Keir O'Donnell The Laugh |
|
Tad Hilgenbrink Rob |
|
Katheryn Winnick Tabitha |
|
Laura Breckenridge Shelby |
|
Jessica Lucas Lisa |
|
Reid Scott Dan |
|
Rena Owen Psychiatrist |
|
Kevin Gage Tryton |
|
Brennan Bailey Danny |
|
Preston Bailey Max |
|
Fernanda Dorogi Cat |
|
Karley Scott Collins Child Tabitha |
|
Shauna Duggins Woman in Truck |
|
Jadin Gould Child Shelby |
|
Eyad Kurd-Misto Child Laugh |
|
Alisha Boe Child Lisa |
|
Ashley Arnold School Girl (uncredited) |
Production | Johanna Ray | Casting |
Sound | Marco Beltrami | Music |
Production | Neal Edelstein | Producer |
Art | Craig Stearns | Production Design |
Costume & Make-Up | Andrea Flesch | Costume Design |
Editing | Chris G. Willingham | Editor |
Production | Mike Macari | Producer |
Writing | Jake Wade Wall | Author |
Editing | David Handman | Editor |
Directing | John Simpson | Director |
Sound | Gary Gegan | Sound Re-Recording Mixer |
Production | Jenny Jue | Casting Associate |
Camera | Michael Pinkey | Additional Camera |
Costume & Make-Up | Éva Kozma | Makeup Artist |
Sound | Amy Kane | Foley |
Art | Bence Erdélyi | Art Direction |
Art | Mihály Molnár | Art Direction |
Crew | David Waine | Special Effects Coordinator |
Sound | Bryan O. Watkins | Sound Effects Editor |
Camera | Mark Garrett | Director of Photography |
Sound | Johnny Caruso | Music Editor |
Camera | Doane Gregory | Still Photographer |
Lighting | Zsolt Büti | Rigging Gaffer |
Sound | Anita Cannella | Foley |
Production | Miklós Tóth | Production Manager |
Production | Matthew Spiegel | Production Supervisor |
Art | Szilvia Paros | Art Department Coordinator |
Art | Péter Kovács | Construction Coordinator |
Art | Gábor Posevitz | Property Master |
Art | Gergely Kajdi | Greensman |
Costume & Make-Up | Hildegard Haide | Key Makeup Artist |
Sound | Paul Hackner | Dialogue Editor |
Sound | Mark Larry | Supervising Sound Editor |
Visual Effects | Greg Baxter | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Corinne Pooler | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Ariel Velasco-Shaw | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Jerry Pooler | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Michael Joyce | Visual Effects Supervisor |
Crew | Rob King | Stunt Coordinator |
Camera | László Bille | Camera Operator |
Crew | James Lowder | Transportation Coordinator |
Crew | Zsolt Somogyi | Transportation Coordinator |
Crew | Sandor Tabanyi | Picture Car Coordinator |
Production | Larry Garrison | Publicist |
Directing | Gabriella Winkler | Script Supervisor |
Crew | Tom Goodrich | Studio Teachers |
Production | Gábor Ujházy | Location Manager |
Crew | Marco Recuay | Digital Effects Supervisor |
Editing | Harry Muller | Color Timer |
Visual Effects | Morgan McDermott | Visual Effects |
Art | Zsuzsa Kismarty-Lechner | Draughtsman |
Visual Effects | Matt Hennessy | Visual Effects |
Visual Effects | Gyula Krasnyánszky | Pyrotechnic Supervisor |
Directing | Gábor Gajdos | First Assistant Director |
Costume & Make-Up | KG Ramsey | Hair Department Head |
Crew | Norbert Orosz | Pyrotechnician |
Camera | György Horváth | First Assistant Camera |
Crew | Shauna Duggins | Stunts |
Visual Effects | Daniel Birnbaum | Digital Compositor |
Costume & Make-Up | Mari Csáki | Dresser |
Editing | Gyula István Mózes | Assistant Editor |
Editing | Gary Burritt | Negative Cutter |
Camera | János Kiss | Key Grip |
Crew | László Pintér | Pyrotechnician |
Crew | Balázs Várszegi | Video Assist Operator |
Editing | Mike Sowa | Digital Intermediate Colorist |
Crew | Damian Fisher | Special Effects Technician |
Editing | Christopher Johnston | First Assistant Editor |
Crew | Péter Rácz Tiger | Video Assist Operator |
Editing | Janó Fekete | Colorist |
Crew | Tim Fescoe | Compositor |
Camera | György Vesztergombi | Focus Puller |
Production | Tamás Kertész | Extras Casting |
Lighting | 'Kis Gromek' László Molnár | Electrician |
Art | Marton Szalay | Set Dresser |
Crew | Lino Stavole | Special Effects Technician |
Visual Effects | Lindsay MacGowan | Effects Supervisor |
Editing | Mace Johnson | Colorist |
Camera | Craig Cooper | Dolly Grip |
Camera | Ádám Wallner | Assistant Camera |
Visual Effects | Csaba Nemesházi | Visual Effects |
Lighting | Attila Bogyai | Electrician |
Camera | Zoltán Dzsupin | Second Assistant Camera |
Art | László Nagyidai Jr. | Construction Manager |
Art | Zsolt Sajgó | Construction Manager |
Art | Péter Koronghy | Set Dresser |
Crew | István Gittinger | Pyrotechnician |
Crew | Veronika Dobos | Special Effects Assistant |
Costume & Make-Up | Mónika Matyi | Assistant Costume Designer |
Visual Effects | Daniel Molina | Digital Compositor |
Visual Effects | John Joyce | Visual Effects Coordinator |