Jonathan Rhys Meyers Chris Wilton |
|
Scarlett Johansson Nola Rice |
|
Emily Mortimer Chloe Hewett Wilton |
|
Brian Cox Alec Hewett |
|
Penelope Wilton Eleanor Hewett |
|
James Nesbitt Detective Banner |
|
Ewen Bremner Inspector Dowd |
|
Miranda Raison Heather |
|
Margaret Tyzack Mrs. Eastby |
|
Rupert Penry-Jones Henry |
|
Toby Kebbell Policeman |
|
Alexander Armstrong Mr. Townsend |
|
Matthew Goode Tom Hewett |
|
Paul Kaye Estate Agent |
|
Mark Gatiss Ping-Pong Player |
|
Simon Kunz Rod Carver |
|
Geoffrey Streatfeild Alan Sinclair |
|
John Fortune John the Chauffeur |
|
Anthony O'Donnell Custodian |
|
Rose Keegan Carol |
|
Zoe Telford Samantha |
|
Scott Handy Hewetts' Friend |
|
Selina Cadell Margaret |
|
Georgina Chapman Nola's Co-Worker |
|
Colin Salmon Ian |
|
Steve Pemberton Detective Parry |
|
Janis Kelly 'La Traviata' Performer |
|
Alan Oke 'La Traviata' Performer |
|
Emily Gilchrist Hewetts' Friend |
|
Philip Mansfield Waiter |
|
Mary Hegarty "Rigoletto" Performer |
|
Patricia Whymark Telephone Operator |
|
Eddie Marsan Office Worker (uncredited) |
|
Tina Simmons |
Production | Juliet Taylor | Casting |
Directing | Woody Allen | Director |
Writing | Woody Allen | Writer |
Camera | Remi Adefarasin | Director of Photography |
Camera | Remi Adefarasin | Camera Operator |
Editing | Alisa Lepselter | Editor |
Art | Jim Clay | Production Design |
Production | Letty Aronson | Producer |
Production | Nicky Kentish Barnes | Producer |
Production | Stephen Tenenbaum | Producer |
Production | Gail Stevens | Casting |
Costume & Make-Up | Sallie Jaye | Hair Designer |
Costume & Make-Up | Sallie Jaye | Makeup Designer |
Production | Gareth Wiley | Producer |
Production | Helen Robin | Co-Producer |
Production | Charles H. Joffe | Co-Executive Producer |
Production | Jack Rollins | Co-Executive Producer |
Production | Patricia Kerrigan DiCerto | Casting |
Production | Joseph Jayawardena | Assistant Location Manager |
Costume & Make-Up | Carmel Jackson | Makeup Artist |
Sound | Robert Hein | Supervising Sound Editor |
Art | Caroline Smith | Set Decoration |
Costume & Make-Up | Sharon Martin | Makeup Artist |
Art | Diane Dancklefsen | Art Direction |
Costume & Make-Up | Jill Taylor | Costume Design |
Sound | Lee Dichter | Sound Re-Recording Mixer |
Costume & Make-Up | Martin Chitty | Wardrobe Master |
Costume & Make-Up | Charlotte Sewell | Assistant Costume Designer |
Production | Tori Parry | Unit Production Manager |
Production | Francesca Dowd | Production Coordinator |
Sound | Martin Crewes | Music |
Sound | Martin Crewes | Musician |
Production | Martin Crewes | Musical Casting |
Sound | Martin Crewes | Music Arranger |
Production | Will Davies | Casting Assistant |
Editing | Katy Skjerping | Assistant Editor |
Sound | Coll Anderson | Sound Effects Editor |
Visual Effects | Martin Hobbs | Visual Effects Supervisor |
Directing | Christopher Newman | First Assistant Director |
Production | David Wheal | Casting Assistant |
Sound | Ryan Collison | Foley Recording Engineer |
Crew | Waseem Barlas | Driver |
Art | Philip McDonald | Property Master |
Art | Oliver Goodier | Assistant Art Director |
Sound | Nancy Cabrera | Foley Artist |
Sound | David Wahnon | Sound Editor |
Production | Julie Schubert | Casting Assistant |
Camera | Roger Tooley | Steadicam Operator |
Lighting | Ian Franklin | Rigging Gaffer |
Directing | Kim Armitage | Script Supervisor |
Lighting | Jimmy Wilson | Gaffer |
Production | Sue Quinn | Location Manager |
Production | Lee Robertson | Assistant Location Manager |
Art | Jan Spoczynski | Art Direction |
Art | Steve Bohan | Construction Manager |
Sound | Peter Glossop | Production Sound Mixer |
Sound | Sylvia Menno | Dialogue Editor |
Sound | Shaun Mills | Boom Operator |
Camera | Clive Coote | Still Photographer |
Sound | Thomas Kodros | Dolby Consultant |
Editing | Morgan Neville | First Assistant Editor |
Production | Scott Kordish | Post Production Coordinator |
Production | Aurelia Thomas | Assistant Location Manager |
Crew | Steve Morphew | Stand In |
Crew | Darren Thackeray | Driver |
Camera | David Cozens | Focus Puller |
Production | Louise O'Malley | Production Accountant |
Production | Michael Harm | Location Manager |
Sound | Stephane Malenfant | Sound Assistant |
Production | Carrie-Ann Banner | Assistant Production Coordinator |
Camera | John Arnold | Grip |
Costume & Make-Up | Paul Mooney | Hairstylist |
Production | Finlay Bradbury | Location Assistant |
Lighting | Tony Burns | Electrician |
Directing | Richard Goodwin | Second Assistant Director |
Lighting | Mark Funnell | Best Boy Electric |
Crew | Nikki Inwood | Stand In |
Art | John McGee | Supervising Carpenter |
Art | Eamon McLoughlin | Supervising Carpenter |
Art | David Lowery | Supervising Carpenter |
Production | Kerry Smith | Assistant Accountant |
Art | Les Benson | Props |
Production | Claire Saunders | Casting Associate |
Directing | Tom Glaisyer | Third Assistant Director |
Art | Stephen Conway | Standby Property Master |
Production | Lucy Foulds | Location Coordinator |
Crew | Simon Saunders | Driver |
Production | Pietro Lorino, Jr. | Post Production Accountant |
Crew | Ron Narduzzo | Driver |
Art | Eddie Baker | Dressing Prop |
Costume & Make-Up | David Wootton | Wardrobe Assistant |
Art | David Williamson | Standby Carpenter |
Camera | John Adefarasin | Clapper Loader |
Art | Roy O'Connor | Dressing Prop |
Art | Nick Pearce | Standby Painter |
Lighting | Robert Hooker | Standby Rigger |
Lighting | Dennis Holliday | Electrician |
Costume & Make-Up | Ella Hastings | Wardrobe Assistant |
Sound | Akil Wilson | Assistant Sound Editor |