Chevy Chase Ty Webb |
|
Rodney Dangerfield Al Czervik |
|
Ted Knight Judge Smails |
|
Bill Murray Carl Spackler |
|
Michael O'Keefe Danny Noonan |
|
Sarah Holcomb Maggie O'Hooligan |
|
Cindy Morgan Lacey Underall |
|
Albert Salmi Mr. Noonan |
|
Scott Colomby Tony D'Annunzio |
|
Dan Resin Dr. Beeper |
|
Elaine Aiken Mrs. Noonan |
|
Henry Wilcoxon The Bishop |
|
Lois Kibbee Mrs. Smails |
|
Brian Doyle-Murray Lou Loomis |
|
Ann Ryerson Grace |
|
Thomas A. Carlin Sandy McFiddish |
|
John F. Barmon Jr. Spaulding Smails |
|
Peter Berkrot Angie D'Annunzio |
|
Hamilton Mitchell Motormouth |
|
Scott Powell Gatsby |
|
Ann Crilley Suki |
|
Cordis Heard Wally |
|
Brian McConnachie Scott |
|
Scott Sudden Richard Richards |
|
Jackie Davis Smoke |
|
Minerva Scelza Joey D'Annunzio |
|
Kenneth Burritt Mr. Havercamp |
|
Rebecca Burritt Mrs. Havercamp |
|
Barbara Keegan Noble Noyes |
|
Scott Jackson Chuck Schick |
|
Anna Upstrom Blonde Bombshell |
|
Ron Frank Pat Noonan |
|
Patricia Wilcox Nancy Noonan |
|
Debi Frank Kathleen Noonan |
|
Tony Gulliver Ray - Old Caddy |
|
Kim Bordeaux Pre-Deb |
|
Lori Lowe Pre-Deb |
|
Marcus Breece Lifeguard |
|
Mark Chiriboga Terry the Hippie |
|
Fred Buch Angry Husband |
|
Frank Schuller Charlie the Cook |
|
Mel Pape Butler |
|
Marge McKenna Lady on Boat |
|
Bruce McLaughlin Old Crony |
|
Dennis McCormack Dennis Noonan |
|
Violet Ramis Noonan Child |
|
Judy Arman Beeper's Girlfriend |
|
Dr. Dow Mr. Wang |
|
Paige Coffman Little Girl at Pool |
|
Donna M. Wiggin Woman at Pool |
|
James Hotchkiss Old Crony |
Directing | Harold Ramis | Director |
Writing | Harold Ramis | Writer |
Writing | Brian Doyle-Murray | Writer |
Production | Jon Peters | Executive Producer |
Sound | Johnny Mandel | Original Music Composer |
Production | Wallis Nicita | Casting |
Editing | Rachel Igel | Assistant Editor |
Visual Effects | John Dykstra | Special Effects Supervisor |
Editing | David Bretherton | Supervising Editor |
Camera | Stevan Larner | Director of Photography |
Production | Mark Canton | Executive In Charge Of Production |
Production | Douglas Kenney | Producer |
Writing | Douglas Kenney | Writer |
Camera | James Pergola | Additional Photography |
Sound | Michael Dilbeck | Music Coordinator |
Production | Rusty Lemorande | Executive In Charge Of Production |
Editing | Robert Barrere | Editor |
Editing | William C. Carruth | Editor |
Sound | Richard Tyler | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Marc Mercury | Stunts |
Directing | Ricou Browning | Second Unit Director |
Sound | Clive Smith | Sound Editor |
Directing | David Whorf | First Assistant Director |
Sound | Kenny Loggins | Songs |
Sound | Kenny Loggins | Music Coordinator |
Production | Donald MacDonald | Associate Producer |
Art | Stan Jolley | Production Design |
Production | Ted Swanson | Production Manager |
Lighting | Calvin Maehl | Gaffer |
Visual Effects | Grant McCune | Animation |
Costume & Make-Up | Eric Seelig | Costume Supervisor |
Sound | Jack K. Tillar | Music Editor |
Directing | Susana Preston | Script Supervisor |
Sound | Bob Minkler | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Ray West | Sound Re-Recording Mixer |
Art | Don K. Ivey | Set Decoration |
Costume & Make-Up | Elizabeth Lambert | Makeup Artist |
Camera | Michael McGowan | Camera Operator |
Sound | Michael Evje | Production Sound Mixer |
Crew | Tom Bahr | Utility Stunts |
Sound | D. G. Fisher | Production Sound Mixer |
Art | Dan Perri | Title Designer |
Camera | Dean Williams | Still Photographer |
Crew | Ricou Browning Jr. | Stunt Double |
Crew | Alex Edlin | Stunts |
Camera | Steve Wever | Still Photographer |
Visual Effects | Rocco Gioffre | Matte Painter |
Camera | Donald Carlson | Assistant Camera |
Costume & Make-Up | Diane Johnson | Hairstylist |
Art | Tom Coll | Set Decoration |
Camera | John Winner | Assistant Camera |
Costume & Make-Up | Andre Lavery | Costumer |
Camera | Oscar Barber | Camera Operator |
Costume & Make-Up | Vivian Cocheo | Costumer |
Art | George Szeptycki | Art Direction |
Production | Marian Polan | Extras Casting |
Camera | John McGowan | Assistant Camera |
Visual Effects | Pat Brymer | Animation |
Camera | Stanley E. Gilbert | Additional Photography |
Directing | Charles Persons | Second Assistant Director |
Sound | Roy M. Prendertgast | Music Editor |
Visual Effects | Jeffrey Burke | Animation |