited) |
|
Augusto Pescarini (uncredited) |
|
Paola Piscini (uncredited) |
|
Amalia Troiani (uncredited) |
Sound | Nino Rota | Original Music Composer |
Sound | Nino Rota | Music Arranger |
Costume & Make-Up | Robert J. Schiffer | Makeup Artist |
Writing | Luchino Visconti | Screenplay |
Directing | Luchino Visconti | Director |
Writing | Giuseppe Tomasi Di Lampedusa | Novel |
Production | Giorgio Adriani | Production Manager |
Camera | Giuseppe Rotunno | Director of Photography |
Editing | Mario Serandrei | Editor |
Production | Goffredo Lombardo | Producer |
Production | Pietro Notarianni | Executive Producer |
Writing | Suso Cecchi d'Amico | Screenplay |
Camera | Nino Cristiani | Camera Operator |
Costume & Make-Up | Alberto De Rossi | Makeup Artist |
Writing | Massimo Franciosa | Screenplay |
Writing | Enrico Medioli | Screenplay |
Costume & Make-Up | Piero Tosi | Costume Design |
Art | Mario Garbuglia | Production Design |
Writing | Pasquale Festa Campanile | Screenplay |
Crew | Lee Minoff | Unit Publicist |
Production | Umberto Sambuco | Production Secretary |
Directing | Francesco Massaro | Second Assistant Director |
Costume & Make-Up | Giancarlo De Leonardis | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Vera Marzot | Assistant Costume Designer |
Production | Enzo Provenzale | Production Manager |
Camera | Giuseppe Maccari | Camera Operator |
Sound | Franco Ferrara | Conductor |
Camera | Piero Servo | Camera Loader |
Art | Ferdinando Giovannoni | Assistant Production Design |
Art | Emilio D'Andria | Assistant Set Decoration |
Production | Gaetano Amata | Unit Manager |
Costume & Make-Up | Maria Angelini | Hairstylist |
Directing | Albino Cocco | First Assistant Director |
Art | Giorgio Pes | Set Decoration |
Directing | Rinaldo Ricci | First Assistant Director |
Costume & Make-Up | Amalia Paoletti | Hairstylist |
Production | Roberto Cocco | Unit Manager |
Production | Lamberto Pippia | Production Secretary |
Crew | Alberto Testa | Choreographer |
Sound | Mario Messina | Sound |
Costume & Make-Up | Bice Brichetto | Assistant Costume Designer |
Production | Bruno Sassaroli | Unit Manager |
Crew | Dino Galiano | Special Effects Technician |
Lighting | Francesco Brescini | Electrician |
Art | Laudomia Hercolani | Set Decoration |
Camera | G.B. Poletto | Still Photographer |
Production | Gilberto Scarpellini | Unit Manager |
Directing | Stephan Iscovescu | Script Supervisor |
Camera | Enrico Cignitti | Camera Operator |
Production | Riccardo Caneva | Unit Manager |
Directing | Brad Fuller | Second Assistant Director |
Camera | Vladimiro Salvatori | Grip |
Costume & Make-Up | Alessandro Gasparinetti | Costume Consultant |