Jack Nicholson James R. 'Jimmy' Hoffa |
|
Danny DeVito Bobby Ciaro |
|
Armand Assante Carol D'Allesandro |
|
J.T. Walsh Frank Fitzsimmons |
|
John C. Reilly Pete Connelly |
|
Natalija Nogulich Jo Hoffa |
|
Kevin Crowley Reporter |
|
Robert Prosky Billy Flynn |
|
Kevin Anderson Robert F. Kennedy |
|
Frank Whaley Young Trucker in Diner |
|
John Judd Senate Policeman |
|
John P. Ryan Red Bennett |
|
Nicholas Pryor Hoffa's Attorney |
|
Paul Guilfoyle Ted Harmon |
|
Karen Young Young Woman at RTA |
|
Cliff Gorman Solly Stein |
|
Joanne Neer Soignee Woman |
|
Joe Greco Loading Foreman |
|
Jim Ochs Kreger Worker |
|
Joe Quasarano Dock Worker |
|
Don Brockett Police Captain |
|
Nicholas Giordano Cop |
|
Dale Young Father Doyle |
|
Jennifer Nicholson Nurse Nun in White |
|
Don Vargo Driver with Pistol |
|
Anthony Cannata Organizer |
|
Valentino Cimo Assailant #1 |
|
Willy Rizzo Scialla |
|
Tom Finnegan Teamster President |
|
Kirk Anderson Driver with Flat |
|
Sam Nicotero Counterman at Laundry |
|
John Malloy Counterman at Roadhouse |
|
Louis Giambalvo RTA Representative |
|
Robin Eurich Reporter #1 |
|
Robert Maffia Reporter #2 |
|
Gerry Becker Business Negotiator |
|
Shirley Prestia Hoffa's Secretary |
|
John Hackett Bladesdale |
|
Peter J. Reineman Working Man |
|
Joey Dal Santo 'Joey' Boy at RTA |
|
Tomasino Baratta D'Allesandro's Man |
|
Angela Block Hoffa's Daughter |
|
Anna Marie Knierim Teamster Widow |
|
Staci Marie Marcum Woman in Cabin |
|
Alton Bouchard Airplane Pilot |
|
Dennis Tolkach Airplane Pilot |
|
Jeff Howell Senate Reporter |
|
Fred Scialla Castratore |
|
Christopher Otto Young Reporter |
|
Annette DePetris Newspaper Secretary |
|
William Cameron State Trooper |
|
Rudy E. Morrison Copa Thug |
|
Joanne Deak Woman in Penthouse |
|
Richard Schiff Government Attorney |
|
Allison Robinson Ciaro's Secretary |
|
Steve Witting Eliot Cookson |
|
Kathy Jacobs Dancer with Cigarette |
|
Philip Perlman Maitre'd |
|
Sean P. Bello Party Crasher |
|
Robert L. Feist Bouncer |
|
Peter Spellos Man in Crowd |
|
Steven E. Goldsmith Bailiff |
|
Marty Perlov Bartender |
|
Tim Gamble Prosecutor |
|
Thomas D. Mahard Bartender |
|
Gary Houston Government Agent in Bar |
|
Dinah Lynch Barbara Hoffa |
|
Jillian Alyse Cardillo Granddaughter |
|
Jacqulyne Marie Cardillo Granddaughter |
|
Chet Badalato Hoffa's Driver |
|
David Regal Newsman |
|
Paul M. White Young Driver |
|
James 'Ike' Eichling Prison Guard |
|
Dean Wells Convict #1 |
|
Bill Dalzell Convict #2 |
|
Samson Barkhordarian Official at Hall |
|
Alex A. Kvassay Airplane Pilot |
|
Larry John Meyers Newsman |
|
John 'Cha Cha' Ciarcia D'Ally's Financial Advisor |
|
Sherri Mazie Reporter |
|
Dave Shemo Young Reporter |
|
David Calvin Berg Committee Chairman |
|
David Sconduto Social Club Waiter |
|
Lena Banks Secretary (uncredited) |
|
Sam Bauso Waiter (uncredited) |
|
Tim Burton Corpse (uncredited) |
|
Thomas F. Evans Detroit Cop (uncredited) |
|
April Freeman Reporter (uncredited) |
|
Steven Hauptman Strike Breaker (uncredited) |
|
John W. Iwanonkiw Dock Worker (uncredited) |
