Martin Lawrence Jamal Walker / Skywalker |
|
Marsha Thomason Victoria la camarera / Nicole |
|
Tom Wilkinson Sir Knolte of Marlborough |
|
Jeannette Weegar Princess Regina |
|
Vincent Regan Percival, Leo's Chief Henchman |
|
Daryl Mitchell Steve |
|
Michael Countryman Phillip, Leo's Chamberlain |
|
Kevin Conway King Leo |
|
Erik Jensen Derek |
|
Isabell O'Connor Mrs. Bostick, 'Medieval World' Owner |
|
John Cronin Dancer |
|
Michael Burgess Ernie |
|
Mark Evans Dancer |
|
Kevin Stillwell Knight #1 |
|
Dikran Tulaine Dennis |
|
Helen Carey The Queen |
|
Mikey Post Young Man |
Production | Arnon Milchan | Producer |
Art | Leslie Dilley | Production Design |
Editing | Michael R. Miller | Editor |
Camera | Ueli Steiger | Director of Photography |
Production | Sheila Jaffe | Casting |
Production | Georgianne Walken | Casting |
Sound | Scott G.G. Haller | Sound Editor |
Sound | Dan Yale | Foley Editor |
Sound | Randy Edelman | Original Music Composer |
Production | Martin Lawrence | Executive Producer |
Production | Paul Schiff | Producer |
Production | Barry M. Berg | Unit Production Manager |
Art | Peg Cummings | Set Decoration |
Sound | Ralph Ferraro | Orchestrator |
Directing | Gil Junger | Director |
Production | David McKimmie | Post Production Coordinator |
Sound | Mildred Iatrou | Dialogue Editor |
Sound | Chuck Michael | Sound Effects Editor |
Crew | Jeff Chase | Stunts |
Sound | Guy Moon | Orchestrator |
Production | Jack Brodsky | Executive Producer |
Production | Darryl Quarles | Producer |
Writing | Darryl Quarles | Writer |
Production | Jeff Kwatinetz | Executive Producer |
Sound | Paula J. Newman | ADR & Dubbing |
Costume & Make-Up | Marie France | Costume Design |
Production | Craig Fincannon | Location Casting |
Production | Mark Fincannon | Location Casting |
Production | Lisa Mae Fincannon | Location Casting |
Crew | Glenn R. Wilder | Stunts |
Directing | Ric Rondell | Second Unit First Assistant Director |
Crew | Jeffrey Harlacker | Post Production Supervisor |
Production | Michael Green | Producer |
Writing | Peter Gaulke | Writer |
Crew | Dean Mumford | Stunts |
Crew | Ernie F. Orsatti | Stunt Coordinator |
Directing | Ernie F. Orsatti | Second Unit Director |
Crew | Paula Abdul | Choreographer |
Crew | Gene Walker | Stunts |
Crew | Matthew Stratton | Stunts |
Camera | Sandi Sissel | Second Unit Director of Photography |
Sound | Michael Keller | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | William Flaman | Stunts |
Visual Effects | Rich Thorne | Visual Effects Supervisor |
Directing | Rich Thorne | Second Unit Director |
Production | Todd Lewis | Production Supervisor |
Visual Effects | Jeff Wells | Digital Compositor |
Crew | Michael Wehrhahn | Stunts |
Writing | Gerry Swallow | Writer |
Sound | Elton Ahi | Original Music Composer |
Sound | Elton Ahi | Sound Mixer |
Costume & Make-Up | Debra Denson | Key Makeup Artist |
Art | Steve Cooper | Art Direction |
Art | John D. Jefferies Sr. | Set Designer |
Crew | David Hugghins | Stunts |
Crew | John Dixon | Stunts |
Directing | Tobijah Tyler | Assistant Director |
Costume & Make-Up | Shea Masterson | Costumer |
Art | Geoffrey S. Grimsman | Set Designer |
Art | Stephanie Waldron | Greensman |
Costume & Make-Up | Gail Rowell-Ryan | Key Hair Stylist |
