Morgan Freeman Geel Piet |
|
Stephen Dorff P.K. Age 18 |
|
Simon Fenton P.K. Age 12 |
|
Guy Witcher P.K. Age 7 |
|
Armin Mueller-Stahl Doc |
|
Alois Moyo Gideon Duma |
|
Marius Weyers Prof. Daniel Marais |
|
Ian Roberts Hoppie Gruenewald |
|
Fay Masterson Maria |
|
Winston Ntshona Mlungisi |
|
Dominic Walker Morrie Gilbert |
|
Robbie Bulloch Jaapie Botha |
|
Daniel Craig Sgt. Botha |
|
Clive Russell Sgt. Bormann |
|
Faith Edwards Miriam Sisulu |
|
Brian O'Shaughnessy Col. Bretyn |
|
Michael Brunner Commandant Van Zy |
|
Gert van Niekerk Lt. Smit |
|
Tracy Brooks Swope Mother |
|
John Gielgud St. John |
|
Nigel Ivy P.K. Newborn |
|
Nomadlozi Kubheka Nanny |
|
Agatha Hurle Midwife |
|
Brendan Deary P.K. Infant |
|
Winston Mangwarara Tonderai Infant |
|
Tonderai Masenda Tonderai |
|
Cecil Zilla Mamanzi Ranch Foreman |
|
John Turner Afrikaner Minister |
|
Gordon Arnell Minister at Mother's Funeral |
|
Jeremiah Mnisi Dabula Manzi |
|
Paul Tingay Grandfather |
|
Hywell Williams Captain |
|
Ed Beeten Prison Commissioner |
|
Robert Thomas Reed School Fight Opponent |
|
Roy Francis Referee |
|
Clare Cobbold Maria's Friend #1 |
|
Natalie Morse Maria's Friend #2 |
|
John Osborne Guard, School Gate |
|
Simon Shumba Man without Pass |
|
Stan Leih Van Cop #1 |
|
Rod Campbell Van Cop #2 |
|
Adam Fogerty Andress Malan |
|
Tony Denham Boxing Partner |
|
Eric Nobbs City Cop #1 |
|
Edward Jordan City Cop #2 |
|
Raymond Barreto Indian Referee |
|
Liz Ngwenya Nganga Ancient Woman |
|
Andrew Whaley Ticket Taker |
|
Dominic Makuwachuma Joshua |
|
Lungani Sibanda Student |
|
Akim Mwale Student |
|
Pesedena Dinah Student |
|
Rosemary Chikobwe Sibanda Student |
|
Martha Gibson Mtika Student |
|
Joel Phiri Student |
|
Peggy Moyo Student |
|
David Khabo Student |
|
David Guzawa Student |
|
Robin Annison Anita |
|
Christien Anholt Date at Dinner |
|
Nigel Pegram Man Guest #1 |
|
Jon Cartwright Jacob |
|
Pieter Janse van Vuuren Minister at Maria's Funeral |
|
Marcia Coleman Woman Guest |
|
Banele Dala Moyo Boy Who Reads |
|
Garth Inns Headmaster (uncredited) |
|
Tyrone Jeffers Student (uncredited) |
Writing | Robert Mark Kamen | Screenplay |
Art | Kevin Phipps | Art Direction |
Sound | Hans Zimmer | Original Music Composer |
Production | Arnon Milchan | Producer |
Production | Steven Reuther | Executive Producer |
Crew | Dean Semler | Cinematography |
Art | Leslie Tomkins | Art Direction |
Costume & Make-Up | Amanda Knight | Makeup Artist |
Directing | John G. Avildsen | Director |
Editing | John G. Avildsen | Editor |
Production | Caro Jones | Casting |
Costume & Make-Up | Peter Frampton | Makeup Artist |
Production | Graham Burke | Executive Producer |
Production | Doug Seelig | Producer |
Production | Greg Coote | Executive Producer |
Writing | Bryce Courtenay | Novel |
Production | Roy Button | Line Producer |
Editing | Trevor Jolly | Editor |
Art | Roger Hall | Production Design |
Art | Martin Hitchcock | Art Direction |
Art | Karen Brookes | Set Decoration |
Costume & Make-Up | Tom Rand | Costume Design |
Costume & Make-Up | Colin Jamison | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Lisa Tomblin | Hairstylist |
Production | Kevin De La Noy | Production Supervisor |
Crew | Doreen A. Dixon | Post Production Supervisor |
Production | Richard J. Gelfand | Executive In Charge Of Production |
Production | Rory Kilalea | Production Supervisor |