Exorcist: The Beginning (2004)
დირექტორი:
Renny Harlin
მწერალი:
Alexi Hawley
Stellan Skarsgård Father Lankester Merrin |
|
Izabella Scorupco Sarah Lesno |
|
James D'Arcy Father Francis |
|
Julian Wadham Major Granville |
|
Remy Sweeney Joseph |
|
Andrew French Chuma |
|
Antonie Kamerling Lieutenant Kessel |
|
Ben Cross Semelier |
|
Alan Ford Jeffreries |
|
Ralph Brown Sergeant Major |
|
David Bradley Father Gionetti |
|
Eddie Osei Emekwi |
|
Israel Aduramo Jomo |
|
Patrick O'Kane Bession |
|
James Bellamy James |
|
Cecilia Amati Little Dutch Girl |
|
Matti Ristinen Medieval Priest |
|
Lydia Darly Sebituana's Wife |
|
James Paparella Boy in Market |
|
Silvio Jimenez Hernandez Stricken Turkana Worker |
|
Yemi Goodman Ajibade Turkana Shaman |
|
Michel Leroy Tribesman in Hospital |
|
John Sesay Turkana Warrior #1 |
|
Sayoh Lahai Turkana Warrior #2 |
|
Alessandro Casula Preacher with Pazuzu |
|
Robert Davide Corporal Finn |
Camera | Vittorio Storaro | Director of Photography |
Sound | Trevor Rabin | Original Music Composer |
Editing | Mark Goldblatt | Editor |
Writing | William Wisher | Story |
Production | James G. Robinson | Producer |
Art | Stefano Maria Ortolani | Production Design |
Art | Eugenio Ulissi | Art Direction |
Sound | Bob Beher | Foley Editor |
Crew | Michael Kamen | In Memory Of |
Art | Carlo Gervasi | Set Decoration |
Sound | Catherine Harper | Foley Artist |
Sound | Christopher Moriana | Foley Artist |
Crew | John Frankenheimer | In Memory Of |
Production | Pam Dixon | Casting |
Directing | Renny Harlin | Director |
Costume & Make-Up | Hayat Ouled Dahhou | Hairstylist |
Sound | Derek Vanderhorst | Foley Mixer |
Writing | William Peter Blatty | Characters |
Production | Guy McElwaine | Executive Producer |
Production | Wayne Morris | Unit Production Manager |
Production | Wayne Morris | Co-Producer |
Costume & Make-Up | Gary J. Tunnicliffe | Makeup Effects Designer |
Editing | Todd E. Miller | Editor |
Writing | Alexi Hawley | Screenplay |
Writing | Caleb Carr | Story |
Directing | Bruce Franklin | First Assistant Director |
Crew | Giorgio Antonini | Stunts |
Costume & Make-Up | Giancarlo De Leonardis | Hair Department Head |
Directing | Antti J. Jokinen | Second Unit Director |
Camera | Marco Carosi | Second Unit Director of Photography |
Crew | Mario Novelli | Stunts |
Crew | Bruno Di Luia | Stunts |
Sound | Nerses Gezalyan | Foley Mixer |
Sound | James Moriana | Foley Artist |
Sound | Jeffrey Wilhoit | Foley Artist |
Sound | Tom Bellfort | Supervising Sound Editor |
Costume & Make-Up | Luke Reichle | Costume Design |
Sound | Michael Kamper | Sound Effects Editor |
Crew | Alessandro Novelli | Stunts |
Editing | Steve Ansell | First Assistant Editor |
Editing | Yvonne Valdez | First Assistant Editor |
Production | David Robinson | Executive Producer |
Costume & Make-Up | Marco Scotti | Costume Supervisor |
Visual Effects | Brian Jennings | Visual Effects Supervisor |
Crew | David Ambrosi | Stunts |
Crew | David Ambrosi | Stunt Coordinator |
Sound | Chris Jenkins | Sound Mixer |
Sound | Ann Scibelli | Sound Designer |
Sound | Larry Kemp | ADR Editor |
Directing | Portia Tickell | Script Supervisor |
Sound | Frank A. Montaño | Sound Mixer |
Crew | Alessandro Borgese | Stunts |
Art | Redouane Nasserdine | Construction Coordinator |
Lighting | Abderrahim Bissar | Electrician |
Costume & Make-Up | Fabrizio Sforza | Makeup Department Head |
Sound | Kerry Dean Williams | ADR Supervisor |
Sound | Bruce Tanis | Sound Effects Editor |
Production | Khalid Banoujaafar | Location Manager |
Sound | Allen Hartz | Dialogue Editor |
Sound | Frank Fleming | Sound Recordist |
Sound | Ulrika Akander | ADR Editor |
Art | Francesco Postiglione | Assistant Property Master |
Crew | David Packard | Scenic Artist |
Sound | Jon Mete | Dialogue Editor |
Costume & Make-Up | Barbara De Leonardis | Hairstylist |
Art | Dominic Hyman | Property Master |
Sound | Jeanette Surga | Music Editor |
Costume & Make-Up | Tim Scotti-Henson | Assistant Costume Designer |
Costume & Make-Up | Giovanni Lipari | Key Costumer |
Art | Antonio Beccarisi | Head Carpenter |
Sound | Tim Farrell | Sound Effects Editor |
Camera | Giovanni Gebbia | Steadicam Operator |
Sound | Tim Webb | Sound Recordist |
Art | Bernadino Nardoni | Construction Coordinator |
Lighting | Giovanni Gabriele | Electrician |
Art | Trevor Goring | Storyboard Artist |
Editing | Mo Henry | Negative Cutter |
Sound | Kenneth L. Johnson | Sound Effects Editor |
Editing | Stephanie Ito | Digital Intermediate Producer |
Costume & Make-Up | Raffaella Iorio | Key Makeup Artist |
Crew | Paolo Susani | Stunts |
Crew | Tatiana Romanova | Stunts |
Sound | Michael C. Moore | Sound Mixer |
Art | Tommaso Dubla | Painter |
Camera | Alfredo Betrò | Camera Operator |
Art | Roberta Amodio | Assistant Set Decoration |
Directing | Oscar Beuselinck | Second Assistant Director |
Directing | Luca Lachin | Second Unit First Assistant Director |
Directing | Catherine Olaya | Second Second Assistant Director |
Production | Felice Lattes | Extras Casting |
Lighting | Alessandro Cardelli | Electrician |
Camera | Fabrizio Diamanti | Best Boy Grip |
Crew | Valentina Paradiso | Stunts |
Production | Edmondo Amati Jr. | Production Manager |
Lighting | Filippo Cafolla | Gaffer |
Camera | Sergio Strizzi | Still Photographer |
Costume & Make-Up | Maria Federico | Hairstylist |
Art | Federica Russo | Assistant Art Director |
Camera | Mauro Diamanti | Key Grip |
Camera | Alessandro Martella | Assistant Camera |
Costume & Make-Up | Piera Cimino | Seamstress |
Production | Mustapha Grumij | Production Accountant |
Crew | Archie Buffkins | In Memory Of |
Crew | Barnaby Paul Cadiou | In Memory Of |
Crew | David 'Kam' Coyner | In Memory Of |
Crew | Diego Tomassini | Stunts |
Crew | Enrico Salamon | Stunts |
Crew | Wilson Peres | Stunts |
Crew | Akouala Cristel Julien | Stunts |
Crew | Massimiliano Bianchi | Stunts |
Costume & Make-Up | Giovanni Scotti | Costumer |