Sound | Christian P. Minkler | Sound Re-Recording Mixer |
Visual Effects | Ray McIntyre Jr. | Visual Effects Supervisor |
Crew | Lex D. Geddings | Stunts |
Visual Effects | Garv Thorp | Visual Effects Coordinator |
Sound | David Bondelevitch | Music Editor |
Sound | Linda Lew | Foley Recordist |
Sound | Tom Fleischman | Sound Re-Recording Mixer |
Directing | Bill Purple | Assistant Director |
Art | Jeffrey Schlatter | Construction Coordinator |
Visual Effects | Walter Kiesling | Special Effects Supervisor |
Art | John Sanders | Props |
Crew | John Copeman | Stunts |
Crew | Charles Laughon | Video Assist Operator |
Art | Danielle Couture | Painter |
Costume & Make-Up | Nina Kraft | Makeup Department Head |
Sound | Solange S. Schwalbe | Foley Editor |
Crew | Mike Hardison | CG Supervisor |
Sound | Randle Akerson | Sound Effects Editor |
Camera | Bill O'Drobinak | "A" Camera Operator |
Costume & Make-Up | Jeff Goodwin | Makeup Effects Designer |
Costume & Make-Up | Michaell Keith Taylor Jr. | Set Costumer |
Crew | Reid Paul | Digital Effects Supervisor |
Costume & Make-Up | Taurance F. Williams | Assistant Hairstylist |
Visual Effects | Bonnie Kanner | Visual Effects Producer |
Costume & Make-Up | Coni Andress | Assistant Hairstylist |
Art | Adam Cameron | Set Dresser |
Art | John Sweeney | Assistant Property Master |
Crew | Dale Frye | Stunts |
Editing | Ed Stabile | Assistant Editor |
Art | Michael H. Ward | Set Designer |
Crew | Nate Panning | Stunts |
Directing | Cornelia 'Nini' Rogan | Script Supervisor |
Costume & Make-Up | Susan Buffington | Hairstylist |
Sound | Unsun Song | Sound Recordist |
Crew | Tristan Jackson | Stunts |
Sound | Sandy Berman | Sound Supervisor |
Sound | Melodee Sutton | Music Supervisor |
Crew | Dino Muccio | Stunts |
Crew | Tom Akos | Stunts |
Crew | Tommy Mack Turvey | Stunts |
Directing | Rick R. Johnson | First Assistant Director |
Crew | Bob Fisher | Stunts |
Production | Christopher V. Bromley | Unit Production Manager |
Lighting | Eddie Bowlin | Rigging Gaffer |
Directing | Rick Clark | Second Assistant Director |
Sound | Christopher Flick | Foley Editor |
Crew | Nicola Goode | Stunts |
Costume & Make-Up | Julian J. Filiberti | Set Costumer |
Sound | John Soukup | Sound Recordist |
Art | Steve Davis | Set Buyer |
Costume & Make-Up | Lois DeArmond | Costume Illustrator |
Sound | Lane Burch | Foley Mixer |
Editing | Jeff Beattie | First Assistant Editor |
Lighting | Art Schultz | Electrician |
Visual Effects | Ken Dackermann | Digital Compositor |
Costume & Make-Up | Chris Varosky | Makeup Artist |
Production | Sheila Allen | Production Accountant |
Camera | Greg Faysash | Second Assistant "B" Camera |
Sound | Celeste Chada | Music Producer |
Camera | Malcolm MacIntosh | "B" Camera Operator |
Lighting | Jim Grce | Gaffer |
Crew | Jay Pearson | Stunt Double |
Production | Johnny Gidcomb | ADR Voice Casting |
Editing | Mike Milliken | Color Timer |
Art | George W. Harding III | Greensman |
Lighting | Rusty Edmonson | Lighting Technician |
Costume & Make-Up | Herita Jones | Makeup Artist |
Editing | Gary Burritt | Negative Cutter |
Camera | Anthony T. Marra II | Key Grip |
Editing | Mark Sachen | Colorist |
Costume & Make-Up | Teresa Foshee | Makeup Artist |
Art | Art Arnone | Props |