|
Bruno Kirby Nightclub Comic |
|
Tim Lovelace Bakery Worker (uncredited) |
|
Dave Petti News Reporter (uncredited) |
|
T.W. Reed Trucker (uncredited) |
|
Timilee Romolini Vegas Showgirl (uncredited) |
|
Joe Shelby Teamster (uncredited) |
|
Ursula Whittaker Las Vegas Dancer (uncredited) |
|
Jon Favreau Extra |
Production | Debra Zane | Casting |
Directing | Danny DeVito | Director |
Production | Danny DeVito | Producer |
Sound | Richard L. Anderson | Supervising Sound Editor |
Writing | David Mamet | Screenplay |
Production | David Mamet | Associate Producer |
Camera | Stephen H. Burum | Director of Photography |
Editing | Ronald Roose | Editor |
Sound | David Newman | Original Music Composer |
Editing | Lynzee Klingman | Editor |
Art | Ida Random | Production Design |
Crew | John Frazier | Special Effects Coordinator |
Production | David Rubin | Casting |
Costume & Make-Up | Deborah Lynn Scott | Costume Design |
Art | Gary Wissner | Art Direction |
Sound | Zane D. Bruce | Foley Artist |
Production | Harold Schneider | Co-Producer |
Production | Edward R. Pressman | Producer |
Crew | Simone Boisseree | Stunts |
Production | Wm. Barclay Malcolm | Associate Producer |
Production | Caldecot Chubb | Producer |
Costume & Make-Up | Greg Cannom | Makeup Designer |
Camera | Jon Kranhouse | Camera Operator |
Production | Joseph Isgro | Executive Producer |
Art | Paul Allen | Leadman |
Crew | Jimmy N. Roberts | Stunts |
Crew | Steven Lambert | Stunts |
Costume & Make-Up | Ve Neill | Makeup Department Head |
Sound | Stephen Hunter Flick | Supervising Sound Editor |
Crew | Donna Evans | Stunts |
Camera | Larry McConkey | Steadicam Operator |
Crew | G. A. Aguilar | Stunts |
Camera | François Duhamel | Still Photographer |
Costume & Make-Up | James W. Tyson | Costume Supervisor |
Art | Brian Savegar | Set Decoration |
Crew | Paul E. Short | Stunts |
Directing | Wilma Garscadden-Gahret | Script Supervisor |
Camera | Kristin R. Glover | Additional Camera |
Camera | Bruce MacCallum | Additional Camera |
Sound | Joseph T. Sabella | Foley Artist |
Art | Emily Ferry | Property Master |
Costume & Make-Up | Yolanda Toussieng | Hair Department Head |
Sound | Alexandra Root | Assistant Sound Editor |
Camera | George Kohut | Additional Camera |
Lighting | Dick Oakes | Rigging Gaffer |
Sound | Norto Sepulveda | ADR Editor |
Sound | Nicholas Korda | ADR Supervisor |
Crew | John Hackett | Stunts |
Costume & Make-Up | David Le Vey | Assistant Costume Designer |
Costume & Make-Up | Darryl M. Athons | Costume Supervisor |
Camera | Dustin Blauvelt | Camera Operator |
Costume & Make-Up | Mari Grimaud | Costume Supervisor |
Costume & Make-Up | Kendall Errair | Costume Supervisor |
Sound | Thomas Causey | Sound Mixer |
Lighting | David Jarrell | Rigging Gaffer |
Sound | Jeff Gomillion | ADR Mixer |
Camera | Stan McClain | Camera Operator |
Camera | Alan S. Blauvelt | First Assistant Camera |
Camera | William Jay Gahret | Additional Camera |
Lighting | James B. Crawford | Rigging Gaffer |
Crew | Bob Orrison | Stunts |
Camera | John S. Robertson | Grip |