Directing | J. David Brightbill | Assistant Director |
Lighting | Chris Jadick | Electrician |
Lighting | Robert Hoelen | Rigging Grip |
Sound | C. Douglas Cameron | Boom Operator |
Crew | Erik Solky | Stunts |
Art | Stephen C. Peterman | Leadman |
Lighting | Simon Carey | Electrician |
Sound | Carl Rudisill | Production Sound Mixer |
Costume & Make-Up | Rosalee Riggle | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Janet Carey | Assistant Makeup Artist |
Crew | Denis Larouche | Stunts |
Camera | Dan Turek | Assistant Camera |
Art | Roger Scruggs | Construction Foreman |
Crew | Rusty Hendrickson | Stunts |
Costume & Make-Up | Rosalida Medina | Costume Assistant |
Costume & Make-Up | Rachel Kick | Makeup Artist |
Crew | Debbie Nolan | Prop Maker |
Camera | W.C. 'Chunky' Huse | Key Grip |
Art | Tracy Farrington | Property Master |
Art | Thomas Michael Ryan | Construction Foreman |
Art | Michael Williamson | Set Dresser |
Sound | David Burk | Assistant Sound Editor |
Art | Joshua L. Ellsworth | Additional Construction |
Crew | Steve A. Stephenson | Carpenter |
Camera | Dan Barentine | Assistant Camera |
Costume & Make-Up | Dan Crawley | Costumer |
Directing | Barbara D'Alessandro | Second Unit First Assistant Director |
Art | Stacey Keffer | Additional Construction |
Camera | Chip Hackler | Camera Operator |
Camera | Darrell B. Sheldon | Dolly Grip |
Lighting | Wesley R. Hardee | Rigging Grip |
Lighting | John R. Sutton | Key Rigging Grip |
Crew | Kent W. Luttrell | Stunts |
Editing | Lisa Cossettini | Assistant Editor |
Visual Effects | Jim Gorman | Digital Compositor |
Camera | Dave Spencer | Grip |
Crew | Kent Shelton | Stunts |
Crew | Cliff McLaughlin | Stunts |
Editing | Patrick Thornhill | Assistant Editor |
Art | John W. Morgan | Painter |
Costume & Make-Up | Jessica S. Smith | Costume Designer |
Production | Peaches Davis | Executive Producer |
Crew | Rex Peterson | Stunts |
Crew | Mark Warrack | Stunts |
Production | Katharina Eggmann | Casting Associate |
Art | Brian Kontz | Head Carpenter |
Art | Amanda Giddens | Art Department Assistant |
Camera | John Verardi | Assistant Camera |
Crew | Michael Schorr | Special Effects Coordinator |
Crew | Randy Kenan | Prop Maker |
Costume & Make-Up | Gina Baran | Hairstylist |
Crew | Michael Hugghins | Stunts |
Camera | Michael James Fahey | Best Boy Grip |
Lighting | Michael Dean Kiesling | Rigging Grip |
Crew | Todd Warren | Stunts |
Costume & Make-Up | Susan Zietlow-Maust | Hairstylist |
Camera | Derek Smith | Second Assistant "B" Camera |
Crew | Stan Lee Rice | Stunt Double |
Editing | Kathy Thomson | Digital Colorist |
Costume & Make-Up | Joyce Marling | Key Set Costumer |
Lighting | Thomas H. Dean | Electrician |
Lighting | Tom Dean | Electrician |
Editing | Teressa Longo | First Assistant Editor |
Production | Aaron Ray | Co-Producer |
Art | Michael Shapiro | Set Dresser |
Visual Effects | Devin Uzan | Digital Compositor |
Directing | Jonathan Capra | Second Unit First Assistant Director |
Art | Otto Lindsey | Additional Set Dresser |
Crew | Christopher Derek Lee | Stunts |
Production | Sheryl Roberts | Casting Assistant |
Camera | Pam Connor | Grip |
Camera | Daniel R. Haizlip | Best Boy Grip |
Art | Alicia Lowe | Art Department Coordinator |